רותי שרון - 08.01.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08.01.2017


אסנת ניר (כלכליסט): תקדים: ראשל"צ תחויב לתת את המענקים שלא שילמה לעובדי הקבלן שלה. בית הדין לעבודה חייב את עיריית ראשון לציון ואת החברה העירונית שלה לשלם באופן מידי את חלקו הראשון של מענק שעובדי הקבלן בניקיון ובשמירה, המועסקים אצלן, לא קיבלו. המענק הוא חלק מהמענק שעובדי המגזר הציבורי ועובדי קבלן במגזר הציבורי צריכים לקבל על פי הסכם בין ההסתדרות למשרד האוצר. זוהי החלטה תקדימית המחייבת את עיריית ראשון לציון לעדכן את הסכם ההתקשרות שלה עם החברה הקבלנית בהתאם להחלטה שקיבלו גורמים אחרים (ההסתדרות ומשרד האוצר). המשמעות היא שגם גופים ציבוריים אחרים המתקשרים עם חברות עובדי קבלן בתחומי הניקיון והשמירה יחויבו לעדכן את ההתקשרות שלהם עם חברות עובדי קבלן כאשר העובדים יהיו זכאים למענקים ותוספות שכר כתוצאה מהסכמים.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): דעה: לשלם על שקיות הניילון הרבה יותר. החל מה-1 בינואר נשלמים 10 אגורות על כל שקית נילון רק בקניה ברשתות השיווק הגדולות. מיכל רז חיימוביץ חושבת שזה מעט מדי . באירופה משלמים על שקית פי 5 מאשר בישראל. לדעתה את השקל או שני שקלים יותר שנשלם על השקיות אנחנו ממילא משלמים במחיר מופקע על מוצר אחר שאנחנו קונים ולכן גבית כסף עבור השקיות לא תרתיע אנשים מלהשתמש בשקיות נילון. אם מעונינים להימנע משימוש מיותר בשקיות ניילון, נדרש מחיר גבוה יותר שירתיע את הקונים.

גד פרץ (גלובס): נחתם: אלקטרה צריכה רוכשת את גולן טלקום ב-350 מיליון שקל. אלקטרה צריכה רוכשת את גולן טלקום ב-350 מיליון שקל. גיל שרון ימונה למנכ"ל החברה ויחזיק ב-10% מהמניות. אלקטרה וסלקום חתמו בו זמנית על הסכם לאיחוד רשתות ל-10 שנים. על פי ההסכם, הן ישתפו רשתות דור שלישי ודור רביעי תמורת 210-220 מיליון שקל לשנה. ההערכות בשוק הן שאלקטרה היא חברה רצינית והיא מתכוונת לעמוד בהתחיבויותיה למשרד התקשורת. כולם מבינים שהסיבה היחידה לכך שגולן טלקום מכרה חבילות זולות ושרדה בשוק היא שלא היו לה עלויות, שהמדינה ויתרה לה עליהן. המשמעות של הרכישה תהיה התייקרות חבילות התקשורת הסלולארית.

אודי חודי (גלובס): ועדת הכספים אישרה תקנות לחוק דירה שלישית עם שינויים. לאחר דיון סוער שנמשך כארבע שעות אישרה ועדת הכספים  תקנות לחוק דירה שלישית עם שינויים. שינויים היו בסעיף המענק למוכרי דירות בעשרת החודשים הראשונים בשנת 2017. המוכרים יקבלו מענק של עד 85,000 שקל במקום מענק של עד 75,000 שקל. המענק יהיה שווה לסכום מס השבח בו חיב המוכר עד לתקרה של 85,000 שקל. קבלת המענק מותנית בכך שלא ירכוש דירה במשך ארבע שנים ולא במשך חמש שנים כפי שנקבע קודם. תנאי נוסף למענק הוא שרוכש הדירה רוכש דירה ראשונה או משפר דיור. לגבי משפרי דיור, שונו התקנות למקרה בו רוכש הדירה לא מוכר את הדירה הקודמת תןך 18 חודשים. קודם היה המוכר צריך להחזיר את המענק עכשיו מי שיצטרך להחזיר את המענק הוא הרוכש.

שלי אפלברג, צבי זרחיה (דה מרקר): "אף לקוח לא מרוויח, אנחנו מוכרים חלומות לאנשים". בכותרת מצוטטים דבריו של עובד בחברה המשווקת אופציות בינאריות. אופציות בינאריות הוא מכשיר פיננסי עם רמות סיכון גבוהות, העלולות לגרום ללקוחות לאבד את כל השקעתם. הצד של החלום הוא שעשויים להיות רווחים גבוהים מאד. דפוס ההשקעה הוא הימור על שערו של מטבע זר, שערו של מדד או שערה של מניה מסוימת כשיש רק שתי אופציות: רווח גבוה או הפסד של כל הכסף. ברוב המקרים הכספים להשקעה מגיעים באמצעות מינוף. הטענה היא שכשמרוויחים החברות אינן מעבירות ללקוחות את הרווחים. בחלק מהמדינות נאסר שימוש במכשיר פיננסי זה. בישראל עומדת להסתים חקיקה שתאסור על שימוש באופציות בינאריות.

אורן מג'ר (דה מרקר): ב-2016 העצמאים ובעלי העסקים הרגישו קצת פחות מוזנחים. אחרי שנים ארוכות בהן עצמאיים ובעלי עסקים קטנים זכו ליחס של מגזר זניח, במקרה הטוב, או ליחס של עבריני מס פוטנציאליים במקרה הרע, נעשו השנה צעדים בכנסת לחיזוקם. המאמר סוקר צעדי חקיקה שהסתימו וכאלה שנמצאים בתהליך. הבשורה הגדולה היא היווצרות לובי משמעותי ועקבי התומך בעצמאיים ובבעלי עסקים קטנים. התומכים הבולטים הם חברי הכנסת אלי כהן, רועי פולקמן וטלי פולסקוב (כולנו), עופר שלח, עליזה לביא ומיקי לוי (יש עתיד), אראל מרגלית ומירב מיכאלי (המחנה הציוני) ועודד פורר (ישראל ביתינו), הבשורה הרעה היא שמדובר בכסף קטן יחסית לאוצר ולבעלי עסקים. סעיפים גדדולים וכבדים, כמו: הכרה רחבה בהוצאות, הכרה בימי מחלה, דמי פגיעה בעבודה והעדפה מתקנת במכרזים רחוקים עדיין מחקיקה ויישום.

בשורה אחת:
מיזוג בשוק ההמבורגרים: BBB רוכשת את רשת מוזס בכ-35 מיליון שקל. זהו חלק ממסע רכישות של BBB, שרכשה את רשת  בורגרים.
שר האוצר: "לא הבטחתי להוריד את מחירי הדירות"  "אמרתי כי נספק דירות וזה יקרה".
המהפך שצפוי לעבור רחוב ז'בוטינסקי. ברחוב הסואן ביותר בגוש דן, המחבר בין 4 ערים, יוקמו מגדלים ותשודרג התחבורה הציבורית. 
אנא הטו אוזן - לקויי שמיעה זכאים לזכויות מלאות. ועדת הכלכלה של הכנסת דרשה לחייב כיתוביות לפרסומות בטלוויזיה.
הגעתם לגיל פרישה? אילו המדינות הטובות ביותר לפרוש בהן. במקום הראשון בפעם החמישית מקסיקו.
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio