רותי שרון - 08/02/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/02/15

 

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): פרשנות: קחו את חברות הביטוח לבית המשפט - זה שווה לכם הרבה כסף. הכתבה עוסקת בשיטת ההתחמקות מתשלום של חברות הביטוח, באמצעות דחיית תביעות מוצדקות של מבוטחים וגרירתם לבית משפט. הרציונל הוא שהמבוטח החלש, יירתע מהליך משפטי ארוך ויקר. חברת הביטוח החזקה פיננסית, לא מתקשה לעמוד בתהליך כזה. אחד הטריקים הוא פשרה עם המבוטח, במקום התמודדות בבית משפט. הפשרה היא כמובן לרעת המבוטח, שתביעתו צריכה לרוב להיענות במלואה. הכתבת מציעה למבוטחים לא להירתע מתביעה בבית משפט. ברוב המקרים המבוטח מקבל באמצעות התביעה יותר מאשר הוא מקבל אם ירתע ממנה. יחס הזכיות של מבוטחים בבתי משפט הוא 3:1, כלומר: על כל זכייה של חברת ביטוח, יש שלושה מקרים של זכיית מבוטחים. היחס האמיתי גבוה יותר: בין 1:3 ל-1:10, אם מכלילים גם את המקרים בהם הושגה פשרה לאחר שהמבוטח פנה לבית משפט. פשרות כאלה הן לטובת המבוטח, משום שחברות הביטוח, תלך לפשרה כזאת רק במקרים בהם היא מעריכה שקרוב לוודאי, שתפסיד במשפט.

גלובס: החניון מפוצץ - והאגרה במקטע הנתיב המהיר לתל אביב תבוטל. חברת הנתיב המהיר הודיעה על ביטול התשלום על המקטע הראשון של הכביש לתקופת ניסיון של שנתיים. הסיבה לביטול היא שהחניון מלא ונהגים נאלצים לחזור לכביש המהיר, מבלי שהם מקבלים שירות כלשהו. הנתיב המהיר בכביש 1 מורכב משני מקטעים: משדה התעופה לוד ועד לחניון ומהחניון לתל-אביב. נהגים מחנים את רכבם בחניון וזוכים להסעה ללא תשלום. מסתבר שהחניון הפך ליותר מדי פופולרי ולפעמים כל 2,000 המקומות בו תפוסים והנהגים צריכים לחזור לכביש ירושלים-תל-אביב. החברה ממשיכה לגבות אגרה במקטע שבין החניון לתל-אביב. 

עמרי מילמן (כלכליסט): בנק ישראל מפוצץ את בועת הבטחות הבחירות. מהסקירה הפיסקלית שפירסם בנק ישראל עולה, שהבטחות הפוטיקאים לא להעלות מיסים מנותקות מהמציאות. לטענת כלכלני הבנק, אם מדינת ישראל אינה רוצה למצוא את עצמה במשבר כלכלי קשה היא תצטרך להעלות מיסים ולקצץ בהוצאות. הממשלות פיזרו הבטחות ללא כיסוי לאורך שנים ויצרו עודף התחייבויות בהיקף של 10 מיליארד שקל. המצב מחייב קיצוץ הדרגתי של החוב בהיקף של 2-2.5 מיליארד שקל בכל אחת מהשנים 2016-2019.

נעה נבט (דה מרקר): החקלאים החדשים: כבר לא צריך לקנות פירות, ירקות וביצים. הכתבה עוסקת בגינות הקהילתיות. מספרן הולך וגדל. ההערכה היא שהיום יש בארץ בין 400 ל-1,000 גינות כאלה. המטרה של הגינות הקהילתיות היא בעיקר חברתית: טיפוח חיי קהילה, יצירת שטחים ירוקים וכיו"ב. תוצר לוואי של הגינות הקהילתיות היא הקטנת כמות קניית הירקות והפירות של המשתתפים בפרויקטים כאלה. במקום לקנות ירקות ופירות, הם משתמשים בפירות ובירקות הגדלים בגינות הקהילתיות. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): ביטלתם ביטוח הדירה? קבלו החזר מלא. על פי תקנות חדשות של ביטוח דירה ותכולתה, שפירסם משרד האוצר,יחולו שיפורים בבביטוח דירה לטובת המבוטחים. בין השיפורים: החזר מלא על תקופת ביטוח שנותרה במקרה של ביטול ביטוח דירה, צמצום השימוש במנגנון של "ביטוח חסר" במקרים של נזק חלקי למבנה דירה, וקביעת תנאים אחידים לביטוח מבנה במקרה של רעידת אדמה. ללא תנאים אחידים אלה, מקבלים הדיירים שהיה להם ביטוח רעידת אדמה החזר כספי לצורך בנייה מחדש של הדירה, אבל הם אינם יכולים לבצע זאת, עד שדיירים אחרים יאספו כסף למימון הבנייה מחדש. התקנות ייכנסו לתוקף בעוד חצי שנה. קיים חשש שלאחר שייכנסו לתוקף חברות הביטוח ייקרו את ביטוח הדירה .

כלכליסט: חזרתה של הבלטה . בסקר שנערך בארה"ב נמצא כי 29% מהנשאלים שומרים חלק מכספם במזומן בביתם, במקום להשקיע אותו. בני דור המילניום נוטים לעשות זאת יותר: 67% מהצעירים הודו שהם אינם מחזיקים את כספם בחשבון בנק. 53% מאלה השומרים את כספם בביתם, מחזיקים אותו במקום מסתור. מקום המסתור הפופולרי הוא המקפיא. המומחים מזהירים ששמירת הכסף בבית מסוכנת, בגלל אפשרות לדליקה או גניבה.

בשורה אחת:
קרנית פלוג: "סביר שמחירי הדירות  יתחילו לרדת השנה".
עתיד ענף הקמעונאות: לצרכן דיגיטלי דרוש מותג שיתופי המתאים לקשישים. דוח של נילסן ממפה את 8  טרנדים שענף הקצעונאות לא יוכל להתעלם מהם בשנה הקרובה.
בג"ץ מתערב בשוד הארנונה. מחליט שעל משרד הפנים להגיש עד 15.7 הצעה להסדרת פעולתן של חברות הגבייה.
ניקיון בזול: 7 טיפים לתחזוקת הבית.
תשכחו מהחדרנים: מלון ביפן יופעל רק על ידי רובוטים. ביולי ייפתח בנגאסקי המלון הראשון  המופעל באמצעות רובוטים דמויי אדם.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio