רותי שרון - 08.05.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 05/16 >> 08.05.2016

חדשות כלכלת המשפחה
08.05.2016


אורי ברקוביץ (דה-מרקר): יותר גדול מהאינטרנט: הכירו את המהפיכה הבאה בלוקצ'יין. בעולמות ההייטק והפיננסים לא מפסיקים לדבר על הבלוקצ'יין. זוהי טכנולוגיה המבטיחה להסיר מחסומים, לחבר ישירות בין מדינות, עסקים ובני אדם ומבטיחה ליצור שווקים חדשים בטריליוני דולרים. בעולם הדיגיטלי מהווה הבלוקצ'יין תחליף טכנולוגי לגוף מרכזי המנהל את המסחר בכסף או בסחורות. בעיקרון הוא מבוסס על הרעיון שמאחורי הביטקויין. כשאין בנק מרכזי המנהל את המסחר במטבע, מנגנון טכנולוגי מתוחכם, ולכאורה בלתי ניתן לפריצה, מכין בלוקים של הנתונים מוצפנים. התקשרות בין גורמים שונים היא מהירה וכמעט ללא תיווך. מתווכים מסורתיים, כמו בנקים, יצטרכו להראות את הערך המוסף שלהם לעסקה.השיטה מאפשרת יצירת מטבעות מקומיים ומהווה תקווה למדינות מתפתחות, למשל באפריקה, שאין בהן גורם ניהולי בשל.

הדר חורש (וואלה): 1 במאי 2016: שכר העובדים נמוך ולא עולה. מדוח שפרסם מרכז אדווה ל-1 במאי עולה שחלקם של העובדים בהכנסה הלאומית נמצא בירידה מתמדת בעוד חלקם של המעסיקים עולה. הדוח מבוסס על נתונים וניתוחים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחקרים של בנק ישראל ונתונים של ארגון ה-OECD. מחברי הדוח מאשימים בכך את המדיניות הממשלתית, על פיה מסייעים למעסיקים להוזיל את עלות ההעסקה במטרה להקטין את שיעור האבטלה. התוצאה היא שכר נמוך, השקעה מעטה בעובדים בתנאי העסקה ובהכשרה מקצועית ובמיכון תהליכים. התוצאה היא פריון עבודה נמוך. בשנת 2015 עמד חלקם של העובדים השכירים והעצמאיים בעוגת ההכנסה הלאומית על 57%. בשנת 2000 הוא היה 65% מההכנסה הלאומית של ישראל. 

נוגה ניר נאמן (חדשות 10): מה מסתתר מאחורי האתרים להשוואת מחירים לחופשות. לכאורה, האתרים להשוואת מחירי חופשות כמו Expedia, Trivago, Price Line הם מכשיר להשוואת מחירים ולהוזלת טיסות מלונות וכיו"ב. ההשוואה עשויה להוזיל את המחירים. במשך הזמן התפתחו האתרים לתאגידים גדולים ורווחיים שיש להם אינטרסים. התוצאה היא זהות בין אתרי השוואת מחירים שונים השייכים לאותו תאגיד והתראות מוטות ביחס לחוסר זמינות חדרי מלון. ההמלצה בכתבה היא להשוות רק אתר אחד מכל אחד משני התאגידים הגודלים ולהשוות גם מחיר של סוכן נסיעות שמשתמש בכלים אחרים.

רחלי בינדמן (כלכליסט): הפרשה חדשה בדרך לדוחות הרבעון הראשון בפניקס. חברת הפניקס, בניהולו של אייל לפידות, דיווחה על צפי להפרשה של עשרות מיליוני שקלים בדוחו"ת הכספיים שלה לרבעון הראשון של שנת 2016 כתוצאה מהגדלת התחייבות אקטוארית. הפניקס חשפה גזרה חדשה העלולה לפגוע ברווחיות של כל חברות הביטוח ולאלץ אותן להפריש עשרות מיליוני שקלים. מדובר בתשלומים עתידיים גבוהים, שחברות הביטוח עלולות להידרש לשלם למוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי רשאי לתבוע מחברות ביטוח פיצוי על תשלומים ששילם לנפגע, אם חברת הביטוח הביטוח ביטחה אותו וגם היא צריכה לשלם לו. השיעור הגבוה יותר של פיצוי נובע מהמלצות של ועדת וינוגרד, שבחנה את לוחות התמותה ושיעורי הריבית המשמשים להיוון גמלאות פיצוי בפגיעה בעבודה על פי תקנות הביטוח הלאומי.

מירב ארלוזורוב ומוטי בסוק (דה מרקר): משרד הביטחון התחייב: פנסית הגישור הממוצעת תקטן ל-12 אלף שקל בחודש. שר האוצר, משה כחלון, ושר הביטחון, משה יעלון, יחתמו על פשרה בין שני המשרדים לגבי שני הסעיפים הבעיתיים ביותר בתקציב הביטחון.  הפשרה הושגה בדיונים בין מנכ"לי המשרדים. משרד האוצר רואה בפשרה הישג גדול בעיקר בשל קטימת הנזק הצפוי מבונוס של 12 משכורות, שמגיע למקבלי פנסית הגישור בהגיעם לגיל 67. עם זאת יש מחלוקת לגבי מידת ההישג בסעיף הנוסף הקובע כי ממוצע פנסית הגישור בצבא לא יעלה על 12 אלף שקל לעומת הממוצע הצפוי של 14-15 אלף שקל. לא ברור האם יהיה ניתן להוריד את הפנסיה המגיע לפורשי צבא בעלי שכר גבוה רק משום שממוצע השכר של כלל הפורשים יהיה מעל ל-12 אלף שקל.     

עמירם ברקת (גלובס): דעה: מחירים מפולפלים. כותב המאמר קובל על המחירים הגבוהים והאיכות הירודה של פירות וירקות בישראל. הוא מאשים את הממשלה בכלל, ואת שר האוצר משה כחלון בפרט, בכך שהם מרשים לממסד החקלאי להעלות את המחירים ולמכור בארץ ירקות ופירות באיכות ירודה ועם חומרי ריסוס רעילים. מדובר בירקות ופירות שמגדלים בארץ. את הפירות והירקות באיכות גבוהה וללא עודף ריסוס מיצאים לחו"ל. לצרכן הישראלי מוכרים תוצרת ירודה במחיר גבוה. לדעת הכותב, ללא שינוי המדיניות, לא תישאר לצרכן ברירה, אלא להפסיק להשתמש באותם פירות וירקות.

בשורה אחת:
הסיוט שאינו נגמר: הישראלי שנפל למלתעות ההוצאה לפועל. ח"כ אלהרר: "בני אדם נקברים בגלל חוב קטן, חיים נהרסים".
לסטר: ההכנסות יזנקו ב-50% בעקבות הזכיה באליפות הפריימרליג בניגוד לכל הסיכויים. מי שהפסידו הן סוכנויות ההימורים.
מאות מושבים וקיבוצים יכולים כבר היום לייצר את החשמל שלהם בעצמם. תוך 4 שנים אפשר יהיה ליצר 50% מהחשמל בישראל באמצעות אנרגיה מתחדשת נקיה.
וורן באפט על החשיפה הגבוהה של הבנקים בארה"ב לשוק הנגזרים: "זוהי פצצת הזמן של השווקים הפיננסיים".
חגיגה בביטוח הלאומי: לבוש לבאולינג, ציוד לטניס וגם מכונית למנכ"ל. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio