רותי שרון - 08/06/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/06/14

 

נתן שבע (דה-מרקר): פוליסת חיסכון, תכנית בבנק או קרן השתלמות: כך תעזרו לילד לקנות דירה. המאמר סוקר סוגי השקעות שונים, שבהם ניתן להפקיד הפקדות חודשיות לצורך חיסכון לטווח בינוני או ארוך. המאמר מתייחס למצב הנוכחי של ריביות נמוכות. המאמר סוקר את היתרונות והחסרונות של השקעה ב: תכניות חיסכון ופקדונות שקליים, קרנות נאמנות, פוליסות חיסכון וקרנות השתלמות. כלי החיסכון הטוב ביותר הן קרנות ההשתלמות בגלל ניהולן על ידי גורם מקצועי ובגלל הפטור ממס על הרווחים. .

אליצפן רוזנברג (Ynet): הילד נכנס למינוס: דוח התלונות נגד הבנקים. בשנת 2013 טיפל הפיקוח על הבנקים ב-5,067 תלונות בכתב נגד בנקים. 1,567 עסקו בססוך קונקרטי בין לקוח לבנק ו-3,518 היו שאלות בנושאי צרכנות, בנושאי מדיניות הפיקוח על הבנקים ונושאים נוספים. 22% מהתלונות נמצאו כמוצדקות. בנוסף לכך ניתן מענה ל-21,450 פניות טלפוניות. בעקבות התערבות הפיקוח על הבנקים, שילמו הבנקים ללקוחות כ-5.3 מיליון שקלים. יותר מפי 2 מאשר בשנה הקודמת. בנק הפועלים קיבל ציון נמוך יותר מיתר הבנקים. שיעור התלונות המוצדקות נגדו היה הגבוה ביותר: 27.3%. שיעור התלונות המוצדקות הנמוך ביותר היה בבנק דיסקונט. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): הגיעו לגיל פרישה ואין מי שישלם קצבה. הכתבה עוסקת בעיוותים בקבלת הפנסיה. העיוותים נוצרו בגלל רגולציה ו/או שינויי רגולציה. משרד האוצר מעכב את החלטתו ולא פועל לפתור את הבעיות. התוצאה היא שחלק מהחוסכים מרוויחים ומקבלים יותר ממה שמגיע להם, בעוד חוסכים אחרים אינם מקבלים את מה שמגיע להם. כך למשל, אנשים שפרשו לפנסיה ומקבלים גמלה מקרנות הפנסיה החדשות, מקבלים כ-10% יותר ממה שהיו צריכים  לקבל. הסיבה לכך היא תחשיב המבוסס על ריבית של 4% לשנה. זוהי ריבית גבוהה בהרבה מהריבית הריאלית. את המחיר משלמים החוסכים בקרן הפנסיה, משום שקרן פנסיה מבוססת על ערבות הדדית. דוגמה נוספת הוא חוסר הנכונות של חברות הביטוח לצרף כספי קופות גמל לצורך קבלת קצבה, בהתאם לרגולציה הקיימת. החברות מתנות צירוף כזה בדחיית הגמלה במספר שנים.   

יפתח גרינברג (גלובס): סמרט בטא האם ניתן להרוויח מהטעויות של משקיעים? בעקבות מחקרים בכלכלה התנהגותית, התיאוריה של המשקיע הרציונאלי, כבר אינה מקובלת. אחת התובנות המעניינות בתחום זה היא "תיאוריית הערך" שפותחה על ידי דניאל כהנמן ועמוס טברסקי. כהנמן אף זכה בשנת 2002 בפרס נובל בכלכלה, בזכות פיתוח אותה תיאוריה. על פי תיאוריה זו, משקיעים ימהרו לממש רווחים ולא יסתכנו בהמשך השקעה או בקניה של מניות שעלו. לעומת זאת לא ימהרו למכור מניות שעליהן הפסידו ויחכו להשגת רווח. סמרט בטא היא איסטרטגיית השקעה המבוססת על ניצול ההטיות לטובתנו. באסטרטגיה זו, נרכש מדד המבוסס על המניות שהצליחו בתקופה האחרונה ללא קשר לשאלה האם הן ירדו או עלו?

עינת פז-פרנקל (דה מרקר): למה בבנק ישראל טוענים ששוק השכירות יציב. מחקר חדש של בנק ישראל בדק לראשונה את היחס בין הכנסת משק בית לבין מחירי רכישת ושכירת דירות לפי אזורים בארץ. ההיחס הנמוך ביותר הוא במחוז חיפה, בו נדרשו 4.9 שנות הכנסה נטו לרכישת דירה. היחס הגבוה ביותר הוא בירושלים בה נדרשו 11.1 שנות הכנסה נטו לרכישת דירה. על פי נתוני הבנק, בירושלים מוציאים את השיעורהגבוה ביותר מההכנסה על שכירת דירה (31%)  בתל-אביב מוציאים 23% ובחיפה 16%.

כלכליסט: לפני פינלנד ודנמרק: ישראל - המדינה שבה מחיר האושר הזול ביותר. ישראל דורגה במקום הראשון בדירוג של סוכנות הידיעות בלומברג למחיר האושר. הנתונים מתייחיסם לשנים 2010-2012. נקודת אושר בסולם של 1 עד 10 עולה בישראל 4,491 דולר.  במקום השני פינלנד שבה מחיר נקודות אושר הוא 4,762 דולר  ובמקום השלישי דנמרק שבה נדרשים 4,769 דולר לנקודות אושר. המדד מבוסס על נתוני תמ"ג לנפש לפי הבנק העולמי ועל נתונים של חברת גאלופ ביחס למידת האושר. גם לפי נתוני ה-OECD בישראל מאושרים יותר מהממוצע במדינות הארגון. לעומת זאת ישראל מדורגת נמוך במדד האושר העולמי. 

בשורה אחת:
רגע לפני שמתקבלים לעבודה: 3 השאלות המתחכמות של הבוס. מה מסתתר מאחורי השאלות של המשוכה האחרונה: מנכ"ל החברה .
להוציא עוד כסף מאירופה: ביטוחי חיים מתקופת השואה, אולי גם לכם מגיע כסף?
מנכ"ל אקספון: "חברות הסלולר הוותיקות חצופות" - מתנגדות להרחבת התחרות. מעוניינות להרוויח על חשבון הציבור.
כך תשברו ואת ההרגל שמשאיר אתכם במינוס.
הזיהום לא יופחת? תשלמו. לפי מחקר אירופי פיאט וב.מוו. לא יעמדו ביעדים ויאלצו לשלם קנסות.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio