רותי שרון - 08/09/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08/09/13


פורבס: בזכות דמי הבראה: השכר הממוצע במשק עלה ב 7.6% ל 9,624 שקל. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים כי בחודש יוני עלה השכר הממוצע במשק ב 7.6% ל 9,624 שקל. העלייה החדה מוסברת באמצעות תשלומים עונתיים. דמי הבראה הוא התשלום העיקרי מבין תשלומים עונתיים אלה.  בחודשים אפריל עד יוני עלה השכר הממוצע ב 2.8%. ריאלית עלה השכר הממוצע ברבעון השני של השנה ב 1.3% לעומת 1.7% ברבעון הראשון. השכר הגבוה ביותר שולם לעובדי הכרייה והחציבה שהרוויחו בממוצע 22,023 ש"ח לחודש.  עובדי חברות ממשלתיות הרוויחו בממוצע 18,100 ש"ח ועובדי המדינה והביטוח הלאומי הגיעו לשכר ממוצע של 16,600 ש"ח.  שכרם הממוצע של עובדי חברות פרטיות היה 8,900 ש"ח. השכר הנמוך ביותר שולם לעובדי המלונות והמסעדות שהשתכרו רק 4,167 ש"ח. 

מחקר: אלוק ג'ה (גרדיאן, תרגום לעברית בהארץ): התעסקות עם בעיות כלכליות קיומיות מורידה את ה אי-קיו ב 13 נקודות. הכמות הגדולה של אנרגיה מנטלית, שעניים משקיעים על מנת להתמודד עם בעיות כלכליות דחופות, כמו תשלום חשבונות וצמצום הוצאות, מורידה את האי-קיו שלהם. במחקר שפורסם בכתב העת המדעי היוקרתי Science, נמצא כי מנת המשכל של עניים נמוכה ב 13 נקודות, ממנת המשכל של אלה שאינם עניים. החוקרים טוענים שהממצאים עשויים להסביר מדוע עניים נוטים לקבל החלטות כלכליות גרועות יותר. ההחלטות הגרועות רק מחמירות עוד יותר את מצבם הכלכלי.     

אליצפן רוזנברג (Ynet) : גרוש או עצמאי? תתקשה לקבל משכנתא. מנתוני בדיקה שערכה חברת עתיד ניהול משכנתאות עולה כי אחוז הסרוב למתן משכנתא לעצמאיים או לחד-הוריים גבוה משיעור המסורבים מכלל האוכלוסייה. בבדיקה שנערכה על 3,700 מבקשי משכנתאות בשנתיים האחרונות, נמצא כי שיעור הסרוב לחד-הוריים בעלי הכנסה גבוהה מספיק והון עצמי מספק עומד על 28%. שיעור הסרוב של עצמאיים העונים על תנאים אלה הוא 26%. רק 19% מהשכירים הנשואים בעלי נתונים דומים מסורבים. אם המבקש גם גרוש או חד הורי וגם עצמאי הוא יסורב ב 35% מהמקרים בהם הנתונים הכלכליים שלו אינם מצדיקים סירוב. הבנקים למשכנתאות חוששים  מחוסר היציבות בהכנסות עצמאיים או חד-הוריים. גם כאשר עצמאיים או חד הוריים מקבלים משכנתא הם משלמים ריבית גבוהה יותר משכירים נשואים. הם משלמים  70 עד 150 ש"ח יותר לחודש. התשלום החודשי הגבוה יותר מייקר את המשכנתא ב 25 אלף ש"ח עד 58 אלף ש"ח.    

סיון איזסקו (דה מרקר): בנק ישראל פועל להגבלת המענקים של ראשי הבנקים. המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, מתכוון לפרסם בימים הקרובים הנחייה חדשה, שתגביל באופן אפקטיבי את שכרם של ראשי הבנקים. את ההנחיות הקודמות, שהגבילו את גובה השכר, עקפו הבנקים באמצעות הענקת מענקים שנתיים גבוהים, אופציות ותשלומים אחרים לראשי הבנקים. על פי ההנחייה החדשה, רכיב התגמול המשתנה יוגבל ל 100% מהשכר הקבוע. רק במקרים חריגים של עמידה בדדרישות הלימות ההון, רמת סיכון נמוכה ותוצאות עסקיות יוצאות דופן ניתן יהיה לשלם עד 200% מהשכר הקובע.     

דעה: ערן היימר (דה מרקר): מוסר אשראי ירוד והבנקים חוגגים. צמיחה כלכלית מחייבת אשראי. זה נכון לעסקים המעוניינים לרכוש אמצעי ייצור, כגון: מכונות וזה נכון למדינות השואפות לתת יותר שירותים לאזרחיהן. שיטת השוטף פלוס הנהוגה בישראל, מקשה על צמיחה זו. השיטה, המשקפת מוסר תשלומים ירוד, פוגעת בעיקר בעסקים קטנים ובינוניים. הם צריכים לממן מכיסם רכישת חומרי גלם ותשלומים לעובדים, כשאת התשלום הם מקבלים רק אחרי יותר משלושה חודשים. במקום שהעסקים יוכלו להתפתח הבנקים מרוויחים. מוסר התשלומים בישראל הוא מהגרועים בעולם המערבי. לפי נתוני BDI, מספר ימי האשראי המוסכמים עלה ל 93 ומספר הימים בפועל עד התשלום עלה ל 104.  

ראיון: גלובס:ראיון עם מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן. הראיון עם אנדורן הוא לרגל בחירתה כאישה המשפיעה ביותר השנה. אנדורן התחילה את עבודתה באוצר כסטונדטית בת 23 וחזרה לתפקיד מנכ"ל בגיל 42. בראיון מבטיחה אנדורן שמשרד האוצר נערך באופן מלא על מנת שלא יהיו גזירות כלכליות בשנת 2015. היא תומכת בהעלאת גיל הפנסיה של נשים מגיל 62 לגיל 67. לטענתה אישה שעובדת רק עד גיל 62 לא מצליחה לצבור פנסיה שתספיק לצרכיה עד לגיל 87 (תוחלת החיים של אישה בישראל שהגיעה לגיל 62).  


בשורה אחת:
המספיק לצרכן: האם יכול להיות שיש לנו הכל?  יש מצב שהחג מתקרב ואנחנו לא צריכים שום דבר? 
עשרה כללי עיצוב שיגדילו את הפדיון בקופה.
5 המקלות שיכשילו את ייעוץ הפנסיה האובייקטיבי. המדינה קבעה חופש בחירה אבל העובד תקוע עם הסוכן שהמעסיק בחר.   
אנטוני רובינס: במי תלוי העתיד הכלכלי  שלכם?  
כפילות: שני גופים בודקים את עלויות החבילה הצרה. האם אגף הכלכלה במשרד התקשורת ומועצת הכבלים מבצעים את אותה עבודה?  

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio