רותי שרון - 08.10.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
08.10.2017


קרן צוריאל הררי (כלכליסט): ראיון: פרופ' רחל אלתרמן: "שכונות המגורים הגרועות שמתכננת המדינה הן כמו הריון מחוץ לרחם". פרופסור רחל אלתרמן, שלימדה שנים רבות בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון, נחשבת לאחת ממתכננות הערים החשובות בעולם. היא הרצתה בכנסים וכמרצה אורחת באוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב, אירופה ויפן. הצירוף של מומחיות וניסיון ביחד עם נכונות להגיד את מה שהיא חושבת, גם אם זה לא פוליטיקלי קורקט, מביא לביקורת קשה ועניינית על האופן בו מנהלת המדינה את נושא הדיור.שני הדברים הגרועים ביותר לדעתה הם הבעלות של המדינה על מרבית הקרקעות והצורך באישור של השלטון המרכזי לכל תוכנית בניין קטנה. המונופול של רמ"י על מרבית הקרקעות גורם לעליית מחירי הקרקע. המצב בו המדינה היא הבעלים של מרבית הקרקע ייחודי למדינת ישראל ואינו קיים במדינות ה-OECD. לדעת פרופ' אלתרמן חלק גדול מקרקעות המדינה צריך להיות בבעלות הרשויות המקומיות. הצורך באישור ממשלתי של כל תכנית בנייה גורם לעיכובים בביצוע תהליכים אלה. פרופ' אלתרמן מתנגדת לבניית מגדלי מגורים וחושבת שצריך להחליף אותם בביניינים בני 8-10 קומות. היא חושבת שתוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית מועילה אבל מטפלת רק בסיפטומים.

שאול אמסטרדמסקי (כאן): דעה: מלכוד האושר החרדי. שאול אמסטרדמסקי נכנס לדכדוך כשהוא מתיחס לתופעה של ירידה במספר הגברים החרדים העובדים. המשך המצב, ביחד עם הגידול הצפוי בשיעור החרדים באוכלוסיה, עלול לפגוע ברמת החיים שלנו ושל ילדינו. הסיבה לאי עבודה של גברים חרדים נובעת מהעדפות שונות של חרדים ושל מגזרים אחרים באוכלוסיה. רבים מהחרדים עובדים רק כאשר יש הכרח לעבוד. מה שאנחנו, החילוניים והדתיים הלאומיים, רואים כחיים של עוני הם רואים בצורה אחרת.חלק גדול מהחרדים מסתפק בכמה אלפי שקלים ומרגיש מרוצה מהחיים שלו.  

סוניה גורודיסקי (גלובס): האם חברת החשמל תנתק אותנו מחשמל בערב חג? רשות החשמל אישרה מדיניות ניתוקים חדשה. המדיניות החדשה תשנה באופן מהותי את תהליכי הגביה לצרכנים שלא שילמו את חובם עד לשלב של הניתוק. התהליכים יכללו יותר התראות לפני ניתוק ביותר ערוצים, כולל שליחת מסרונים. כמו כן יורחב מגוון אמצעי התשלום. במסגרת המדיניות החדשה יוארכו פרקי הזמן עד לניתוק. היכולת לנתק אוכלוסיות מיוחדות כמו ניצולי שואה וחולים המשתמשים במכשירים מאריכי חיים תוגבל. לא ינותק חשמל בחגים ובערבי חגים ובמזג אוויר סוער במיוחד.  

עו"ד ליהיא כהן-דומבינסקי (גלובס): לא למהר לחשוף חשבונות לאחר הקרע. כאשר בני זוג המצויים בהליך גירושים מבקשים מבית המשפט לאזן את שווי הרכוש המשותף מקובל לדרוש מהם שקיפות ביחס לדפי חשבון בנק וביחס לזכויות כספיות אחרות הרשומות על שמם. עו"ד כהן-דומבינסקי מציעה לא למהר לחשוף את הפרטים הכלכליים. בית המשפט צריך להכריע בהקשר זה לגבי שתי סוגיות: מועד הקרע בין בני הזוג ואופן חלוקת הרכוש ביניהם. אפשר לדרוש שבית המשפט ידון קודם במועד ורק אחרי זה בזכויות הכספיות. כשזהו סדר הדיון אפשר לחשוף את הפרטים הכלכליים רק לאחר קביעת מועד הקרע בין בני הזוג. בדרך כלל הצד החזק יותר כלכלית מעוניין להקדים ככל שניתן את מועד הקרע. הצד החלש מעונין לדחות אותו ככל שניתן.  

עו"ד אורנה ששון-שוורץ (דה מרקר): כלל נתבעה: סעיף לא ברור בהצהרת הבריאות. בית הדין לעבודה קיבל לאחרונה תביעה שהגיש מבוטח נגד חברת כלל ביטוח. התובע, עורך תוכניות טלוויזיה עצמאי, חתם על הסכם ביטוח בריאות עם חברת כלל ביטוח והצטרף לקרן הפנסיה שלה. הוא מילא הצהרת בריאות. לטענתו אמר לסוכן הביטוח שהוא נולד עם רשרוש בלב אבל זה לא הפריע מעולם לתפקודו. בגיל 36 התגלה שהוא סובל מאי ספיקת לב והוא עבר ניתוח להתקנת קוצב לב. כלל ביטוח הודיעה לו שהיא דוחה את תביעתו לתגמולי ביטוח על אירועים אלה משום ששיקר בהצהרת הבריאות. השופטת עידית איצקוביץ פסקה לטובת המבוטח בגלל ניסוח לקוי של הצהרת הבריאות. ההצהרה מאפשרת רק תשובות של כן או לא לגבי מחלת לב. המבוטח אינו משקר כשהוא טוען שאינו סובל ממחלת לב. גורם נוסף לפסיקה הייתה העובדה, שהחברה לא הביאה את סוכן הביטוח להעיד.

כלכליסט: הכירו את 3 הגורואים הכלכליים  שחושבים שהביטקויין לא שווה כלום. ערכו של הביטקויין עולה. שלושה  גורואים כלכליים שחשבו לפני שלוש שנים, שלא כדאי להשקיע בביטקויין, מחזיקים באתה עמדה למרות העליות. ,וורן באפט מתנגד לביטקויין בין השאר משום שסף הכניסה לטכנולוגיית ה-Blockchain שמאחוריה הוא נמוך מאד, כך שהמטבע אינו מוגן ממתחרים חדשים. ג'ימי דיימון, מנכ"ל ג'יי פי מורגן, חושב שביטקווין הוא סוג של הונאה. פקידי בנק שיסחרו בו עלולים למצוא את עצמם מפוטרים. גם חתן פרס נובל לכלכלה, פול קרוגמן מתנגד לביטקויין. קרוגמן מטיל ספק ביכולת הביטקויין לשרוד.כדי שהוא יצליח הכסף צריך לשמש הן כאמצעי חילופים והן כמאגר ערך יציב.

בשורה אחת:
קרע בארגוני הנכים: המתנגדים להסכם ממשיכים לחסום כבישים. למרות ההסכמות עם יו"ר המועצה לכלכלה, אבי שמחון, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וח"כ דוד ביטן חלק מארגוני הנכים ממשיכים להפגין.
השקעה סולידית מהגהינום. אפשר להפסיד הרבה על אג"ח של ממשלת אוסטריה ל-100 שנה עם ריבית של 2.1% לשנה.
סלינגר מחמירה עם סוכני הביטוח: יקבלו עמלת ייעוץ רק על ייעוץ פנסיוני. בבדיקה נמצא כי סוכני ביטוח פנסיוני אינם נוהגים להיפגש עם עובדים טרם צירופם למוצר פנסיוני של ברירת מחדל.
ספסרי החלומות: למה כל כך יקר לראות את מסי וביונסה מקרוב? שוק הכרטיסים מיד שנייה לאירועים מגלגל 8 מליארד דולר לשנה. בשנת 2020 הוא צפוי להכפיל את עצמו.
מכה לטבע: ה-FDA אישר למיילן גרסה גנרית לקופקסון. מנית טבע צללה ב-6% במסחר בוולסטריט.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio