רותי שרון - 09/02/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/02/14


נטע אחיטוב  (דה-מרקר): מה המחיר של מעבר לצמחונות. חל גידול במספר הצמחונים, הטבעונים ואלה המקטינים את צריכת מוצרי המזון מהחי (בשר, מוצרי חלב וכיו"ב). המאמר דן במשמעויות הכלכליות של הפחתת צריכת מוצרים מהחי. המשמעות הראשונה היא פחות מחלות. זו הסיבה לכך ש Keiser Permante, חברת שירותי הבריאות הגדולה בארה"ב, הפיצה מכתב ל 15,000 הרופאים העובדים עבורה וביקשה מהם להמליץ ללקוחותיהם להפחית בצריכת מוצרי מזון מהחי. העלות הכספית של היעדרות עובדים מעבודה בארה"ב, בגלל מחלה או מחלת בן משפחה נאמדת ב 1,685 דולר לעובד לשנה.בישראל הייתה ירידה של 7.5% במכירת מוצרי בשר ועוף בשנה שעברה.

אמיתי זיו (דה מרקר): ראיון עם ד"ר אמיר גרינשטין - דה מרקטינג איך לקנות פחות. ד"ר אמיר גרינשטיין הוא מומחה לשיווק ההולך נגד הזרם. בתקופת הפוסט-דוקטורט שלו בהרווארד, התחיל לחקור כיצד משווקים הקטנת צריכה. דוגמאות לקמפיינים כאלה הם: ניסיונות להקטנת צריכת המים, הפסקת עישון, הקטנת צריכת מזון לא בריא, למשל: על ידי פחות ארוחות של מקדונלד. העיקרון המרכזי הוא שלא בהכרח חייבים לתקן את המצב לגמרי: לכל צעד בכיוון הנכון עשויה להיות תרומה חשובה. דוגמה לכך היא צריכת בשר רק בחלק מימי השבוע.   

אפרת פרץ (גלובס): זה כבר לא סוד: הבנקים בישראל נמצאים תחת מתקפה. עד לפני פחות משנה, הסדרי החוב של הבנקים עם לווים עסקיים היו "קופסה שחורה". לבנקים הייתה יד חופשית בגיבוש ההסדרים והמידע על מהותם לא הגיע לידעת הציבור. אחד הספיחים של ההתנהלות הלא טובה של הבנקים בנושא ההלואות ל IDB ולנוחי דנקנר, הוא ביקורת של השופט איתן אורנשטיין על התנהלות הבנקים בנושא. הביקורת לא הוכנסה לפרוטוקול, אבל היא מחלחלת לפסקי דין חדשים של שופטים אחרים. הבעייה היא שהביקורת הציבורית והמשפטית, עלולה לפגוע בעיקרון הסודיות הבנקאית כלפי לקוחות. במצב החדש שנוצר כל בעל אגרות חוב יכול לבקש חשיפת אשראי והסדרי חוב של הבנק מול החברה או התאגיד, שהוא מחזיק את אגרות החוב שלה.  

מעין מנלה (כלכליסט): הסוד לחיסכון ארוך טווח , ולמה אנחנו נשברים בדרך ליעד? ניסוי המרשמלו הוא ניסוי מוכר. לילדים נאמר שאם יתאפקו ולא יאכלו מרשמלו, יקבלו שניים כשהחוקר יחזור. כשהזמן היה ארוך מרבית הילדים אכלו את המרשמלו. מחקר חדש באוניברסיטת פנסיבלניה מצא את הסיבה לחוסר היכולת להתאפק.  כשהזמן ארוך,  ולא מוגדר היטב התחושה היא שמתרחקים מהשגת המטרה  ולכן מפסיקים לחסוך או קונים בחסכונות מוצרי צריכה. בהקשר של כלכלת המשפחה, מדובר בחיסכון ארוך טווח, למשל: חיסכון לפנסיה או חיסכון לדירה. ד"ר אורלי רדליך, חברת האיגוד מציעה דרכים להתמודדות עם הבעיה. אחת הדרכים היא לפרק את המטרה לשלבים מוגדרים קצרי טווח.

טלי שמיר (כלכליסט): כל הערים השמחות. איפה תעדיפו לגור בפרבר עשיר?במגדל במרכז העיר או באזור עירוני צפוף? בניגוד לתפיסה של רובנו, העיתונאי הקנדי עטור הפרסים, צ'רלס מוטגומרי, חושב שאנשים הגרים באזור עירוני צפוף מאושרים יותר. בספרו החדש הוא מציג מחקרים התומכים בתפיסה שלו. הבעיתיות של הפרברים היא  התלות במכוניות. אנשים נוסעים יותר והולכים פחות ברגל. ילדים נפגעים יותר, משום שגם הם ממעטים בהליכה ברגל. הם גם באים פחות במגע עם אנשים אחרים. המגע האנושי תורם לעניין ולאושר. בנוסף לכך הוא עשוי ליצר הזדמנויות עסקיות. הניתוק הוא אחד המאפיינים של מגדלי יוקרה. מונטגומרי מספר על ביקור בבוגוטה בירת קולומביה. ראש העירייה החליט לסלול שבילי אופניים במקום כביש רב מסלולי. התברר שההחלטה תרמה לאושרם של תושבי העיר.

גד פרץ (גלובס): דרהי: כל חברות הסלולר בישראל למכירה - ולא יהיו קונים. 
בעל השליטה בהוט קיים מסיבת עיתונאים נדירה, במסגרת הנפקה של חברת האם Altice, שלה עסקי תקשורת בצרפת ובבלגיה.  לטענתו התחרות הפרועה בענף הסלולר עלולה להביא למצב בו בעלי החברות ירצו למכור אותן ולא יהיו קונים.  המצב הקיים בישראל גורם לרווחים נמוכים. תוך שנתיים עד ארבע שנים, צפויה קונסולידציה בשוק ובמקום 8 ספקים (כולל וירטואליים) יישארו שלושה. לדבריו המצב בישראל דומה למצב במדינות אחרות ואף בהן צפוי תהליך דומה.  


בשורה אחת:
לבכות כל הדרך אל הפנסיה: צברה 474 שקל בחודש ושילמה פי 2 דמי ניהול.  סוכן ביטוח המליץ לעובדת קבלן לחסוך בביטוח מנהלים.  
הרשת החברתית שמסיעה לעבודה. לחסוך בעלויות נסיעה וליצור חברויות בין עובדים. 
למה לשלם מחירים מופקעים? כך תמצאו תחפושות לפורים בפחות מ 80 שקל. עשרה אתרי תחפושות זולים ומומלצים
הכירו את האישה משדרות שחשפה את הפרשה המביכה בתולדות טויוטה. מתרגמת משדרות חשפה מסמכים בנושא האצה פתאומית בלתי נשלטת.
מחפשים עבודה? מקומות שמעדיפים בני 40+. יש עסקים שמגלים העדפה לעובדים מנוסים.  

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio