רותי שרון - 09/06/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/06/13

 

ראיון: דפנה מאור (דה-מרקר):פרופ' רוברט ג'יי. שילר: "כשעושים טעות מתקנים אותה לא זורקים את הטכנולוגיה". רוברט ג'יי שילר הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ייל, הנחשב לאחד מגדולי המומחים בעולם בנושא של בועות פיננסיות ומשברים פיננסיים. פרופ' שילר, נחשב לאחד המומחים היחידים שחזו את משבר הסאבפריים, מספר שנים לפני התרחשותו בשנת 2008. דיעותיו מפתיעות: הוא חושב שלא כדאי להשקיע היום בנדל"ן בארצות הברית, למרות המחירים הנמוכים. לדעתו באופן עקבי השקעה בשוק ההון הייתה עדיפה על השקעה בנדל"ן. עיקר הצמיחה אינה נובעת מנדל"ן אלא מענפים כמו מחשבים ותוכנה, שאינם זקוקים לקרקע. הוא מעדיף מודל של שכירת דירות על פני מודל של קניית דירות, משום שאת הכספים ניתן לפזר בין השקעות שונות. לדעתו מודל שכירות, מאפשר יותר גמישות וניידות, ומשאיר את הטיפול בתחזוקת ובתיקון הדירה, בידי מומחים. פרופ' שילר מעריך שהמשבר הכלכלי הנוכחי, הרבה פחות חמור ממשבר בועת האינטרנט, בשנים 2000-2003.

מעיין מנלה (כלכליסט): מתי לספר לילדים שהם ממש עשירים? במחקר חדש, שערך ארגון US Trust  נמצא כי  מרבית ההורים העשירים, נמנעים לספר לילדיהם עד כמה הם עשירים לפני שהגיעו לגיל 25.  כמחצית מההורים העשירים חושבים, שצריך לגלות זאת לילדיהם בגילים 25 עד 34. 8% נמנעים בכלל מלספר לילדיהם עד כמה הם עשירים וכחמישית מעדיפים לחכות עם הבשורה עד שילדיהם יגיעו לגיל 40. הסיבה העיקרית לדחיית הגילוי היא הרצון, שילדיהם  יפתחו מוסר עבודה או יפתחו בכוחות עצמם בסיס כלכלי, שאינו תלוי בעושרם של הוריהם. סיבה אחרת היא הורים, שאינם סומכים על ילדיהם בנושאים כספיים. לפעמים ההורה העשיר, סומך רק על חלק מילדיו, מה שעלול לגרום לסכסוכים משפחתיים. מחקרים אחרים מראים, שדור המייסדים שהתעשר, מתנהל כראוי מבחינה כלכלית. הדור השני, מצליח במרבית המקרים לשמור על הבסיס הכלכלי, אך לרוב לא מצליח להמשיך להגדיל משמעותית את ההכנסות. הדור השלישי גורם בחלק מהמקרים לאובדן חלקי או מלא של העושר.      

אייל סיאני (כלכליסט): המהלך שיוסיף לכם עשרות אלפי שקלים לפיצויי הפרישה.  אדם הפורש ממקום עבודתו  אחרי מספר שנים רב, עשוי לקבל מאות אלפי שקלים של פיצויי פרישה. כספים אלה חייבים  במס. ניתן להקטין את גובה המס בעשרות אלפי שקלים ולפעמים אפילו לבטל את חבות המס באמצעות פריסה.ניתן לבצע פריסה רעיונית עד 6 שנים קדימה, כאשר צפויות הכנסות נמוכות יותר בשנים הבאות. ניתן לבצע גם פריסה רעיונית למספר שנים אחורה, אם ההכנסות בשנים הקודמות היו נמוכות יותר ובשנים הקרובות צפויוות הכנסות גבוהות יותר.    

יהודה קונפורטס (אנשים ומחשבים): ראיון עם עודד סלומי מנכ"ל ויזה אירופה בישראל. הלקוחות הישראליים יוכלו בקרוב להשתמש בטכנולוגיית
Pay Wave, ההמאפשרת תשלום בכרטיסי אשראי בעמדות מכירה ללא העברתם במערכת כלשהי. הטכנולוגייה החדשה תאפשר הצגתם, מול ממשק, ללא מגע יד אדם. הטכנולוגיה מאפשרת חיבור לטכנולוגיות דומות כגון: NFC המאפשרת תשלום באמצעות טלפונים סלולריים. כרטיס האשראי החדש כולל שבב ייעודי ואנטנה זעירה.באירופה שולמו יותר ממיליארד יורו באמצעות כרטיסים מסוג זה. קצב הגידול בהם גבוה ממה שצפתה חברת ויזה במיוחד בבריטניה ובפולין. היתרוונות של כרטיסים אלה הם קיצור זמני המתנה של לקוחות ואפשרות שימוש בהם בעסקאות בסכומים נמוכים, כגון:  תשלום בתחבורה ציבורית .

עירית אבישר (גלובס): בנק ישראל: מחצית מעובדי הבנקים מרוויחים 17.5 אלף שקל בחודש. נתוני השכר של עובדי הבנקים נחשפים, לאחר שבנק ישראל דרש מהבנקים להעביר לו את התפלגות שכר עובדיהם. הנתונים מנפצים חלק מהמיתוסים ביחס לשכר עובדי הבנקים. המסקנה המרכזית היא, שהסטיגמה ששכר עובדי הבנקים גבוה, אינה נכונה לגבי חלק גדול מהעובדים. השכר ברוטו של 50% מעובדי הבנקים הוא 12,000 ש"ח בחודש. 3,912 עובדים, שהם כ 10% מעובדי הבנקים, מקבלים שכר מינימום. עלות השכר החציונית  החודשית של עובדי הבנקים היא 17.5 אלף ש"ח. הממוצע גבוה יותר, אך משקף פחות טוב את שכר עובדי הבנקים, משום שפערי השכר הגבוהים בין עובדי בנקים בכירים לבין עובדי בנקים בכירים, מטים אותו כלפי מעלה. העלות השנתית של שכר 771 מנהלים בבנקים עולה על 720 אלף ש"ח לשנה.        

יסמין גואטה (דה מרקר): התביעה הייצוגית נדחתה -מורה בגמלאות תשלם חצי מליון ש' הוצאות. מורה, שיצאה לגמלאות, הגישה תביעה ייצוגית נגד קרן ההשתלמות לבתי ספר על יסודיים וחברת עגור לניהול קופות גמל. בתביעה נטען שבשנת 2011, פוצלה הקרן,  שפעלה כתאגיד, לשני גופים: לקופת גמל ולחברה המנהלת אותה. השינוי הארגוני כלל גם שינוי  בחישוב התשואה. במקום תשואה קבועה של 4% בצירוף הפרשי הצמדה למדד בניכוי  דמי ניהול, קיבלו העמיתים תשואה המבוססת על הרווחים מהשקעות קרן ההשתלמות. בבקשה לאישור תביעה ייצוגית, נטען כי נעשה שינוי מהותי בתנאי החיסכון בקרן, מבלי שהקרן הודיעה עליו מראש לעמיתים בקרן. שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ששונה אלמגור, דחתה את התביעה וחייבה את העותרת בתשלום הוצאות של חצי מיליון ש"ח.


בשורה אחת:
גם בעלי הכנסה גבוהה צריכים להיערך לגזירות.
בן 8 מירושלים בזבז 17 אלף שקל על אפליקציות.
התחזית בשוק ההון: האינפלציה בשנה הקרובה - 1.9%
טיפולי פוריות לעובדת - נטל קשה מנשוא לבעל העסק הקטן.
מי שירכוש את הכספומטים של שב"א יעלה עמלות

 


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio