רותי שרון - 09.07.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 07/17 >> 09.07.2017

חדשות כלכלת המשפחה
09.07.2017

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): ריבית של 50%: השוק האפור מאיים להפוך לשוק השחור. השוק הפיננסי הוא כנראה השוק האכזרי והציני ביותר. ככל שאתה עשיר יותר אתה משלם פחות. בישראל מי שמשלמים את הריביות הגבוהות ביותר הם הלווים בשוק האפור. הריבית החוקית המקסימלית היא 8%. מחקרים אקדמיים מראים שבפועל ריבית השוק האפור עשויה להגיע ל-100%. לשוק האפור מגיעים העניים, שאינם יכולים לקבל הלוואות ממקורות אחרים. רבים מהם מחזירים רק את הריבית בלי יכולת להחזיר את הקרן. יוזמת חקיקה חדשה עשויה להגדיר שלושה ערכי מכסימום לריבית. יו"ר הועדה ניסן סולמונינסקי, נוטה לקבל את המלצת המשטרה ולהגדיר את הסף העליון בשור האפור כ-30%. המשטרה מעונינת לפעול נגד ארגוני הפשע, הגובים ריביות גבוהות בנוסף להלבנת הון. המלווים מאימים שאם ההמלצה הזו תתקבל, יפסיקו לתת הלוואות לטווח של ימים משום שהרווח שלהם יהי קטן מדי.
 
אליצפן רוזנברג (YNET): חוסכים לפנסיה? הכסף שלכם כבר לא כל כך מוגן. החל מהחודש מופעל מודל חדש של הקצאת אגרות חוב מיועדות עם תשואה גבוהה מובטחת בקרנות הפנסיה. המודל החדש משפר את מצבם של הפנסיונרים ופוגע בעמיתים החוסכים לפנסיה. במודל הישן הושקעו 30% מכספי החיסכון באגרות חוב עם תשואה של 4.86% ללא קשר לגיל החוסך. במודל החדש יושקעו 60% מכספי הפנסיונרים באגרות חוב מיועדות. אם תישאר יתרה, יושקעו עד 30% מכספי החיסכון של חוסכים מעל לגיל 50 באגרות חוב מיועדות. אם לאחר הקצאת 30% לגילאי 50 ומעלה תישאר יתרה של אגרות חוב מיועדות, היא תחולק בין יתר החוסכים.

רחלי בינדמן (כלכליסט): ראיון עם חגית ציטיאט-לוין: "הצעירים ייפגען הכי הרבה מהריבית האפסית, בלי דירה ובלי פנסיה". אחרי עשרות שנים של פעילות בשוק הגמל חצתה חגית ציטיאט-לוין את הכביש לניהול חברת ביטוח סיכוני הסחר-חוץ. בראיון היא מדברת על הצורך בביטוח סיכוני אשראי, תחום בו עוסקת החברה אותה היא מנהלת. היא מתמקדת בנושא של חיסכון ופנסיה. לדעתה, למרות הריבית האפסית, צעירים חייבים לחסוך יותר ובמיוחד לחסוך יותר לפנסיה. במצב הנוכחי יש צעירים המאבדים תקווה לרכישת דירה ובוחרים להוציא יותר. זוהי בחירה שגויה. לוין-ציטיאט חושבת שיש צורך בסוכני ביטוח משום שרוב הציבור לא מקבל החלטות עצמאיות בנושא חיסכון פנסיוני וזקוק לייעוץ ולהכוונה.

אסא ששון (דה מרקר): למה קרן הפנסיה לא מודיעה לנו בסמס כל חודש שההפקדה בוצעה? הכתבה עוסקת במצבים בהם המעביד העביר את כספי הפנסיה לגורם המנהל את החיסכון הפנסיוני של העובד והכספים לא הגיעו לחשבונו של העובד. במרבית המקרים הם נתקעו בחשבון מעבר. זה קורה כאשר מסיבה כלשהי או בגלל טעות כלשהי הכסף לא משויך לעובד. ברוב המקרים לא צפוי להיגרם נזק לעובד, אם הבעיה מתגלה כי אז הכספים אמורים להיות מופקדים בחשבונו עם יום ערך. במצבים כמו סגירת החברה, העובד עלול להפסיד את כספו התקוע בחשבון מעבר. לפי נתוני רשות שוק ההון תקועים היום בחשבונות מעבר כ-2.3 מיליארד שקל. 

טלי ירון-אלדר וגלעד בן-עמי (גלובס): כל ההתחלות קשות: פתיחת חשבון בנק - לא מה שחשבתם. תהליכי פתיחת חשבונות בנק הפכו למורכבים ומסובכים יותר בגלל תוספות רגולציה במלחמה בהלבנת הון. השינוי המהותי היה חקיקה בארה"ב בשנת 2014 הנקראת FACTA.  מטרת FACTA היא צמצום ההון השחור של אזרחים אמריקאיים המושקע במדינות אחרות. באמצעות FACTA כפו האמריקאים על גופים  פיננסיים זרים לדווח על השקעות של אזרחים אמריקאים בהם. במקביל דיווחו האמריקאים למדינות אחרות על השקעות של אזרחיהן בגופים פיננסיים אמריקאים. עמידה בדרישות FACTA ובדרישות סטנדרט אירופאי מקביל, הפכה את תהליך פתיחת חשבון  בנק למורכב הרבה יותר ממה שהיה פעם.

עו"ד אורית גליקין (Ynet): אב יקבל החזר מזונות ששילם אחרי שביתו סיימה בגרות. בהסכם הגירושים שנחתם כשהילדה הייתה בת שנה וחצי נכתב שהאב ישלם מזונות עד גיל 18. האם תבעה שהאב ימשיך לשלם, משום שהילדה למדה לימודי שנת יג' אחרי שסיימה בגרות. בית המשפט לענייני משפחה פסק, שהאם וביתה יחזירו לאב 9,000 ש"ח ששילם אחרי סיום בחינות הבגרות של הבת. בית המשפט קבע שעל האב להמשיך לשלם עד לקבלת החלטתו של בית המשפט. בית המשפט קיבל את טענת האם שעל האב להמשיך לשלם גם אם הבת עברה את גיל 18 והיא עדיין תלמידת תיכון ולכן האב צריך לשלם עד סיום בחינות הבגרות של הבת. השופט דחה את טענת האם והבת ביחס לשנת הלימודים היג'. בשנה הנוספת הבת היא סטודנטית במוסד אחר (מכללה) והיא יכולה לעבוד ולפרנס את עצמה

בשורה אחת:
בשורה לנוטלי המשכנתאות: בנק ישראל מאריך שמירת ריבית המשכנתא. התקופה תוארך מ-12 ל-24 יום נועד להקל על הלווים להשלים את תהליך נטילת המשכנתא.
שוק הרכבים המשומשים מוצף: צניחת מחירים בחודש יולי.  כאשר כמות המכוניות החדשות גדלה, וניתן לרוכשן לאחר תשלום מקדמה נמוכה, לא אטרקטיבי לקנות מכוניות משומשות. במיוחד מכוניות משומשות הנמצאות שנה שנתיים על הכביש.
תוכנית המתאר החדשה של ראשון לציון אושרה בועדה מהחוזית לתכנון ובניה. התוכנית תהפוך את ראשל"צ לעיר השלישת בגודלה בארץ עם 340 אלף תושבים. 
דוח תוכנות כופר שנתי של מעבדות קספרסקי: איומי קוד זדוני  מתמקדים בשווקים מערביים מפותחים. הסיבות הן: הכנסה גבוהה ותשתית מתקדמת לניידים ולתשלומים מקוונים.
במהלך יוני התווספו למשק האמריקאי 222 אלף משרות מעל הצפי. השיפור בנתוני התעסוקה בארה"ב נותן רוח גבית לפד לבצע העלאת ריבית שלישית השנה.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio