רותי שרון - 09.10.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 10/16 >> 09.10.2016

חדשות כלכלת המשפחה
09/10/2016

יסמין גואטה (דה-מרקר): אימת עברייני הבורסה: בית המשפט שמשנה את כללי המשחק. לפני כמה שנים אמרו בציניות ששופטי בית המשפט הכלכלי סורגים. כשהוקם בית המשפט הכלכלי הונחו לפתחו מעט מקרים. העובדה ששתי שופטות ושופט אחד (דניה קרת-מאיר, רות רונן וחאלד כבוב) מאיישים אותו  אולי תרמה לשימוש בסריגה באותה אמירה. מאז הפך בית המשפט לענייני כלכלה לעסוק ולמשפיע. לפעמים הוא צריך לקבל החלטה איזה תביעה ממספר תביעות יצוגיות באותו נושא תידון. הרשעתו של נוחי דנקנר בפרשת הרצת המניות מיקדה את תשומת הלב בבית משפט זה. עיקר השינוי שחולל בית המשפט הכלכלי הוא בתפקודם של דירקטורים בחברות, שכבר אינם יכולים לקבל החלטות לא עניניות לטובת האינטרסים של בעלי החברות. לשופטים בבית משפט זה יש גם השכלה כלכלית, כך שבשונה לחלק גדול מהשופטים בבתי משפט אחרים, שחסרים ידע והבנה כלכליים, הם מסוגלים לקבל החלטות נכונות יותר בנושאים משפטיים כלכליים. 

מכון טאוב: תמונת מצב המדינה 2016: שיעור השתתפות ומגמות בשוק העבודה. חוקרי המכון מציגים בקיצור היבטים שונים של מגמות בשוק העבודה בישראל. שיעור התעסוקה בישראל נמצא במגמת עלייה בקרב גברים ונשים בכל קבוצות האוכלוסיה. קובץ ההבהקים, מלווי נתונים מהמאמרים, דן בנושאים שונים כגון: מקצועות המצויים בסיכון החלפה בגלל מחשב, מגזרי אוכלוסייה עם רמת תעסוקה נמוכה, מספר המפרנסים בכל בית, חופשות הורות ועבודת אימהות לילדים קטנים, אחוז גבוה של נשים וחרדים מועסקים במשרה חלקית ועוד. ממצא מפתיע: שיעור עובדי הקבלן בישראל נמוך יותר משיעור עובדי הקבלן במרבית מדינות ה-OECD. התפיסה כאילו יש בישראל יותר עובדים כאלה נובעת משוני בהגדרה: במדינות ה-OECD מוגדר עובד קבלן אשר עבודתם מתבצעת בהנחית הלקוח ובפיקוחו.  

אורי פסובסקי (כלכליסט): במלכודת הבטיחות. פרופסור עימנואל פרחי מאוניברסיטת הארוורד חושב שהבעיה של הכלכלה העולמית היא מחסור בנכסים בטוחים. לדעתו, זו הסיבה לריביות הנמוכות הנמשכות זמן רב ולדעתו צפויות להימשך עוד זמן רב. פרופ' פרחי חשב כך עוד בשנת 2008. התשואות על נכסים בטוחים נמוכות יותר מהתשואות על נכסים פחות בטוחים, עליהם משלמים פרמית סיכון. כשהביקוש לנכסים בטוחים גדל וההיצע קטן, המשקיעים מוכנים להסתפק בתשואות נמוכות ואפילו בתשואות שליליות. נכסים בטוחים הם למשל אגרות חוב של ממשלת ארצות הברית או ממשלת שוויץ. אגרות חוב של מדינות דרום אירופה, שפעם נחשבו לנכסים בטוחים, כבר אינן כאלה. זו הסיבה לכך שהיום משקיעים קונים איגרות חוב ל-10 שנים של ממשלת גרמניה המבטיחה תשואה שלילית נמוכה. המחסור בנכסים בטוחים אינו משפיע בהכרח על שעריהם של נכסים לא בטוחים כמו מניות.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): המודל התחרותי החדש של קרנות הפנסיה: דמי הניהול מפצים על התשואות הנמוכות. הצלחת משרד האוצר במכרז קרנות פנסיה ברירת המחדל היא תחילתו של שינוי מהותי במודל התחרות בחיסכון הפנסיוני. השוק יעבור בהדרגה למודל שבו התחרות היא יותר על גובה העמלות מאשר על התשואה ברוטו, לפני עמלות. מי שמפסיד מהמודל החדש הם סוכני הביטוח, שהעמלות שלהם יקטנו. סוכני הביטוח מנסים להחיות את המוצר של ביטוחי מנהלים, שמאז אובדן היתרון הגדול שלו של מקדם המרה מובטח, כמעט ולא שווק. עכשיו מורידים חברות וסוכני הביטוח את העמלות על מוצר זה. מצד שני טוענים הסוכנים שהתשואות של קרנות ברירות המחדל נמוכות. הטענה שגויה בהקשר של מיטב-דש ונכונה ביחס להלמן-אדובי. הבעיה בטיעון היא שהשיווק ללא סוכן מוזיל את העמלות ומפצה על התשואה הנמוכה של הלמן-אדובי.

ניו יורק טיימס, גרטשן ריינולדס (דה מרקר): כדאי לקום המכיסא: כמה כסף שווה צעידה של חצי שעה ביום? פעילות גופנית חוסכת בממוצע 2,500 דולר בשנה רק בהקשר של הוצאות על מחלות לב. הפעילות הגופנית הנדרשת היא צעידה של חצי שעה בחמישה ימים בשבוע. כך עולה מניתוח  מחקר על 26,239 גברים ונשים שנערך במספר אוניברסיטאות בארצות הברית ופורסם בכתב העת "ג'ורנל אוף דה אמריקן הארט אסוסיאיישן". מחקר קודם שפורסם ביולי ב"לנסנט" מצא כי העלות של חוסר בפעילות גופנית לכלכלה העולמית מגיעה ל-68 מיליארד דולר בשנה באובדן פרודוקטיביות ובהוצאות רפואיות. רק בארה"ב מגיעה עלות זו ל-28 מיליארד דולר בשנה. המחקר הנוכחי התמקד ברמת הפרט.

אבנר סטפק (גלובס): דעה: של מי המגבלה הזאת? אנשים עם מגבלה מתקשים למצוא מקום עבודה. רק 57% מהם מועסקים לעומת 74% באוכלוסייה הכללית. אבנר סטפק, מבעלי מיטב דש, חושב שלא חוקים ישנו באופן דרמטי את מצב התעסוקה של אנשים עם מגבלות.  שיש לחולים על טיפולים רפואיים שונים ויקרים. הפטור הרפואי ממס על עבודה הוא עד תקרת הכנסה של 510 אלף שקל לשנה, ומי שהכנסותיו מעבודה נמוכות או לא קיימות יכול לקבל פטור ממס על הכנסות אחרות עד תקרה של 61,080 שקל לשנה.

בשורה אחת:
האם טים קוק מנווט את אפל לשרטון? חמש שנים מנהל טים קוק את החברה ומביא אותה לרווחי שיא, אבל ברבעונים האחרונים מסתמן שהנעליים של סטיב ג'ובס היו גדולות מדי. 
המיתוס נשבר: נשים מבקשות העלאות שכר לא פחות מגברים - אך נענות פחות בחיוב. מחקר חדש מצא כי ההסבר כאילו שכרן הנמוך של נשים נובע מפחות בקשות להעלאת שכר הוא חסר בסיס עובדתי.

חדשות מטרידות: רופאים  מקדישים את מרבית זמנם לעבודת ניירת. כמות הניירת עלתה בעשור האחרון והרופאים מקדישים לה שני שליש מזמנם.
ישראל מצטרפת לאמנה המולטילטרלית של ה-OECD. האמנה מאפשרת שיתופי פעולה בין רשויות מס במדינות שונות.
בנק ישראל: התפתחויות בתיק הנכסים הפיננסיים של הציבור ברביע השני של שנת 2016. יתרות מזומן ויתרות אג"ח ממשלתי עלו. ירידה בשווי המניות והמק"מ.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio