רותי שרון - 09/11/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/11/14

 

הלמ"ס: המשך לימודים ועבודה חמש שנים לאחר קבלת תואר. בוגרי האוניברסיטאות ובוגרי המכללות בתשס"ו. הפרסום מציג תוצאות סקר שנערך בשנת 2011, לבקשת המועצה להשכלה גבוהה. אוכלוסיית הסקר הייתה מקבלי תואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות אקדמיות. בסקר בוצעו השוואות בין בוגרי אוניברסיטאות ובוגרי מכללות ובין בוגרי תחומי לימוד שונים. הממצאים מתייחסים למצב חמש שנים לאחר סיום הלימודים. שיעור הממשיכים ללימודי תואר שני היה 47%. 55% ממסיימי תואר ראשון באוניברסיטאות המשיכו לתואר שני ורק 32% מבוגרי מכללות אקדמיות המשיכו ללימודי תואר שני. ממצאים מעניינים נוספים: אחוז גבוה יותר ממסיימי המכללות עבדו. תואר אקדמי מתקדם של ההורים מגדיל את הסיכוי שילדיהם ימשיכו ללימודים לתואר שני.

יניב פגוט (גלובס): דעה: עניבת יוקר המחייה מתהדקת. מדד המחירים לצרכן ירד ב-12 החודשים האחרונים ב-0.3%. התחזית לחודשים הקרובים היא אינפלציה נמוכה שלא תעבור את יעד האינפלציה התחתון של בנק ישראל. לירידה תרם שינוי במחירי המזון: מגמת העליה השתנתה לירידה של 2.7% ב-12 החודשים האחרונים. גם מחירי מוצרים אחרים הם במגמת ירידה, למעט מחירי הדירות, שגם הם התמתנו. למרות זאת התחושה בציבור היא, שעניבת יוקר המחיה מתהדקת. לדעת הכותב ההסבר לסתירה לכאורה, הוא בחוסר עליה בשכר. יש המסבירים זאת בטענה שהמדד אינו משקף את המחירים האמיתיים. הכותב דוחה את הטענה, משום שמדובר במדד המתאים לסטנדרטים בעולם.. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): חמש שנים אחרי : סלינגר מעוררת לחיים את המודל הצ'יליאני. המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, מעוררת מחדש את מודל החיסכון הפנסיוני הצ'יליאני. היא פירסמה מתווה חדש החל משנת 2016.
במתווה זה יצטרכו חברות הביטוח להתאים את מסלול החיסכון הפנסיוני לפי גיל החוסך. מסלולי ברירת המחדל לחוסכים בגילים גבוהים יותר יהיו ברמות סיכון נמוכות יותר. נקבעו המסלולים הבאים: עד גיל 50, גיל 50-60, מעל גיל 60 ומסלול לפנסיונרים.בניגוד למצופה לא שונתה הקצאת אגרות חוב מיועדות לחוסכים בגיל מבוגר בלבד. עבור כל החוסכים לפנסיה תימשך הקצאת אגרות חוב מיועדות.

אסא ששון (דה מרקר): דעה: בשורה טובה לחברות הביטוח, רעה לצרכנים. חברת הדירוג S&P פרסמה לראשונה סקירה בינלאומית על ענף הביטוח. הסקירה בוחנת את רמת הסיכון בביטוח חיים ובביטוח כללי. הערכת הסיכון של הביטוח בישראל דומה להערכת הסיכון של הביטוח בגרמניה: "בינוני-נמוך". בניתוח טוענת החברה שחסמי הכניסה לשוק, בו פועלות חמש קבוצות חברות ביטוח, הם גבוהים, מה שמבטיח את יציבות החברות. לדעת אסא ששון, חסמי הכניסה הגבוהים מונעים תחרות ופוגעים בצרכנים. נקודה נוספת המונעת תחרות: הממונה הקודם על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, מנע מהמבוטחים  ניוד החיסכון הפנסיוני שלהם בין חברות.

אליצפן רוזנברג (Ynet):  רשות המיסים: אישור מידי על תיאום מס באינטרנט. לקראת סוף שנת המס משדרגת רשות המיסים את שירות תיאום המס באמצעות האינטרנט. בין השאר ניתן יהיה לקבל מידית אישור, הניתן להדפסה במקום קבלתו בדואר. מתחילת שנת 2014 הונפקו 843 אלף אישורים. כ-10% מהם באמצעות השירות האינטרנטי.

אהרון קריב (וואלה): המודל הכלכלי יהודי שיוציא אתכם מהחובות. הכתב מראיין את צביקי פורת, חקלאי דתי.פורת מסביר תפיסות כלכליות יהודיות מאחרי נושאים הקשורים בשנת שמיטה. לטענתו, הרעיון המרכזי של שנת שמיטה, הוא רעיון חברתי המאפשר לחקלאים ללמוד יותר ולעבוד פחות, אחת לשבע שנים. הרעיון דומה לתפיסה של שנת שבתון לאנשי אקדמיה ולמורים. המאמר עוסק בנושאים נוספים הקשורים לשמיטה, למשל: שמיטת חובות והימנעות מלקיחת ריבית על הלוואות.

בשורה אחת:
הדולר בשיא של שנתיים: פורץ את ה-3.8 ש' אחרי היציג. מצפים לדוח תעסוקה שירמז על מועד עליית רבית בארה"ב.
רוצים להיות מיליונרים בפנסיה? כדאי שתתחילו לחסוך מוקדם. הבדל של חמש שנים בתחילת החיסכון יכול להתבטא במאות אלפי שקלים.
לשנות הרגלים מזיקים ולאמץ הרגלים מועילים: איך זה עובד במוח?  צ'רלס דוהיג, מחבר "כוחו של הרגל", מסביר .
בעית השירות בהוט: נטישת לקוחות המונית - תרחיש אפשרי. האם השירות הגרוע בהוט הוא על פי הנחית ההנהלה?
חברות הארנק בסכנה? הפסיקה התקדימת שמסעירה את המאיון העליון.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio