רותי שרון - 10.01.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 01/16 >> 10.01.2016

חדשות כלכלת המשפחה
10.01.2016

דפנה מאור (דה-מרקר): משבר עולמי חדש או אוויר שיצא מהבועה הסינית? ירידה חדה בבורסות בעולם על רקע המפולת בבורסת שנחאי. הבורסה בשנחאי, נסגרה בפעם השניה בשבוע אחד לאחר שירדה ב-7.3%. המפולת בבורסה בסין גורמת לירידות חדות בבורסות אחרות בעולם. הירידות נרשמות על רקע של חששות ממשבר פיננסי בסין ופיחות נוסף בשערו של היואן הסיני, שהגיע לשער הנמוך ביותר מאז שנת 2011. המאמר עוסק בהשפעות של האטה בסין על העולם. בין ההשפעות האפשריות: האטה בצמיחה בעולם, ירידה בשערי המניות ופגיעה בפנסיה, נפילת שערי המטבעות של השווקים המתעוררים, ירידה במחירי הנפט והסחורות כביטוי להקטנת הביקוש וסיכון לארה"ב ולמדיניות העלאת הריבית הצפויה בשנת 2016.

יהודה שרוני (פורבס, מעריב): ייעול, צמיחה והתמודדות עם יוקר המחייה האתגרים הכלכליים לשנת 2016. הכתבה מציגה את האתגרים של המשק הישראלי בשנת 2016 ואת הנדרש על מנת להתמודד איתם. היא מתארת גם עד כמה הצליחו בהתמודדות בנושאים אלה בשנת 2015. המשימות העיקריות שעומדות בפני שר האוצר בשנת 2016 הן: הפחתת מחירי הדיור, החזרתו של המשק למסלול צמיחה והפחתת האוברדרפט הלאומי. לצורך התמודדות עם המשימות יידרש שיתוף פעולה בין שר האוצר לבין נגידת בנק ישראל. האתגר העיקרי הוא הורדת מחירי הדירות, נושא בו שר האוצר לא הצליח בשנת 2015. כל עוד הריבית במשק לא תעלה מחירי הדירות לא ירדו ומשקי הבית ימשיכו לקחת יותר משכנתאות. בינתים הנגידה מדברת על הימנעות מהעלאת הריבית והקטנת תחזית הצמיחה של המשק. 

רוני זינגר ורחלי בינדמן (כלכליסט): חילוניים? תשלמו. החילוניים ימשיכו לשלם את המחיר המלא של הממשלה. ביום אחד הוכיחה הקואליציה שהיא דואגת בעיקר לחרדים ודתיים: המדינה תשלם ביטוח חיים לאברכים והועלתה דרישה להקטנת ביטוח החובה על רכב למי שלא נוסע בשבת. התשלום של ביטוח החיים לאברכים נעשה באמצעות הגדלת הקצבה לאברכים בסכום הנדרש לכיסוי ביטוח חיים. קצבת האברכים תגדל מ-860 שקל לחודש ל-885 שקל בחודש. חבר הכנסת ניסן סולומוינסקי, התנה קבלת תכנית לביטוח חובה דיפרנציאלי במתן הנחה של שביעית מהתעריף למי שאינו נוסע בשבת. חברת הביטוח איילון נתנה בעבר הנחה למי שאינו נוסע בשבת, אבל מחקרים הוכיחו שזה אינו הפרמטר הנכון להנחה. פרמטר נכון למתן הנחה הוא הקילומטרז' שנוסעים. אם תמומש הצעת האוצר, הקילומטרז' הוא אחד משלושת הפרמטרים הנכללים בה.

גיא גרימלנד (דה מרקר): הצצה למוחו של צעיר ערבי שמעוניין להגיע להיי-טק. גיא גרימלנד היה עיתונאי בתחום ההיי-טק. היום הוא דובר אינטל. הוא מפרסם סדרת כתבות בדה-מרקר, כשכל אחת מהן מוקדשת לערבי, דרוזי או חרדי המחפש משרה בתחום ההיי-טק. בכתבה מספר המועמד על עצמו, על השכלתו ועל שאיפותיו בתחום. מועמדים ממגזרים אלה סובלים לפעמים מאפליה תעסוקתית. הכתבה הנוכחית מוקדשת לנור פרו-זהראלדין, צעירה דרוזית שדווקא התקבלה לעבודה באינטל. עד שהתקבלה לאינטל, נור סיימה תואר ראשון בסטטיסטיקה והתחילה לימודי תואר שני בסטטיסטיקה ולימודי איכות. היא מפתחת תכנית לשילוב אוכלוסיה לא יהודית בשוק העבודה. בכתבה מציגה נור את האופן בו תופס צעיר ערבי את תהליך המיון לעבודה בהיי-טק. אחד המכשולים הוא שבצוות הממין את המועמדים לא יושבים לא יהודים.

פיננשיאל טיימס (גלובס): הלהיט החדש של המשקיעים האמריקאיים: כדורגל אנגלי. ההשקעה בקבוצות ספורט אמריקאיות כמו קבוצות NBA  וקבוצות בייסבול מביאה רווחים. הבעיה היא שעלות רכישתן גבוהה מדי, גם עבור אנשי עסקים אמריקאיים אמידים. התחליף שמצאו לכך משקיעים אמריקאים אמידים הוא רכישת קבוצות כדורגל אנגליות. הרכישה עשויה להניב רווחים בגלל מכירת זכויות השידור לטלויזיה. מספר הצופים גדל בשנים האחרונות באופן משמעותי בגלל גידול במספר צופי הטלויזיה בארה"ב ובסין. אפשר לרכוש קבוצה, אבל אפשר גם להשקיע ברכישת אחוזי מיעוט בבעלות. לא תמיד מצליחים משום שיש גורמים, כמו קהל אוהדים שצריך להבין אותם. האידיאלי הוא לרכוש קבוצה זולה מהליגה השנייה, שמצליחה לעלות לליגה הראשונה.  

הראל עילם (כלכליסט): ראיון עם ג'וריס אוונס סמנכ"ל נטפליקס: " נשמח לשמוע מיוצרים ישראליים". מנכ"ל חברת נטפליקס הכריז על זמינות שירות הסטרימינג של החברה גם בישראל. עלות חבילה בסיסית בישראל היא 32 ש"ח לחודש. בכתבה מרואיין  ג'וריס אוונס מסמנכ"ל החברה וראש חטיבת התקשורת של אירופה, אסיה והמזרח התיכון. אוונס נשאל על הסיבות להצלחת ההפקות עבור החברה, על התחרות מול יצרני התוכן הקונבנציונליים בשוק האמריקאי ועל אופן הפעולה העתידי של החברה בישראל. אוונס אומר שהחברה מעונינת בהפקות איכותיות, ללא קשר לגודל קהל הצופים, ולכן היא פתוחה גם ליוצרים ישראליים. החברה כבר השתמשה בתכנים שהפיקו עבורה יוצרים ממדינות מחוץ לארה"ב. החברה תוסיף בעתיד כיתוביות בעברית והיא אינה חוששת מהשוק הפירטי הגדול בישראל.  


בשורה אחת:
בידקו: האם אתם בין הישראלים שזכאים לכספי חשבונות בנק בשוויץ? בנקים בשוויץ פרסמו רשימה של אלפי חשבונות רדומים שלא בוצעו בהם פעולות במשך יותר מ-60 שנה..
פרטנר תוותר על המותג אורנג', ככל הנראה בתקופה הקרובה. תקבל פיצוי של 50 מיליון יורו מפרנס טלקום בעלת המותג, אבל תצטרך לבצע תהליך מיתוג חדש.
הצעירים בדיגיטל  - הכסף בטלוויזיה. על רקע הערפול הרגולטורי והתחזיות הקודרות שוק הטלוויזיה בישראל ממשיך להתכווץ.
הייצוגית של רו"ח עופר מנירב התקבלה. בית המשפט קבע שהמדינה תשיב למייצגים את כל הכספים שגבתה שלא כדין  על שימוש במערכת המחשוב של רשות המיסים.
האם האינטרנט מחזיר אותנו לימי הביניים? האנלוגיה בין החברה והכלכלה הפדיאולית ומה שעושות חברות כמו גוגל ופייסבוק. 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio