רותי שרון - 10.04.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 04/16 >> 10.04.2016

חדשות כלכלת המשפחה
10.04.2016

אמיתי זיו (דה-מרקר): המדינה נערכת לקריסת גולן טלקום - ומה יקרה למיליון הלקוחות? 
אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון המדינה תסכל את עסקת המיזוג של סלקום וגולן טלקום. במכתב ששלחה חברת גולן טלקום לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו היא מאימת בקריסה. המשמעות היא שקרוב למיליון לקוחות ישארו ללא שירותים ועובדי החברה יפוטרו. המדינה הכינה תכניות מגירה למצב כזה, אבל קשה להאמין שיתר החברות יצליחו לעמוד באתגר הלוגיסטי והטכנולוגי של קליטה מידית של מספר לקוחות כל כך גדול. אם תהיה קריסה כזו, היא ללא תקדים. תרחיש הקריסה נקרא דוקטרינת החברה הכושלת. הרעיון הוא, שבין אם יהיה מיזוג ובין אם לא יהיה מיזוג, החברה תפסיק לפעול ולכן עדיף לאפשר את המיזוג. מה שלא יקרה ברור שבכל תסריט, מחירי שירותי הטלפונים הסלולריים יעלו.

רון שטיין (גלובס): הבנק המוביל בישראל מרוויח בשנה יותר מכפול מ-6 חברות הביטוח הגדולות יחד. מגמת הפערים בין רווחי הבנקים לרווחי חברות הביטוח הקצינה השנה. הבנקים הרוויחו ביחד 8.39 מיליארד שקל בעוד חברות הביטוח הרוויחו 1.485 מיליארד שקל. בשנת 2014 רק בנק אחד (בנק הפועלים) הרוויח יותר מחמש חברות הביטוח הגדולות ביחד. בשנת 2015 גם בנק הפועלים וגם בנק לאומי הרוויחו יותר מחמש חברות הביטוח הגדולות ביחד. ההבדלים בין רווחי הבנקים לרווחי חברות הביטוח נובעים משוני ברגולציה, משוני במבנה השוק ומגובה ההון העצמי. הרגולטור הבנקאי מתמקד בשמירה על יציבות הבנקים. הרגולטור במשרד האוצר, האחראי על שוק הביטוח ושוק ההון, פועל באופן המקטין את רווחי חברות הביטוח בתחומי פעילות מרכזיים, כגון: פנסיה. בשוק הביטוח פועלות שש חברות בגודל דומה. בשוק הבנקאי יש שני בנקים הגדולים משמעותית מיתר הבנקים. שלושת הבאים אחריהם גדולים משמעותית מהבנק השישי בגודלו. רווחי בתי ההשקעות קטנים בהרבה בהשוואה לרווחי חברות הביטוח.

אליצפן רוזנברג והילה ציאון (Ynet): האוצר: הופתענו מהסתייגות הבנקים ממחיר למשתכן. מחיר למשתכן, פרויקט הדגל של משרד האוצר ומשרד השיכון, נתקל בהתנגדות של הבנקים. התוצאה היא שהמחיר הוא למשתכן אבל המשכנתה לא למשתכן. הבנקים חוששים לתת משכנתאות  ללווים בסיכון גבוה. החשש הוא שהם לא יוכלו לעמוד בתשלומים להחזר המשכנתה. כך למשל, הזוג הראשון שזכה בהגרלה בעפולה, כנראה לא יוכל לרכוש את הדירה. הזוג הסתמך על הכרזת בנק ישראל, לפני כחודשיים, על פיה ינתנו משכנתאות מוגדלות במינוף שיכול להגיע עד 90% מערך הדירה. אין להם הון עצמי מספיק והם נתקלים בקשיים לקבלת משכנתה מוגדלת מהבנקים. בעיה גדולה יותר היא, שאף אחד מהבנקים לא היה מוכן להעמיד ליווי בנקאי לקבלנים הבונים את הפרויקט בעפולה. כתוצאה מחוסר הנכונות להעמדת ליווי בנקאי, אין הבנקים מוכנים לתת משכנתאות. גם חוסר הנכונות להעמדת ליווי בנקאי נובע מניהול סיכונים של הבנקים. הבנקים  אינם מוכנים ללוות קבלנים לא מוכרים שמוכרים דירות במחירים לא ריאליים.  

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: המדינה חושפת עד כמה היא מוכנה לותר. הכותבת טוענת שההתקפות המיותרות של שרי ממשלה על בתי המשפט העליון בסוגית מתווה הגז גורמות נזק כלכלי גדול למדינה. זה לא רק ההתקפות אלא גם העמדות המנוגדות של פקידים בכירם שונים בממשלה. פסק הדין הוא חלוט. ההתקפות אינן משנות דבר, למעט הקטנת יכולת המיקוח של המדינה מול ספקי הגז. האינטרס של המדינה הוא לפתח במהירות את מאגר ליוויתן. זהו כנראה גם האינטרס של חברת נובל, המצויה בקשיים, ומאגר ליוויתן הוא הנכס העיקרי שלה. הויכוח על מתווה הגז הוא אירוע חולף, אבל השמירה על מעמדו של בית המשפט העליון היא הכרח מתמשך. ההאשמת בג"ץ בחוסר אחריות ובגרימת נזק של מאות מיליארדי שקלים, אינם בגדר ביקורת לגיטימית.

אלי הורוביץ (דה מרקר): דעה: להכין את ילדינו לשוק העבודה התחרותי. עד שנות ה-80  הורים ידעו את הנוסחה לעתיד טוב לילדיהם "תשיג תעודת בגרות שתכניס אותך לאוניברסיטה ומשם דרכך לשוק העבודה סלולה". הבעיה הייתה שהנוסחה הייתה רלוונטית רק לרבע מהאוכלוסיה. בעיקר לאוכלוסייה מבוססת כלכלית. המפיכה הנועזת, שהתחילה בשנות ה-80, שינתה את המציאות. נפתחו מספר רב של מכללות וניתנה הזדמנות למרבית התלמידים ללמוד במסגרת אקדמית. היום רואים גם את הבעיות שנוצרו עקב המהפיכה הזו. הבעיה הראשונה היא שלומדים פחות מדעי הרוח משום שכמעט כל אחד יכול ללמוד את התחום שהוא מעוניין בו. אם אינו מתקבל לאוניברסיטה ברמה גבוהה, הוא יכול להתקבל למכללה. הבעיה השנייה היא, שמי שמסיים לימודים במוסד אקדמי לא בהכרח מוצא עבודה בתחום לימודיו. מקומות עבודה מעדיפים לקבל את אלה שסיימו לימודים במוסדות אקדמיים ברמה גבוהה. האוניברסיטאות הטובות מעדיפות לקבל בעלי תעודות בגרות עם חמש יחידות במתמטיקה, באנגלית ובמקצועות מדעיים. דרכם לשוק העבודה של אלה שמתקבלים למקצועות מבוקשים באוניברסיטאות הטובות פתוחה. הכותב ממליץ להורים לא לגבות את המורים ואת ילדיהם כאשר הם אינם מעוניינים ללמוד בתיכון, אלא לדרוש מהם ללמוד ברצינות ובהיקפים גבוהים של לימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים.  

הלמ"ס: עולי בריה"מ (לשעבר) לרגל 25 שנים לגל העליה. הפרסום כולל מספר רב של נתונים על אוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר בהשוואה לוותיקים. מדובר בנתונים בנושאים כמו: ערים בהם יש יותר עולים מבריה"מ (30% מאוכלוסיית בת ים), מבנה משפחות: נישואים, גירושים, מספר ילדים, הוצאות לנפש ותחומי ההוצאה (עולי ברית המועצות מוציאים פחות). ביו הנתונים המעניינים בהקשר של תעסוקה: שיעור התעסוקה של עולי ברית המועצות גבוה משיעור התעסוקה של כלל האוכלוסייה, אחוז גבוה יותר של עולים עובדים בתעשייה. ההכנסה הממוצעת של עולי ברית המועצות נמוכה יחסית להכנסת הותיקים. אחוז הגרים בדירות בבעלותם הוא 51.7 לעומת 73.2% מהוותיקים. אחוז גבוה ממקבלי התארים האקדמיים מקרב העולים למדו הנדסה.

בשורה אחת:
חדש בארץ: כך תקבלו בקלות כסף על טיסות שאיחרו. 300 מיליון שקל ששוכבים בקופות חברות התעופה באירופה מחכות לנוסעים ישראלים .
חמישה סעיפים שחייבים לקרוא בדו"ח השנתי של הפנסיה. בימים אלה מקבלים דוחות פנסיה שנתיים.
150 רוכשים איבדו את השקעתם בבור של אור. השופט איתן אורנשטיין הורה לפרק את החברות של ענבל אור.
80 אלף שקל פיצויים לעובד ערבי שפוטר בגלל מוצאו. חברת אלבר טענה שהנהג הערבי פוטר בגלל צמצומים. השופט דחה את טענתה.
לוקחים את העבודה הביתה: Wework  משיקה מתחמי מגורים משותפים לצעירים עובדים. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio