רותי שרון - 10/05/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/05/15


שרון שפורר (דה-מרקר): דעה: למה צעקתי על חברת האשראי שהציעה הלוואה של 25 אלף שקל. לחברו של הכותב הוצעה הלוואה על ידי לאומי קארד בריבית פריים בתוספת 9%.  לאחר שהוא והחבר צעקו על נציג חברת כרטיסי האשראי והתווכחו, ירדה הריבית לפריים פלוס 4%. הכותב טוען שהריביות על הלוואות של כל חברות כרטיסי האשראי הן ריביות שוק אפור. נתוני שנת 2014 מראים כי הריבית הממוצעת של אשראי, הלוואות ואוברדרפט הייתה: 10.8% בויזה כאל, 8.6% בישראכרט, ו-6.6% בלאומי קארד. הריבית הממוצעת על אוברדרפט בבנקים הייתה 8.2%. הריבית על הלוואות בבנקים הייתה זולה יותר: 3.7%. הנתון של גובה הריבית על הלוואות בבנקים כולל משכנתאות ואשראי פרטי ועסקי. לדעת הכותב, הסיבה לריביות הגבוהות היא הבעלות של הבנקים על חברות כרטיסי האשראי. בעלות זו גורמת לשוק לא תחרותי. היא גם הסיבה לכך שהחלק של חברות כרטיסי האשראי בשוק ההלוואות הוא רק 3%.  

חן מענית (גלובס): של מי המייל הזה: מתי מותר למעסיק להיכנס לכם למייל? ההתפתחויות הטכנולוגיות משפיעות על היחסים בין עובדים למעסיקים. לפעמים העובד, עובד דרך ביתו ולא מהמשרד. במקרים אחרים יש ספק האם הוא בכלל עובד או מתנדב. המציאות החדשה מציבה אתגרים חדשים לפני מערכת המשפט. אחת הסוגיות היא: לצורך מה מותר לעובד להשתמש בדוא"ל שנתן לו המעסיק והאם למעסיק מותר להיכנס למייל ולקרוא את השיחות בו? המאמר מביא דוגמה ספציפית של עובדת שפוטרה, לטענתה בגלל הריונה. המעסיק טען שמצא בתיבת הדואר שלה תכתובות בהן שלחה קורות חיים למעבידים אחרים וסיבת הפיטורים היא חיפוש עבודה אחרת.  

מירב קריסטל (Ynet): קרב החלב הגדול: שופרסל נגד תנובה. שופרסל השיקה מוצרי חלב, שתמכור תחת המותג שלה. מוצרי החלב מגיעים ממחלבות רמת הגולן. המוצרים שבמחיר מפוקח, ימכרו במחיר זול בשקל מהמחיר המפוקח. שוק מוצרי החלב מגלגל 7.5 מיליארד שקל בשנה. משפחה ישראלית מוציאה בממוצע 15% מהוצאות המזון שלה על מוצרי חלב. תנובה שולטת בשוק עם 55% ואחריה שטראוס עם 25% וטרה עם 15%. כניסת שופרסל לשוק היא תחרות עם תנובה.  שופרסל מקווה להגיע לפלח שוק של 25% משוק מוצרי החלב. 

אקונומיסט (דה מרקר): כך מחמירה עלייתם של תאגידי הענק את  האי-שיוויון בשכר בעולם. נתונים מראים כי גדל הפער בהכנסות בין העשירונים העליונים לעשירונים הנמוכים. מאמר חדש של הולנר מולר, אדלה סימינצי ופייג' אומט, מציג את הקשר בין הגידול בפער ההכנסות לבין גודלן של החברות. מספר העובדים בחברות ובתאגידים הגדולים עולה בעקביות. חברות גדולות יצרניות יותר מחברות קטנות, אבל השכר בהן גבוה יותר. הפרשי השכר בין עובדים בחברות קטנות לבין עובדים בחברות גדולות, גדולים יותר בדרגים הבכירים ומצומצמים או לא קיימים כלל בדרגים הנמוכים ולכן גידול בגודל החברות מגדיל את פערי השכר בכלל האוכלוסייה. ככל שהחברות הגדולות גדולות יותר, החברות הקטנות מתקשות להתחרות מולן. המסקנה היא שאם רוצים להקטין את פערי השכר, צריך להסיר חסמים מתחרות. 
 
נפתלי כהן (Ynet) : קופת גמל: האם דמי הניהול הגבוהים מצדיקים  את עצמם? הכותב טוען, שהטענה כאילו יש קשר בין איכות ניהול גבוהה יותר לבין דמי ניהול גבוהים, היא טענה מופרכת. את אותן תשואות שמשיגות קופות הגמל הגדולות עם דמי ניהול גבוהים ועם מנכ"לים בעלי שכר גבוה, ניתן להשיג בקופות גמל קטנות עם דמי ניהול נמוכים. הכותב מפנה את תשומת הלב לקופות הגמל הענפיות והמפעליות. דוגמה לכך היא קופת הגמל של הסתדרות המורים, אותה הוא מנהל. קופות הגמל הענפיות והמפעליות הוקמו על ידי ארגוני עובדים, שלא למטרות רווח ולכן דמי הניהול בהן נמוכים משמעותית (0.2%). לטענה כאילו איכות הניהול טובה פחות אין בסיס,משום שהקופות הענפיות והמפעליות נותנות את הניהול השוטף לבית השקעות. את המדיניות מתווה דירקטריון הקופה. 

תומר ורון (כלכליסט): התאחדות הסטודנטים מתכננת להקים אגודת אשראי. התאחדות הסטודנטים התחילה בהכנות להקמת אגודת אשראי, שתפעל בכל האוניברסיטאות והמכללות. האגודה תפעל בקרב הסטודנטים באמצעות אגודות הסטודנטים של אוניבסיטאות ומכללות. ההתאחדות היא ארגון גג של אגודות הסטודנטים,ומייצגת מעל ל-300 אלף סטודנטים ב-364 אוניברסיטאות ומכללות. המספר הגדול של החברים והדימיון בצרכים שלהם, מגדיל את כוח המיקוח של אגודה כזו. המכשול העיקרי הוא רגולטורי: דרישת ההון של הממונה על הבנקים בבנק ישראל. דרישת ההון ההתחלתית היא מעל ל-75 מיליון שקל. מודל אגודות האשראי לסטודנטים הוא מודל שכיח באוניברסיטאות בארה"ב.

בשורה אחת:
הלמ"ס: השכר הממוצע למשרת שכירים עובדים בחודש פברואר היה 9,378 ש"ח. עליה של 3.4% בשכר בחודשים דצמבר-פברואר. ירידה של 0.3% במספר המשרות.  
כחלון מנחית מכה על העשירון העליון: רמת החיים תרד ב-50% עם היציאה לפנסיה. 
קריאטיבי זה אפקטיבי: חינוך לפנסיה. חברת ביטוח בהונג-קונג מצאה דרך יצירתית לשכנע את לקוחותיה בחשיבות החיסכון לפנסיה.
אברכים יוכלו לקנות את הדירות המיועדות לזכאים בשכונות החילוניות - ולהשתמש בהן להשקעה. כך נקבע בהסכם הקואליציוני.
מצלמה נסתרת: כמה "מרוויח" קבצן בת"א וכמה בירושלים?  אילו חברות ציבוריות תורמות הכי הרבה?
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio