רותי שרון - 10.07.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10.07.2016


אלי שמעוני (כלכליסט): הברבורים השחורים של נוחי דנקנר. השנים הטובות של נוחי דנקנר התחילו בשנת 2002, כשהמשק הישראלי היה במיתון כבד. במהלך מבריק קנה חברה כושלת, תוך שיתוף משפחות עשירות עם "כסף ישן" (משפחות מנור ולבנת). הוא הפך את אי.די.בי  לקונצרן המוביל בארץ. בתקופת השיא נכללו בתאגיד חברות כמו סלקום, שופרסל, כלל, מכתשים אגן, נשר, נטויזיון, כלל תעשיות, כור תעשיות, מעריב וישראייר. בשנת 2008 התחילה הנפילה, שהסתיימה בהרשעתו הפלילית של דנקנר ב"הנפקת החברים". דנקנר ייחס את נפילתו ל"שלושה ברבורים שחורים": רכישת מלון בלאס וגס, רכישת מניות בבנק השוויצרי Credut Swiss והרפורמה בסלולאר בתקופת כהונתו של השר כחלון. לדעת הכותב, האמונה העיקשת של דנקנר כי אי.די.בי שווה הרבה יותר ממה שהיתה שווה, תרמה לנפילתו לא פחות משלוש ההשקעות הכושלות הנ"ל. אמונה זו הביאה אותו.להמשיך להשקיע ברכישות חברות באמצעות מינוף גבוה.

יובל גמליאל (גלובס): ראיון עם ד"ר גדי רביד: "ארגונים יפנימו בעתיד שהידע הוא החשוב ולא התעודה". ד"ר גדי רביד, דיקן בית הספר למינהל עסקים במכללה האקדמית נתניה, מרואין בנושא של חשיבותם של השכלה וניסיון בהקשר של תפקידי ניהול בחברות. המקרים של מנכ"לים כמו ביל גייטס, מרק צוקרברג ורלף לורן, שלא סיימו לימודים אקדמיים, הם יוצאי דופן. לאדם ממוצע החושב על תפקיד ניהולי, ממליץ ד"ר רביד לרכוש השכלה אקדמית רלוונטית לפני או במקביל לעבודה. תואר ראשון, שהיה בעבר סף כניסה לעבודה כבר אינו מספיק. היום הסף הוא תואר שני. צריך להפנים שארגונים וחברות זקוקים לאנשים בעלי ידע ולא לאנשים בעלי תעודות

כרמית עירון פלר (כלכליסט): קונים דירה? מתי הרגשות שלנו מסתירים מאיתנו את האמת לגבי הנכס? קניית דירה ומכירת דירה הם אירועים מלחיצים ביותר. קונים ומוכרים רבים מבצעים טעויות קשות בגלל גורמים רגשיים. קונים מחפשים את דירת החלומות שלהם ומתעלמים מתמרורי אזהרה כגון: מרחק נסיעה גדול יותר למקום העבודה וניתוק מהסביבה החברתית המוכרת. בדילמה של לקנות דירה או לשכור דירה? צריך להביא בחשבון את הלחצים הכלכליים והרגשיים הכרוכים בקניית דירה. לא תמיד בודקים את כל הסיכונים ברכישת דירה כגון: רישום בטאבו, היעדר רישום בית משותף, משכנתאות פעילות על הדירה וכיו"ב. ברכישת דירה "על הנייר" חייבים לבדוק את הסטטוס של היתר הבנייה. מוכרי דירות רבים מפתחים אופטימיות מוגזמת ביחס למחיר הדירה, שהם מציעים למכירה. כשל שכיח של קוני דירות הוא התעלמות מהוצאות גדולות מעבר למחיר רכישת הדירה. הכשל עלול לגרום לרכישת דירה יקרה מדי.

רון שטיין (גלובס): הרבעון השני מחזיר את הצבע ללחיי החוסכים לטווח ארוך. על פי ההערכות, שוק הגמל צפוי להציג ברבעון השני תשואה ממוצעת של כ-1%. מתחילת השנה תוצג תשואה של כ-0.6%, לאחר שברבעון הראשון הוצגה תשואה ממוצעת של מינוס 0.4%. גם במחצית השנייה של שנת 2015 הייתה תשואה ממוצעת שלילית בשוק הגמל בשיעור של כמינוס 0.3%. הגופים המנהלים את החיסכון הפנסיוני מודאגים מהעתיד. הריביות הנמוכות מיצו את עצמן והשפעתן על שוק ההון לא תהיה משמעותית. לא צפויות תשואות גבוהות בשוק ההון, כך שצריך להתרגל לתשואות נמוכות, אם בכלל. 

טלי חרותי-סובר (דה מרקר): גידול של 50% במספר הסטודנטים הערבים שלומדים מקצועות היי-טק. מנתוני ארגון צופן, העוסק באיתור ובהשמה של מהנדסים ערבים עולה כי בשנת 2015-2016 למדו 1,562 סטודנטים ערבים מדעי המחשב והנדסת תוכנה באוניברסיטאות ישראליות. הם הוו 14% מכלל הסטונדטים הלומדים מקצועות אלה. בשנת 2012 למדו רק 1,016 סטודנטים ערבים שהיוו 10% מכלל הסטודנטים הלומדים מדעי המחשב והנדסת תוכנה. ארגון צופן, שהוקם בשנת 2008 במטרה לחבר בין ההיי-טק לחברה הערבית, מברכים על מגמת הגידול ומניחים שהיא נובעת בין השאר מכניסת חברות היי-טק לערים ערביות. כך למשל, בנצרת פועלות כ-40 חברות היי-טק ביניהן ברודקום, אמדוקס ומיקרוסופט.

עו"ד מיכה אבני (כלכליסט): דעה: צאו מהקופסה: להזיז את חופשת הקייץ לילדים. עו"ד אבני אינו מציע לקצר את חופשת הקייץ. במקום זה הוא מציע להזיז אותה לתאריכים 15 באוגוסט עד 15 לאוקטובר. לטענתו, הזזה כזו תהיה יעילה למשק העבודה ותחסוך עלויות למשפחות ובנוסף לכך הילדים יוכלו למצות טוב יותר את החופשה.הבעיה בחופשה בתאריכים הנוכחיים היא שהם אינם חופפים לחופשות ההורים, הנאלצים לעבוד פחות ו/או להוציא מכספם על מנת למצוא השגחה או פעילות לילדים. חופשה בתאריכים מאוחרים יותר תחפוף את חופשת החגים, תקופה שממילא חלק גדול מהעובדים נמצאים בחופשה. בנוסף לכך נסיעה לחופשה בחו"ל תהיה בתקופה שבה אין חופשה ארוכה במדינות אחרות ולכן העומס נמוך יותר והעלויות נמוכות יותר. החופש הגדול נקבע ליולי ולאוגוסט עוד בתקופה שלפני קום המדינה, משום שהם חודשים חמים ולתלמידים היה קשה ללמוד. היום יש מזגנים ולתלמידים אין קושי ללמוד. עשוי להיות להם קושי בגלל החום דווקא בחופשה בבית.

בשורה אחת:
כל מה שאתם צריכים לדעת על הכסף שלכם ב-2016: ב-6 החודשים הראשונים של השנה איבד מדד ת"א 100 כ-7% מערכו. העליות באג"ח פיצו על הירידה.
המנהרות הסדוקות ברכבת לירושלים: הממצאים דרמטיים של המומחים ההולנדים. צריך לתקן 33 מנהרות.
ההיבט החברתי של הכלכלה הדיגיטלית. התייתרות מקצועות ושינויים בתעסוקה משפיעים באופן לא שיוויוני.
התשובה המדהימה למה עושה הבנק עם ההלוואות שאנחנו מחזירים לו. הבנק המרכזי האנגלי פירסם את התשובה.
דוח התעסוקה של ה-OECD: תנאי העבודה בישראל ממוצעים. שוק העבודה העולמי סוגר את פערי האבטלה שנוצרו ב-2008, אך תנאי ההעסקה לא טובים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio