רותי שרון - 10.09.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 09/17 >> 10.09.2017

חדשות כלכלת המשפחה
10.09.2017


לי כהנר (דה-מרקר): דעה: איפה יחיו החרדים בשנת 2040? מרבית החרדים מתגוררים היום בירושלים ובבני ברק. לדעת הכותבת, ירושלים, בני ברק וסביבותיהן כבר צרות מלהכיל חרדים נוספים. דוח חדש של המועצה הלאומית לכלכלה מלמד בש-20 השנים הקרובות יגדל מספרם של החרדים בדרום ובצפון. הכותבת חושבת שחשוב לבנות שכונות חרדיות גם בערים חזקות במרכז. ערים אלה יכולות לספוג שילוב אוכלוסיות חלשות כלכלית. לא פחות חשוב הוא נושא התעסוקה. לדעת הכותבת, באוכלוסיה החרדית גדל הרצון לעבוד ובערים חזקות במרכז יהיה להם קל יותר למצוא עבודה.

יעל דראל (וואלה): הבטחות לחוד, מציאות לחוד: המחיר האמיתי של דירות מחיר למשתכן. בפרסומים של משרד האוצר מופיעות כותרות של מחירי דירות נמוכים במיוחד התוכנית, למשל: "דירה ביבנה במחיר של פחות ממיליון שקל". הכותרות האלה עלולות להטעות כי במציאות המחירים עלולים להיות גבוהים יותר. לפעמים גבוהים במאות אלפי שקלים ממה שמופיע בפרסומי משרד האוצר. הסיבה לכך היא שמשרד האוצר אינו קובע את מחירי הדירות הוא קובע רק מחיר למטר מרובע. מי שבאמת קובע את מחירי הדירות הן הרשויות המקומיות משום שהן אלה המחליטות על גודל הדירה.. 

גלובס: בית המשפט אישר את ההסדר לשינוי המבנה של הבורסה. אישור שינוי המסבנה והבעלות של הבורסה על ידי בית המשפט עשוי לגרום להגדלת הפעילות בה, לכניסת שחקנים חדשים ולהוזלת העמלות. במבנה החדש תחול הפרדה בין הבעלות על הבורסה והשליטה בה לבין חברות. אף חבר לא יוכל להחזיק ביותר מ-5% מהמניות שלה. כחלק מהשינוי פרסמה הבורסה הצעה לתנאים חדשים לחברות בה. תנאי הסף נמוכים יותר מהתנאים שהיו עד כה, בדומה לבורסאות אחרות בעולם. תנאי הסף החדשים לחברות אינם כווללים מינימום של שווי תיקי ניירות ערך של לקוחות ואינם כוללים מספר מינימאלי של לקוחות. כחלק מהשינוי תהפוך הבורסה לחברה שתוכל לחלק רווחים ואף לצאת להנפקה לציבור. 

טלי חרותי-סובר (דה מרקר): קרן עמיתים לא משלמת את מלוא הפנסיה לנשים שפרשו בגיל 62. הויכוח בנושא של העלאת גיל הפרישה לפנסיה של נשים טרם הסתיים. ההחלטה הנוכחית היא דחיית ההחלטה עד לדיון מעמיק יותר בתחילת שנת 2018. עד אז יישאר גיל הפרישה של נשים 62. ההחלטה הזו לא מנעה מקרן עמיתים לשנות את התקנון שלה כאילו שגיל הפרישה עלה. השינוי נעשה בכנסת , דרך הממונה על רשות שוק ההון, חיסכון וביטוח, דורית סלינגר. על פי השינוי רק נשים שנולדו עד סוף יולי 1955 יוכלו לצאת לפנסיה בגיל 62 ולקבל קצבת פנסיה מלאה. נשים שנולדו אחרי גיל זה ויפרשו בגיל 62 יקבלו קצבת פנסיה מופחתת.

עירית צ'רנוביץ (כלכליסט): דעה: תקציב הביטחון הבריאותי של ישראל: היגיון בריא. הכותבת משווה בין מערכת הביטחון לבין מערכת הבריאות. לטענתה שתיהן מנסות לשמור על חיי אזרחי ישראל ועל איכות חייהם. נתונים השוואתיים של ה-OECD נראים כי ב-20 השנים האחרונות נרשמה בישראל ירידה גדולה בגורמי תמותה ממחלות כמו: סרטן, מחלות לב , סוכרת ומחלות כלי דם. לירידה בתמותה ולהקטנת .התחלואה והנכות תרמו תרופות וטכנולוגיות רפואיות. המנגנון המוצלח המטפל בזה הוא סל התרופות. כאן נגמר הדימיון בין מערכת הביטחון למערכת הבריאות. בעוד ישראל מוציאה סכומים גבוהים על מכשור צבאי כמו מטוסי F23, סל הבריאות הוגבל השנה ב-460 מיליון שקל. המומחים מצאו כי עלות התרופות והטכנולוגיות החיוניות ביותר מגיעה ל-1.1 מיליארד שקל. הכותבת חושבת שיש להוציא את הפוליטיקאים מהמשחק ולאפשר למומחים לקבוע את גובה הסל כך שכל התרופות והטכנולוגיות החיוניות ביותר יהיו כלולות בו.

ניצה (קלינר) קסיר ודימיטרי רומנוב (המכון החרדי למחקרי מדיניות): שביעות הרצון של חרדים ממערכת החינוך. כ-95% מהחרדים מרוצים ממערכת החינוך של ילדיהם. שיעור שביעות הרצון נבחן בנפרד לגני טרום-חובה, לגני חובה, לבית ספר יסודי ולבית ספר על יסודי.שיעור שביעות הרצון של הורים חרדים השתנה במסגרות השונות שנבחנו אבל בכולן היה קרוב ל-95%. לגבי כל אחת מהמסגרות החרדים הם המרוצים ביותר. כלל האוכלוסיה, יהודים לא חרדים וערבים מרוצים פחות. כאשר נשאלים ההורים על שביעות רצונם ממערכת החינוך הלאומית, לאו דווקא המסגרות בהן לומדים ילדיהם, החרדים הם קבוצת האוכלוסיה הכי פחות מרוצה. רק 37% מהם מרוצים מהמערכת. חוסר שביעות הרצון נובע מהתנגדותם לתכנים לא תורניים הנלמדים, כגון: לימודי ליבה , וקיום מסגרות לימודים מעורבות לבנים ולבנות.

בשורה אחת:
עצירה או הפוגה רגעית?  בנק ישראל לא רכש מט"ח באוגוסט. למרות זאת גדלו יתרות המט"ח של הבנק המרכזי ב-910 מיליון דולר.
רכבת הגליל יוצאת לדרך: 2.8 מיליארד שקל בלי רכבות חשמליות. יועד להיות הקו הראשון בו יסעו רכבות חשמליות. חשמול המסילות נדחה לשנת 2021.
"גבר דרוזי לא יכול להרשות לעצמו שמישהו יראה אותו תולה כביסה. הוא מתביש". סיפור על עסק חברתי שיתופי לקוסמטיקה וצמחי מרפא המעסיק רק נשים דרוזיות.
זוכרים שחיכיתם לנציגי הוט שעה על הקו? יתכן שעכשיו תקבלו פיצוי בזכות ייצוגית. בית המשפט אישר  הגשת תביעה ייצוגית ואיחד תביעות ייצוגיות שהוגשו בשנת 2014 לתביעה אחת.
אתר חברתי חדש להשוואת עמלות בנקים. האתר ללא תשלום. הזנת תעודת הזהות הבנקאית תתאפשר השוואה לעמלות שמשלמים משתמשים אחרים באתר.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio