רותי שרון - 10/11/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/11/13

 

הלמ"ס: פני החברה בישראל : הביטחון הסוציאלי בישראל -לאן? בחלק זה של פרסומי הלמ"ס סוקר דניאל גוטליב, סמנכ"ל למחקר ותכנון בביטוח לאומי את המגמות בגביה ובתשלומי קצבאות של המוסד לביטוח לאומי. בכל השנים סך הגבייה גדול מסך תשלומי הקצבאות. הקצבאות הניתנות הן משני סוגים: קצבאות אוניברסליות, כגון: ילדים, זיקנה שאירים וקצבאות קיום,  שעל המבקש להוכיח את זכאותו כגון: נכות, אבטלה ומילואים. המגמה היא גידול של קצבאות הקיום באחוזים מסך התשלומים לקצבאות. המשך המגמה עשוי להגדיל את הפערים החברתיים בישראל.    

דעה: סטלה ליבר (גלובס): היכונו לגרזן: המשק הישראלי חולה, כל האיברים נגועים והוא הולך לשקם את עצמו בפיטורי אלפי עובדים. סטלה ליבר חושבת שטבע לא לבד: המשק הישראלי חולה. על מנת לשקם את עצמו, לא יהיה מנוס מפיטורי אלפי עובדים. הפיטורים צריכים להיות צעד אחרון, אחרי מיצוי צעדים כמו הורדת שכר והתייעלות אחרת. לא יהיה מנוס גם מפיטורי עובדים בסקטור הציבורי הלא יעיל, למשל:  3,000 עובדים מיותרים בחברת חשמל. פתיחת שוק המזון לתחרות מחו"ל תפגע בחקלאים, אבל אין ברירה.יש להתכונן למצב בו המפוטרים שמעל גיל 45 לא ימצאו  עבודה ויהיה צורך לתת להם קצבאות מביטוח לאומי. 

אפרת אהרוני וגד פרץ (גלובס): לא רק בסלולר: מלחמת מחירים גם על קו הטלפון הביתי. גם בתחום של הטלפונים הקוויים יש תחרות המורידה את המחירים. למרות שבזק מחזיקה עדיין 60%  היא כבר אינה המונופול שהיא הייתה. הצרכנים יכולים להוריד באופן משמעותי את עלות התשלום שלהם. לקוח ממוצע של בזק יכול לשלם 50 ש"ח לחודש במהלך השנה הראשונה. דווקא סלקום-נטוויזיון היא היקרה ביותר עבור לקוח כזה. הוט שנתפסה כחלופה זולה יותר מבזק אינה כזו ללקוחות שאינם לקוחות טריפל. ללקוחות ותיקים של בזק כדאי לעדכן את המסלול. לדוגמה מסלול של 1,000 דקות לשיחה עולה 85 ש"ח. 100 דקות חודשיות עולות 40 ש"ח לחודש.    

גיל אורלי (Ynet) : יש לכם עבודה? כך תחסכו ליום הפיטורים. גל הפיטורים הצפוי בשנת 2014 מחייב היערכות של משפחות לקראת האפשרות של פיטורים.  ההיערכות היא בשלושה שלבים: היערכות מראש לקראת האפשרות שתפוטרו,  כולל תכנית מגירה לחיסכון בהוצאות במקרה, שיתרחש אירוע כזה. השלב השני הוא הפעולות  הכלכליות בהן נוקטים אם וכאשר מפוטרים.השלב השלישי הוא  חשיבה על העתיד, תוך בחינת הנתונים ביחס לסיכויים שלנו למצוא עבודה חדשה. גל הפיטורים הוא אזהרה ביחס לאשליית הביטחון הכלכלי של שכירים ומחייב שינוי פרדיגמה מהוצאות על צריכה לחיסכון המתוכנן להקטנת התלות בשכר מעבודה. 

אליצפן רוזנברג (Ynet):  האוצר: חברות הביטוח משלמות. האמנם? על פי נתונים שפירסם משרד האוצר, חברות הביטוח משלמות בין 70% ל 90% מהתביעות המוגשות להן בתחומי הרכב רכוש ודירה. עו"ד חיים קליר, המתמחה בביטוח, טוען שהנתונים שפרסם משרד האוצר מטעים. הטענה העיקרית שלו היא שהנתונים אינם מראים איזה סכום מתוך הסכום שגבו חברות הביטוח הוחזר למבוטחים. לטענתו הסכומים המדווחים הם סכומי ברוטו וכוללים הוצאות כמו תשלום לעורכי דין, שטיפלו בתביעה של לקוחות נגד חברות הביטוח. לטענתו על משרד האוצר לפעול באופן דומה למשרד הבריאות ,שחייב את קופות החולים לדווח אחוז וסכום מתשלומי השב"ן, שהוחזרו  לחברי הקופה. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): שיטת מצליח בקרן פנסיה - לקוחות במגדל התבשררו: דמי הניהול קפצו לתקרה. לקוחות מקפת של מגדל קיבלו מכתב על פיו הועלו דמי הניהול שלהם לתקרה המותרת בחוק. את ההעלאה מוצאים באותיות קטנות ולא מוסבר להם שדמי הניהול הוכפלו כפי שמחייב החוק. מקבלי המכתבים הם לקוחות שהתמקחו והשיגו הנחות. הלקוחות לא מודעים לזה, שההנחות הן לתקופה של שנתייים ואחרי כן יש לנסות לחדש אותן. בין מקבלי המכתבים גם לקוחות שזכאים להנחה בתוקף הסכם בין המעביד שלהם למגדל.   

בשורה אחת:
קופות הגמל באוקטובר: תשואה חיובית של 1.6% מתחילת השנה 8.7%.   
תוצאות המיצב: הפער בין עשירים לעניים מתרחב.  המבחנים מראים שיפור ניכר אבל תלמידים עם רקע סוציו-אקונונמי נמוך דורכים במקום.
כך תחסכו אלפי שקלים בשנה על חיתולים. חיתולים רב-פעמיים יפים אקולוגיים וחסכוניים.  
הוצאות השכר בשיא: כ 20 מיליארד שקל  מתקציב הביטחון - לשכר וגמלאות .  
ביל גרוס: "העידן של מיסוי נמוך יותר על הון  ממיסוי על עבודה צריך להסתיים". מנכ"ל פימקו קורא לעשירי ארה"ב להסכים להעלאת מיסוי כדי לסייע למעמד העובדים.    

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio