רותי שרון - 10.12.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 12/17 >> 10.12.2017

חדשות כלכלת המשפחה
10.12.2017

 

גרדיאן, דפנה מאור (דה-מרקר): "הכלכלה העולמית נראית עכשיו כמו שנראתה לפני ההתרסקות של 2008". זה מה שנכתב בסקירה הרבעונית של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS). בנק בינלאומי זה היה בין המעטים שחזו מראש את ההתרסקות הכלכלית של משבר הסאבפריים. לדעתו, המשקיעים מתעלמים מסימני האזהרה של התחממות יתר בשווקים הפיננסיים ומסימנים כי חובות הצרכנים עלו לרמות שאינן בנות קיימא. לדעת BIS, אין די בניסיונות של הפד האמריקאי והבנק המרכזי הבריטי להעלות ריבית. גם העליה בשיעור הצמיחה בעולם היא אינידיקטור זמני. כל אילו אינם יכולים להעלים את החולשות הכלכליות בעולם הנובעות ממצב חסר תקדים של ריביות נמוכות לאורך זמן. משקיעים לוקחים רמות סיכון גבוהות מדי ושיעור הלווים שאינם יכולים להחזיר את האשראי שלקחו גדל. גם גולדמן סאקס וניל וודפורד, אחד ממנהלי הקרנות הידועים בבריטניה, מצטרפים לאזהרות. המצב בישראל דומה למצב בעולם.
 
קובי ישעיהו (גלובס): מדיור דרך נדל"ן ועד פיננסים: תחזית S&P מעלות ל-2018. לקראת סוף שנת 2017 פרסמו כלכלני חברת הדירוג לS&P מעלות את הסיכומים שלהם לשנת 2017 ואת תחזיות שלהם לשנת 2018 ביחס לתחומים העיקריים, שמיוצגים על ידי חברות מדורגות בבורסה בתל אביב. הסיכומים מתיחסים לדיור, בנקאות, נדל"ן מניב, השקעות בתשתיות וקמעונאות מזון. התחזיות העיקריות: מחירי דיור גבוהים ישמרו בינתיים עם ירידות מתונות הצפויות בפריפריה, רוויה בשוק הנדל"ן להשכרה מסחרית, חזרה של ספקי חשמל פרטי, השקעה בעיקר בתשתיות תחבורה אבל בקצב התקדמות איטי והמשך מגמת ההתיעלות בבנקאות ובקמעונאות מזון. 
 
אליצפן רוזנברג (Ynet): לקחתם משכנתא לפני 2013? אולי גם לכם מגיע החזר. בנק ישראל הגביל את גובה המשכנתאות לעד 75% מערך הדירה. לווים שלקחו משכנתאות גבוהות יותר עשויים להיות זכאים להחזר כספי מחברת EMI. חברת EMI היא חברה בבעלות חברת הביטוח הראל,  שביטחה את משכנתאות של עד ל-90% ממחיר הדירה ולפעמים יותר. הבנק שידע שחברת EMI תחזיראת החוב, אם הלווה לא יוכל לעשות זאת, הסכים לתת משכנתא גבוהה יותר. EMI ביטחה את ההחזר תמורת פרמיה גבוהה של 4%-4.5% ממחיר המשכנתא. עליית מחירי הדירות גרמה לכך שה-90% ממחיר הדירה בסוף שנת 2012 או בשנת 2013 עשוי להיות פחות מ-75% ממחירה בשנים מאוחרות יותר. לוקחי משכנתאות המבוטחים ב-EMI שיפנו לבנק לבטל את הביטוח ב-EMI בגין משכנתא שערכה פחות מ-75% מהמחיר הנוכחי יכולים לבטל את הביטוח ב-EMI ולקבל החזר כספי של אלפי שקלים ואפילו יותר. ההחזר דורש הערכת שמאי, שעולה 400-1,000 שקל.
 
גלובס: 125 מיליארד דולר רחפנים חדשים יחוללו מהפיכה בעולם התעופה. העתיד של עולם התעופה הוא ברחפנים ללא טייס. שוק הרחפנים ללא טייס מוערך בכ-125 מיליארד דולר. השאלה אינה האם זה יקרה אלא מתי זה יקרה? כבר היום עושות ענקיות המסחר האלקטרוני אמזון ועליבאבא שימוש ברחפנים להספקת מוצרים. ארגוני סיוע הומינטרי משתמשים בהם להצנחת מזון ותרופות ושירותי הדואר של כמה מהדינות המפותחות משתמשים בהם להספקת דברי דואר. העתיד הוא ברחפנים שישאו בניאדם, למשל: מוניות מעופפות. בצד החזון יש גם סיכונים של אבטחה.
 
אורן דורי (דה מרקר): כתב אישום: יו"ר ארגון נהגי המוניות מנע הורדת המחירים בנתב"ג. רשות ההגבלים העסקיים הגישה כתב אישום נגד אירגון נהגי המוניות ונגד יהודה בר אור, יו"ר ארגון נהגי המוניות. כתב האישום הוא בגין המלצה של הארגון ושל יהודה בר אור לנהגי המוניות להפר את תנאי המכרז ולגבות תעריפים גבוהים יותר. חברת המוניות "הדר" הייתה זו שביצעה בעבר את ההסעות מנתב"ג. במכרז היו שתי זוכות: הדר ו-Gett אחרי שנתנו הנחה של 31% ממחיר מחירון משרד התחבורה. בראור טוען שנהגי "הדר" לא היו נותנים להנהלת החברה שלהם לתת הנחה כזו, לו היו יודעים מראש על כך.  
 
Telecom News: תחזית האיומים על החיים הדיגיטליים בשנת 2018. העולם הופך לעולם דיגיטלי המבוסס על אינטרנט, טלפונים חכמים ומחשוב עצמים (Internet of Things) הכתבה מתמקדת באיומים הנובעים מאבטחת מידע לא מספיק טובה באותם עצמים. בין האיומים מוצגים בכתבה: השתלטות על אביזרי אבטחה ממוחשבים של מכוניות, למשל: השבתת כריות אוויר, השתלטות על מערכות מולטימדיה במכונית, השתלטות עוינת על מכשירים רפואיים לבישים ושתולים, השתלטות על IOT לצורך מתקפה של מניעת שירות של אתרי אינטרנט, קוד זדוני בטלפונים חכמים ועוד.  
 
בשורה אחת:
רשות שוק ההון: הפעימה השנייה ברפורמת הפנסיה תוקדם בשנה. הסיבה: המעסיקים אינם מיישמים את הרפורמה.
דוח ארגון ה-OECD - בישראל עובדים הכי קשה. השכר נמוך יחסית בהשוואה לממוצע ה-OECD ו-15% מהמועסקים עובדים יותר שעות. 
ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה הצעת חוק הקובעת כי הורה שכול לא יאולץ לצאת לגמלאות. יוכל לעבוד ארבע שנים נוספות. 
זו לא חלטוה, זו דרך חיים: שש נשים המתפרנסות מליקוט עבודות. הן מלקטות עשרות עבודות בכל חודש. משיגות תחושה של גמישות וחופש.
מחכים גם 42 דקות: זמני תגובה ארוכים במוקד HOT. תגובת החברה: אנחנו נותנים את זמני התגובה המהירים ביותר בשוק התקשורת.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio