רותי שרון - 11/01/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11/01/15

יוסי פישר (כלכליסט): 2015 לא מאירה פנים לתיירות בישראל. המחצית הראשונה של שנת 2014 הייתה מצוינת לתיירות בישראל, בהמשך למה שקרה בשנת 2013. בחודש יולי הייתה ירידה של 30% בתיירות בעקבות מבצע צוק איתן ובחודשים שאחריו ירידה של כ-20%. שנת 2014 הייתה שנה לא טובה בענף התיירות. ההכנסות מתיירות נכנסת בשנת 2014 (כולל הכנסות חברות התעופה), מוערכת בכ- 5 מיליארד דולר. ההכנסות מתיירות הפנים נאמדות בכ-12 מיליארד שקל וההכנסות מתיירות יוצאת מישראל מגיעות לכ-10 מיליארד שקל. שנת 2015 צפויה להיות שנה קשה לתיירות. הגורמים לכך הם ירידה צפויה בהיקף התיירות מרוסיה בעקבות המשבר הכלכלי שם, ירידה צפויה בהיקף התיירות מאוקריאנה ועליית שער הדולר, עלולים לפגוע בתיירות הנכנסת. הירידה במחירי הדלק והגדלת מספר טיסות הלואו-קוסט עלולים לפגוע בתיירות הפנים. גם הקפאת תקציב משרד התיירות בסכומי תקציב 2014 בגלל הבחירות, עלולה להקשות על ההתמודדות עם המשבר.

עירית אבישר (גלובס): ראיון עם ישראל טראו: "אין תחרות בבנקאות? אמירה פופוליסטית". ישראל טראוב, מנכ"ל בנק איגוד, טוען כי האמירה שאין תחרות בין הבנקים היא פופוליסטית. לדעתו יש תחרות עזה בין הבנקים. הסיבות לכך שלקוחות אינם עוברים מבנק לבנק ואינם מנסים לשפר את תנאי הניהול של חשבונותיהם היא שמרנות ואדישות הלקוחות. לדעתו "לציבור יש רתיעה מהתחום הפיננסי". הרתיעה באה לידי ביטוי גם בנושאים פיננסיים אחרים, שאינם קשורים לבנקים, כגון: פנסיה וביטוח. 

אסא ששון (דה מרקר):חברות הביטוח כבר לא ישאלו אתכם: "האם אתה בריא באופן כללי?". שאלונים לצורך ביטוח חיים או ביטוח רפואי, כוללים שאלות עמומות. חברות הביטוח מנצלות את אותן שאלות עמומות על מנת להתחמק מתשלום למבוטחים. הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, החליטה לשנות את המצב ופרסמה טיוטת חוזר ובה עקרונות מנחים לעריכת שאלוני ביטוח שקופים ופשוטים. העקרון הראשון הוא שיקול דעת ומידתיות, המתבטא למשל במיקוד החרגה מהביטוח במקום ניסוח כללי שלה. העקרון השני הוא התאמת החיתום לסוג המידע המבוקש ולמאפייני המועמד. עקרון שלישי הוא פשטות ובהירות. לפי עקרון זה שאלות ינוסחו באופן בו ניתן להשיב עליהן ב"כן" או "לא". 

אביטל להב (Ynet): העמלות בעו"ש ירדו, כרטיסי האשראי התייקרו. על פי דוח בנק ישראל למחצית הראשונה של שנת 2014, העלות הממוצעת של חשבונן עו"ש ירדה מ-13.8 שקלים במחצית הראשונה של שנת 2013 ל-13 שקלים במחצית הראשונה של שנת 2014. לעומת זאת העלות הממוצעת של כרטיס אשראי עלתה מ-7 שקלים במחצית הראשונה של שנת 2013 ל-7.4 שקלים במחצית הראשונה של שנת 2014. ההערכה היא שהירידה בעמלות חשבונות הבנק נובעת משיטת המסלולים החדשה שהוכנסה לשימוש. הבנק הזול ביותר הוא בנק ירושלים והיקר ביותר בנק מרכנתיל. מבין חמשת הבנקים הגדולים, הזול ביותר הוא בנק הפועלים והיקר ביותר הוא הבנק הבינלאומי. כרטיס האשראי היקר ביותר הוא  כ.א.ל. והזול ביותר הוא ישראכרט.  

ענבל אורפז (דה מרקר): "מספר החברות הישראליות לשווי של מיליארד דולר - הגבוה מעולם". שנת 2014 הייתה שנת שיא בהנפקות הישראליות. 18 אקזיטים היו בטווח של 100 מיליון דולר עד חצי מיליארד דולר. סך מכירתן הסתכם ב-13.6 מיליארד דולר. אולם השנה תיזכר בעיקר כשנה של התבגרות ובשלות של ההיי-טק הישראלי: יותר חברות טכנולוגיה בחרו בצמיחה לקראת דרך עצמאית ובניית חברה גדולה, במקום באקזיט מהיר. השנה התאפיינה באקזיטים יותר גדולים, אחרי יותר זמן מהקמת החברות. מאפיינים נוספים: יותר רכישות על ידי חברות ישראליות (30% מהאקזיטים השנה) ויותר גיוס כספים על ידי השוק הפרטי. השנה הייתה שנה טובה לקרנות ההון סיכון הישראליות.

עו"ד גיל נדל (SoftNews): מסלול אכיפה חדש ומרתיע בחוק הגנת הצרכן. ב-1 בינואר 2015, נכנס לתוקפו תיקון משמעותי בחוק להגנת הצרכן (תיקון 39), שצפוי להשפיע באופן דרמטי על אופן התנהלותם של עסקים, לרבות יבואנים. התיקון יאפשר לרשות להגנת הצרכן לתבוע את העסק באמצעות תובענה ייצוגית בשמם של הצרכנים שנפגעו. לפני כניסת התיקון לחוק לתוקף, רק צרכנים היו יכולים לתבוע את העסק שפגע בהם. התיקון לחוק מאפשר, בין היתר, לרשות להגנת הצרכן, לדרוש הטלת עיצום כספי על מפר החוק, צו מניעה מהמשך מכירת מוצרים, התראה מינהלית ומתן התחייבות להימנע מהפרה.

בשורה אחת:
לואו קוסט ניישן: כל האופציות שלכם לקנות בזול. לקנייה זולה נדרש ויתור. .
הממשלה אישרה מתחמי צה"ל במרכז יפונו לטובת 60 אלף יח"ד. על פי התכנית יפונו בסיסי צה"ל באזורי ביקוש, ביניהם: צריפין, השלישות ברמת גן ומחנה סירקין.
כדאי לקנות? מכונית חדשה ב-70 אלף שקל. דאצ'יה הרומנית מוכרת מכוניות בישראל.
זה הטריגר שהפיל היום את מחירי הנפט מתחת ל-50 דולר לחבית. ארה"ב בדרך להסתמכות על אנרגיה משלה ללא צורך בייבוא נפט.
לתשומת לבכן: שופינג - מאריך חיים. על פי מחקר שנערך בטיוואן. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio