רותי שרון - 11.06.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11.06.2017

עמירם ברקת (גלובס): הבור התקציבי הצפוי ב-2020-2019 מעל 20 מיליארד שקל. תוכנית התקציב הרב שנתית תוצג ב-11 ביוני לממשלה. על פי התוכנית, שר האוצר יידרש לסגור בור תקציבי של 21.7 מיליארד שקל בתקציב לשנים 2019 ו-2020. הדוח על ההוצאות הצפויות יוצג לממשלה בעקבות חוק הנומרטור משנת 2015, שנועד להבטיח שהממשלה לא תתחיב להוצאות ללא כיסוי או עם כיסוי באמצעות פריצת מסגרת התקציב. המשמעות היא קיצוץ בתקציבי המשרדים האזרחיים (בריאות, חינוך רווחה) או קיצוץ רוחבי בפעילות הממשלה והעלאת מיסים. זאת בהנחה שמערכת הביטחון לא תוותר על מה שסוכם בינה לבין שר האוצר. ההוצאה הממשלתית מוגבלת על ידי שני כללים פיסקליים: מגבלת ההוצאה ויעד הגירעון. את הכללים האלה מכופפים בתדירות גבוהה. הפעם משרד האוצר הוא זה המכופף את הכללים שלו. במשרד האוצר מעריכים שתידרש הגדלת הכנסות המדינה ב-6.4 מיליארד שקל בשנת 2019 וב-2.4 מיליארד נוספים בשנת 2020. ללא הגדלה כזו יחצה הגירעון התקציבי את הקו המסוכן של 3% ויעמוד על 3.2% בשנת 2019 ועל 3.1% בשנת 2020.


אודי עציון ושגיא כהן (Ynet): אור ירוק לקארפול: נהגים יוכלו לאסוף נוסעים עם מוביט. משרד התחבורה החליט לסגור את החקירה נגד מוביט, שנפתחה בגלל שירות שיתוף הסעות. זהו למעשה אור ירוק להפעלת השירות הזה של מוביט. תהליך דומה צפוי גם ביחס לשירות ההסעות של Waze. טרם נפתחה חקירה נגד Waze ולכן במקרה זה הפיתרון יהיה הימנעות מחקירה. גם Waze תוכל להציע לנהגים שירותי איסוף נוסעים. המצב שונה במקרה של Huber וחברות הפועלות במודל דומה לה. לגבי חברות כאלה לא צפוי אישור איסוף נוסעים. ההבדל הוא שב-Moveit וב-Waze מדובר על השתתפות בהוצאות הנסיעה. במודל העסקי של Huber הנהגים המסיעים מקבלים תשלום. בדיון שנערך לאחרונה בועדת המדע של הכנסת אמר ד"ר שי סופר, המדען הראשי של משרד התחבורה, שהעתיד הוא בנסיעות שיתופיות. 

אתי אפללו (כלכליסט): קרנות הפנסיה: אלטשולר שחם עקפה את הענקיות. 
קרנות הפנסיה הפכו למכשיר החיסכון העיקרי לפנסיה כתוצאה משינויים רגולטוריים, שבעקבותיהם איבדו ביטוחי המנהלים וקופות הגמל את יתרונותיהם. היתרון של קרנות הפנסיה הן אג"ח מיועדות עם תשואה של 4.86%. קרנות הפנסיה משקיעות בהן 30% מחסכונות החוסכים בעוד שקופות הגמל וביטוחי המנהלים אינם יכולים לךהשקיע באג"ח מיועדות. קרנות הפנסיה גדלו ב-16% במהלך שנת 2016 ובסוף השנה ניהלו רבע טריליון שקל. השינוי בחקיקה.לטובת קרנות הפנסיה גרם לתחרות בשוק קרנות הפנסיה. בעבר הוא נשלט על ידי חברות הביטוח הגדולות. היום מתחרים בהן בתי השקעות כמו מיטב דש, הלמן אלדובי ואלטשולר שחם. אלטשולר שחם השיגה את התשואה הגבוה ביותר בשוק ואחריה הראל ומבטחים החדשה.
 
איתן פרידמן (דה מרקר): תרגיל בחשבון: ירידה במחיר ממוצע אינה בהכרח הוזלות בשוק. הכותב הוא מנכ"ל חברת הבניה אשדר. טענתו המרכזית היא שגורמים אינטרסנטים רואים בירידה במחיר הממוצע של דירות התחלת תהליך של ירידה במחירי הדירות. לטענתו יש עודף ביקוש לדירות. הסיבה שהמחיר הממוצע ירד היא עליית הריבית על  משכנתאות. בגלל עליית הריבית קונים רוכשים דירות במחיר נמוך יותר ולכן המחיר הממוצע נמוך יותר.לטענתו, מיזמי הממשלה המתוכננים של בניה בפריפריה ייצרו עודף היצע של דירות בפריפריה ולכן סביר שהמחירים שם ירדו. באזורי הביקוש במרכז ההיצע לא יגדל ולכן אין לצפות לירידת מחירים.
 
איתן אבריאל (דה מרקר): דעה: האם חדווה בר תבטיח היום שהסדר פישמן ייקבר היום סופית? הכתבה דנה בשאלה: האם לאפשר הסדר נושים עם אליעזר פישמן או להכריז עליו כעל פושט רגל? הכתבה נכתבה שעות ספורות לפני אסיפת נושים. איתן אבריאל חושב שחובה להכריז על הטייקון, בעל החובות הגדולים ביותר במדינה, כפושט רגל. אבריאל טוען כי הסדר של "תספורת" (מחיקת חובות) של 93% מהחובות הוא בלתי סביר.זאת על אף הסכמת הבנקים ובנק ישראל להסדר. לדעתו משמעות הסדר כזה היא שטייקונים יבינו שניתן לקחת אשראי ולא להחזיר אותו ולהמשיך לחיות ברמת חיים גבוהה. לדעתו, התנהגות הבנקים מעוררת תמיהה. גם אם פישמן יוכרז כפושט רגל הבנקים לא יענשו על התנהגותם בפרשה. היחידה שיש לה סמכות לפעול נגד הבנקים היא ד"ר חדווה בר, הממונה על הבנקים בבנק ישראל. 
 
מעין מנלה (כלכליסט): כך תתקבלו למקומות העבודה הנחשקים בישראל. ישנן חברות הנמצאות קבוע במקום גבוה בדירוג מקומות העבודה הנחשקים בישראל. אלה הן חברות גדולות המציעות תנאים טובים לעובדים ומאפשרות חעובדים להתפתח ולהתקדם בתוך הארגון. חברות אלה מקבלות אלפי פניות של אנשים המעונינים לעבוד בהן. הכתבת בחרה שלוש חברות הנמצאות קבוע בעשירייה הפותחת של מקומות העבודה הנחשקים: טבע, חברת חשמל ושטראוס וראיינה אחראיות על תהליכי הקבלה לעבודה בכל אחת מהחברות. בראיונות ניתנו טיפים לפונים המעוניינים להתקבל לעבודה בחברות. הטיפים העיקריים הם: מקדו את קורות החיים בדברים רלוונטיים לתפקיד, השקיעו בראיון עבודה אישי ובראיון עבודה טלפוני וגלו עניין בחברה ובערכיה.

בשורה אחת:
בכמה שעות עבודה מסתפק האיש העומד בראש חברת ההיי-טק הישראלית המצליחה בעולם? ראיון עם גיל שוויד.
שירית כשר: דעה: חייבים לאמץ חשיבה אחרת. כשלא ניתן לשקם חייבים להתחיל מהתחלה. זהו המצב בשוק ההון הישראלי.
לא בחרתם חיסכון לילד? כך זה יתחלק בין קופות הגמל. אתם לא תוכלו להחליף קופת גמל אבל תוכלו להחליף מסלול. 
"הישראלי פראייר, הרווחים חזיריים": האם סכיני גילוח, משחת שיניים ודיאודורנט יוזלו? משרד הכלכלה מקדם צעדים להורדת מחירי מוצרי טואלטיקה. 
הפרדסן: מילון פשיטת הרגל השלם של פישמן. מאז שנת 2006  נחשב אליעזר פישמן בחוגים פיננסיים ל"פושט רגל סודי".
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio