רותי שרון - 11/10/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11.10.15

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): דעה: המשק הישראלי לא מוכן לאינתיפאדה השלישית. הכתבה מתמקדת בשקף היחיד החסר במצגת האופטימית של משרד האוצר: "התקציב והתכנית הכלכלית לשנים 2015-2016 ". השקף החסר הוא: מה צפוי לקרות בשנת 2017?  ההערכה היא ששנת 2017 תהיה שנה רעה כלכלית. מדינת ישראל אינה ערוכה למצב בו לשנה הכלכלית הגרועה הצפויה בשנת 2017, יצטרפו משבר כלכלי עולמי או אינתיפאדה שלישית. לדעת הכותבת, הסיבה לכך היא מדיניות ה"אכול ושתה" של הממשלה הנוכחית, שהפסיקה להפחית את יחס החוב-תוצר, שהוא עומד היום על 67%. ממשלות ישראל בתכנית היצוב בשנת 1985, בשנות ה-90 ובעשור הראשון של שנות ה-2000 ניהלו מדיניות אמיצה ונכונה של הפחתת יחס החוב-תוצר.   

עמירם ברקת (גלובס): האוצר: ייתכן שהתחזיות ל-2016 ורודות מדי על רקע אי הוודאות. בשנת 2015 צפוי היצוא הישראלי להתכווץ לפי התחזית של משרד האוצר וגם לפי התחזית של בנק ישראל. לעומת זאת בשנת 2016 צופים שני הגופים התאוששות מרשימה ביצוא: 4.1% לפי האוצר ו-5.4% לפי בנק ישראל. הכלכלן הראשי של משרד האוצר, יואל נווה, הסביר לחברי ועדת הכספים של הכנסת, שהתחזית מבוססת על תחזיות הגידול בסחר העולמי, שמפרסמת קרן המטבע . באותה נשימה אמר: "התחזיות של קרן המטבע העולמית אינן תואמות את המצב בשטח". לדעתו יצמח הסחר העולמי בשיעור נמוך יותר של 4% לעומת 4.4% על פי תחזיות קרן המטבע הבינלאומית. נראה כי הפעם התאים האוצר את עצמו מראש לתחזיות ייצוא נמוכות מאלו של קרן המטבע הבינלאומית.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): גורל החוסכים המבוגרים יעבור לידי גופי הפנסיה. עדכון חדש של משרד האוצר עשוי להשפיע באופן דרמטי על החוסכים הפנסיונים. החל מחודש ינואר ינותבו השקעות פנסיוניות חדשות למסלולים על פי גיל החוסך: בגיל מבוגר - סיכון נמוך, בגיל צעיר -סיכון גבוה. זהו המודל הנהוג בצ'ילה ואומץ בישראל. העדכון החדש מאפשר לגופי החיסכון הפנסיוני להעביר חסכונות קיימים למסלול מותאם גיל. השאלה היא האם לגופים המנהלים את הפנסיה יהיה תמריץ לעשות זאת. בדרך כלל, מנהלי קרנות הפנסיה מרוויחים מכך, שרוב החוסכים בחיסכון הפנסיוני נמצאים במסלול הכללי. מי שמפסידים הם חוסכים מבוגרים, שבסמוך למועד פרישתם יש ירידה בשערים בבורסה. שינוי נוסף הוא לאפשר למנהלי קרנות הפנסיה להשקיע בתעודות סל, במטרה להוזיל את העמלות לחוסכים. לא ברור אם במקרה כזה הגופים המוסדיים אכן יורידו עמלות.

רן אברמסון (כלכליסט): רוח גבית ל-OECD:  ה-G20 אימץ המלצות למאבק בהעלמות מס. שרי האוצר של 20 הכלכלות הגדולות בעולם (ה-G20) הודיעו בלימה בירת פרו, שהם תומכים בהמלצות ה-OECD במאבק נגד העלמות מס. תוכנית ה-OECD כוללת 15 המלצות, לרפורמות בחוקי המיסוי הבינלאומיים, שנועדו להקשות על תאגידים בינלאומיים גדולים להימנע מתשלום מס  על רווחיהן. ב-OECD מעריכים כי תכנוני מס אגרסיביים של תאגידי ענק מביאים לאובדן הכנסות של בין 4% ל-10% ממיסי החברות שגובות המדינות החברות בארגון. סכום ההפסד הוא בין 100 מיליארד דולר ל-240 מיליארד דולר.

עו"ד דן שגב וימר (Ynet):  למרות הסכם ממון האישה תקבל מחצית מהבית. בני זוג שיחסיהם עלו על שרטון הגיעו לבית משפט בהקשר של זכויות על הבית שבנו. בית המשפט פסק שלאישה מגיע חצי מהבית, למרות שבני הזוג חתמו על הסכם ממון לפיו הזכויות על המגרש שייכות רק לבעל. הבעל ואחותו קיבלו את המגרש במתנה מהוריהם בשנת 1998. בני הזוג בנו בית על המגרש. בשנת 2011 התדרדרו היחסים בין בני הזוג. האישה פנתה לבית המשפט לענייני משפחה וביקשה להצהיר על זכויותיה במגרש ובבית. את תביעתה היא ביססה על תצהירי מתנה של הבעל ועל חוק יחסי ממון, לפיו יש "כוונת שיתוף" בין בני הזוג. בית המשפט לענייני משפחה ובעקבות ערעור, גם בית המשפט המחוזי, קיבלו את תביעתה. שניהם דחו את עילת המתנה והסתמכו על עילת חוק יחסי ממון.

עמרי מילמן ואורנה יפת (כלכליסט): יבואנים יקבלו החזר מע"מ במקרה של ביטול עסקה עם הלקוח. רשות המיסים תאפשר ליבואנים ולספקים שאינם יבואנים, לקבל החזר מע"מ במקרה של החזרת מוצרים או ביטול עסקה על ידי הלקוח. ההחלטה נועדה לתמרץ יבואנים וסיטונאים לקבל בחזרה מוצרים פגומים מלקוחות.  היבואנים יוכלו לתת ללקוחות מוצרים חדשים במקום המוצרים הפגומים או לתת ללקוחות החזר כספי. ההחלטה תקפה גם למקרים בהם המוצר נרכש ישירות מקמעונאי. ההחלטה התקבלה על ידי המחלקה המקצועית של מע"מ, בעקבות בקשה של חברת BSH יבואנית מוצרי חשמל של בוש ושל סימנס.

בשורה אחת:
הלמ"ס: השכר הממוצע למשרת שכיר ביולי 9,877 ש"ח. מספר משרות השכיר ביולי 3.414 מיליון.
ייבוא העגבניות ללא מכס יימשך עד סוף 2015 - אבל המחיר יישאר גבוה. הסיבה: האוצר אינו מעניק רשת ביטחון ליבואנים. 
סיפור סינדרלה בין מדפי הספרייה: החברה שהועברה מיד ליד שווה 500 מיליון דולר. אקס ליבריס נמכרה לקרן השקעות אמריקאית.
למצוא חניה בתל-אביב, ענן שמנמן וקובץ מתפוגג: 8 אפליקציות שאתם צריכים לסמארטפון.  
המתנתם? הרווחתם: צניחה מטורפת במחירי הדילים לחו"ל. הוזלה של 30% במחירי חבילות נופש בחו"ל.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio