רותי שרון - 11/11/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11/11/12


יוסי גרינשטיין: הוצאות המשפחה גדלו בממוצע ב-850 שקל בחודש, מאז חודש יוני 2012. הוצאות המשפחה במעמד הביניים בישראל זינקו ב-850 שקל בחודש וב-10,000 שקל בשנה בעקבות "מכת המחירים" בישראל שהחלה בחודש יולי. סכום זה כולל את ייקור המע"מ והתייקרות של מאות מוצרים. הוצאות המשפחה במעמד הביניים בישראל זינקו ב-850 שקל בחודש וב-10,000 שקל בשנה בעקבות "מכת המחירים" בישראל שהחלה בחודש יולי. סכום זה כולל את ייקור המע"מ והתייקרות של מאות מוצרים. עליית המחירים במשק פוגעת קשה בכל המשפחות, ובעיקר בעניים שצורכים יותר מזון וירקות. סל הצריכה של הישראלים התייקר בתוך ארבעה חודשים בכשישה אחוזים למשפחה ממוצעת, בשבעה אחוזים למשפחה ענייה וב-5.5% למשפחה עשירה.

רועי גולדנברג: במקום משכנתא: משפחה מנסה לגייס מיליון שקל בעזרת תרומות גולשים. משפחה מהצפון החליטה שאת הכסף הדרוש לבית הבא שלה היא תגייס מהציבור עצמו. 36 יום לפני סוף הליך הגיוס, משפחת רותם גייסה כבר 72 אלף שקל מ-123 גולשים - 7% מהסכום הכולל שהם רוצים לגייס. "בית בישראל עולה כמו דירה בניו-יורק, וכשאתה משלם משכנתא בישראל - אתה משלם עבור עוד 'בית', שזה בעצם הרווח של הבנק", הם כותבים. במקום לקחת משכנתא ולשלם עמלות, הם מתכוונים להשתמש בכסף שיגייסו כדי להחזירו בסוף לקהילה. מה הכוונה? מיליון השקלים שהם מתכננים לגייס ישמשו בסופו של דבר לרכישת הבית, אך בכוונתם להעביר תשלומים חודשיים לעמותות שונות - לפי בחירת ציבור הגולשים שתורם את הכסף. לינק לבית החברתי - האתר של משפחת רותם.

יוסי גרינשטיין: הישראלים לא גומרים את החודש, לא מבטחים הדירה, חוסכים יותר ובודקים מחירים. 45% דיווחו על קושי בכיסוי ההוצאות החודשיות השוטפות ו-60% אינם מבטחים את דירתם ולכן אינם מכוסים ברעידות אדמה. ל-67% מהציבור יש ביטוח בריאות או סיעוד, ל-37% יש ביטוח חיים, ול-40% יש ביטוח מבנה ול-31% תכולת דירה ול-51% ביטוח מקיף לרכב. היהודים מבטחים יותר מהערבים - 51% ו-38% בביטוח רכב ו-40% ו-10% בביטוח דירה, בהתאמה. 80% דיווחו שהם עורכים השוואה של מחירי מוצרים. 62% הגדירו עצמם כיותר חסכנים מאשר בזבזנים. רק 59% מהישראלים יודעים לחשב ריבית שנתית. רק 29% מהנשאלים ידעו כי ריבית פריים גבוהה יותר מריבית בנק ישראל. רק 48% ידעו שהשקעה רווחית יותר מסוכנת יותר.

מורן רייכמן: קופות הגמל הודיעו על גביית דמי ניהול מההפקדות. יחלו לגבות דמי ניהול גם מההפקדה. החברות הגדולות בענף קופות הגמל החלו להודיע ללקוחות על גביית דמי ניהול של 4% מההפקדות השוטפות החל ב-2013, והציפייה היא שכל החברות יישרו איתן קו. בהתאם לרפורמה של אגף שוק ההון, תקרת דמי הניהול מהצבירה תרד מ-2% ל-1.1% ב-2013 ול-1.05% ב-2014. במקביל יפוצו החברות בגביית דמי ניהול של עד 4% מההפקדות השוטפות. עד כה הודיעו קופות הגמל של כלל, של הראל, של אקסלנס ושל אלטשולר שחם כי בכוונתן לגבות 4% מההפקדות.
פשרה מסתמנת בין ח"כ חיים כץ למשרד האוצר בסוגיית דמי הניהול המינימליים בקופות הגמל. ל"כלכליסט" נודע כי דמי הניהול המינימליים צפויים לרדת מ־9 שקלים בחודש שהם 108 שקל בשנה, ל־7 שקלים בחודש - 84 שקל בשנה.

מיכל רז-חיימוביץ: כך תשיגו הנחות למופעי חנוכה: דרך וועד העובדים או מועדון צרכנות. המחיר המלא לכרטיס ל"פסטיגל spy" הוא 170 שקל - אמנם 40 שקל פחות מכרטיס לפסטיגל בשנה שעברה (210 שקל), אך עדיין מחיר גבוה. החדשות הטובות הן שבפועל מדובר במחיר פיקטיבי, לאור העובדה שההנחות השונות, דרך ועדים או מועדוני לקוחות, מקזזות 50%-80% מהמחיר הרשמי. ההצעות להנחות נגישות כל-כך, עד שכמעט אין מי שלא יוכל להשיג כרטיס מוזל. אחד ממועדוני הצרכנות הבוולטים השנה במפת ההנחות הוא "בהצדעה", המיועד למילואימניקים: כרטיס למופע "גיבורי האור 2", שבמחיר המלא נמכר ב-170 שקל (לעומת 130 שקל בשנה שעברה), מוצע שם ב-55 שקל - הנחה של כ-67%.

אליצפן רוזנברג: הלוואה זולה מהחיסכון שלכם: מי זכאי? התקנות שונו. גם קופת הגמל, קרן ההשתלמות ואף קרן הפנסיה, יכולים להלוות לכם כסף לכל מטרה ובדרך כלל זה יהיה גם הרבה יותר זול. בדרך כלל, הריבית על הלוואות שניתן לקבל מקופת גמל, קרן השתלמות או קרן פנסיה, נעה סביב ריבית הפריים, ובניגוד לנהוג בבנקים או בחברת כרטיסי אשראי - בהלוואה הזו אין עמלות בגין קבלת ההלוואה והעלות מסתכמת בריבית בלבד. "אחת הבשורות בתקנות החדשות היא ביטול הדרישה לתקופת ותק, גם לא 3 שנים". מעתה, כאשר הכספים נזילים ניתן לקבל הלוואה עד 80% מהקרן, בניגוד ל 50% בעבר. במידה והכסף לא נזיל, ניתן לקבל הלוואה רק עד 30%, במקום 50% עד היום.

בשורה אחת:
תיאום מחירים? מחיר העוף הטרי זינק ב-40%, למחיר של 14.8 שקל לק"ג.
מחיר המים יעלה ב-2.2% לצרכן, החל מינואר 2013.
רוצים להוריד מחיר בסופר? קחו דוגמא מנתיבות. על ההתאגדות של "נתיבות" גרופ.
קרן הערבויות של התנועה הקיבוצית תתן ערבויות גם להלוואות של חברים פרטיים שירצו לבנות או לשפץ  


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio