רותי שרון - 11.12.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11.12.2016

 

יורם גביזון (דה-מרקר): טלטלה קשה ועמוקה בטבע: שחקן מפתח בעתיד החברה הולך הביתה. 4 חודשים אחרי שטבע השלימה את הרכישה השאפתנית של אקטוויס תמורת 37 מיליארד דולר, פורש סיגורדור אולפסון, מנכ"ל טבע גנריקה מהחברה. אולפסון ניהל בהצלחה את טבע גנריקה בשנתיים וחצי האחרונות. אולפסון פורש בעיתוי קריטי ארבעה חודשים אחרי רכישת חברת אקוויטיס. אולפסון הקים את חברת אקוויטיס וניהל אותה עד שנת 2013 והיה זה שאמור היה לנהל את המיזוג בין החברות על בסיס היכרותו המעמיקה עם חברת אקוויטיס. מנית טבע ירדה בכ-4% והשלימה ירידה של 45% בערך המניה מתחילת שנת 2016. פרישתו עלולה להעמיק את משבר האמון בין טבע לבין הבורסה האמריקאית.

צבי לביא (Ynet): מ-2017 פנסית חובה לעצמאים. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה ב-7.12 לקריאה שניה ושלישית שינוי בחוק ביטוח לאומי. על פי השינוי יחויבו עצמאים לחסוך לפנסיה החל מ-1.1.2017. בתמורה יופחתו תשלומי ביטוח לאומי של מרבית העצמאים. עצמאים יחויבו לחסוך לפנסיה באמצעות קופות גמל. הם יוכלו למשוך מהן כספים במצב של אבטלה. העלות השנתית של ההסכם למדינה מוערכת ב-380 מיליון שקל.  180 מיליון שקל מתוכם בגלל הטבות מס ו-200 מיליון ש"ח בגלל הקטנת דמי הביטוח הלאומי. חובת ההפרשה תהיה 4.45% על החלק שאינו עולה על השכר הממוצע במשק ו- 12.25% על החלק שמעל לסכום זה. הזכאות להטבות מס בגין ההפרשה תעלה מ-16% מההכנסה המזכה ל-16.5%.

נמרוד בוסו (דה מרקר): בדרך להסכם גג בירושלים: בניית 15 אלף דירות חדשות והרחבת ההתחדשות העירונית. על פי ההסכם המתגבש בין הממשלה לעיריית ירושלים תקצה המדינה שטח לבניית אלפי דירות כ"קרקע משלימה" לתמיכה בפרויקט התחדשות עירונית בשכונות ותיקות. מטה הדיור במשרד האוצר, משרד הבינוי והשיכן, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית ירושלים נמצאים בשלבים מתקדמים של משא ומתן של מתווה זה. על פי ההסכם, ייבנו אלפי דירות בשלושה מתחמים: כ 5,000 דירות במתחם "רכס לבן", 2,500 דירות במורדות ארנונה ו-2,600 בגבעת המטוס. ירושלים היא העיר הגדולה במדינת ישראל. מספר תושביה נאמד ב-850 אלף. על אף שהיא מובילה במספר התחלות הבנייה בארץ, הגידול במספר הדירות אינו עונה על הצרכים. "רכס לבן" הוא מתחם ירוק שבעבר עיריית ירושלים התנגדה לבנייה בו.

יעל דראל (וואלה): החוק של כחלון: בעלי הדירות מעלים את שכר הדירה - הצעירים משלמים. החוק שיזם שר האוצר כחלון ביחס למיסוי דירה שלישית יובא לאישור הכנסת כנראה השבוע. בעלי הדירות אינם מחכים לאישור החוק הם מכינים את העלאת מחירי השכירות, אם וכאשר יאושר החוק בכנסת. באזורי ביקוש יש משכירי דירות שמעלים מחירים בנימוק שההוצאות שלהם יגדלו משום שיצטרכו לשלם מס. אחרים מכניסים לחוזה סעיף של העלאת מחיר השכירות, אם יחול עליהם תשלום מס הדירה השלישית. לידי העיתונאית הגיעו דוגמאות של חוזים כאלה. השוכרים הנפגעים מהעלאת שכר הדירה זועמים.

אסא ששון (דה מרקר): חיסכון לכל ילד: המדריך המלא - ואיפוא כדאי לשים את הכסף. המוסד לביטוח לאומי מתחיל לשלוח מכתבים להורים ביחס לתכנית חיסכון לכל ילד במימון המדינה. המדינה תפקיד מדי חודש 18-50 שקל עבור כל ילד מתחת לגיל 18. ההורים יוכלו להוסיף 50 שקל לחודש על חשבון קצבת הילדים. הכסף הופך לנזיל בגיל 18. מי שלא יפדה אותו עד גיל 21 יזכה למענק חד פעמי נוסף בסך 500 ש"ח. אפשר להפקיד את הכספים בתכנית חיסכון בבנק או בבקופת גמל להשקעה. הכתבה היא מדריך המתאר את חיסכון לכל ילד. מתוארים גם מסלולי החיסכון, הגמישות או חוסר הגמישות במעבר לגוף מנהל אחר והערכת תשואות.  

 

שחר חי (YNET): הכי טובים הופכים למורים: ללמוד מהמובילה בעולם. בעבר נחשבה ישראל למובילה בהישגי התלמידים. תוצאות מבחן פיז"ה הבינלאומי פורסמו ב-6.12. ישראל מדורגת במקום ה-40 במדעים, במקום ה-37 בקריאה ובמקום ה-39 במתמטיקה. התוצאות שוב הראו את הפערים הגדולים בין תלמידים חזקים לתלמידים חלשים בישראל ואת הפערים הגדולים בין המגזר היהודי למזגר הערבי. מי שדורגה במקום הראשון בכל שלוש הקטגוריות היא סינגפור הקטנה. הכתבה עוסקת במאפייני מערכת החינוך בסינגפור המביאים להצלחתה.


בשורה אחת:

ארה"ב שילמה לאפל 600 מיליון דולר על העלמות המס שלה. על פי בלומברג, אזרח אמריקאי שילם בממוצע בחמש השנים האחרונות  6 דולר לאפל.
השופט כבוב קבע: 24 חודשי מאסר לנוחי דנקנר. "מדובר בהצעה של 321 מיליון שקל נגועים במרמה".
הפערים באי השיוויון בצריכה בישראל גדלים בקצב מהיר. כך קובע מחקר חדש של ד"ר אביחי שניר.
משכירים דירה? באיזה מסלול כדאי לכם לבחור? מסלולי תשלום מס על השכרת דירה: פטור מלא או חלקי, 10% מס ושכר דירה מעל התקרה.
מכת מדינה: עוקץ הכספומטים שמפיל בפח ישראלים רבים. כנופיות פשע ממזרח אירופה משכפלות כרטיסי אשראי לקראת חג המולד וסילווסטר.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio