רותי שרון - 12.02.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12.02.2017


עירית אבישר (גלובס): בנק ישראל לבנקים: אפשרו ליועצי המשכנתאות החיצוניים לעבוד עם הבנקים. בנק ישראל פרסם מכתב הדורש מהבנקים להסדיר את פעולת יועצי המשכנתאות החיצוניים באמצעות נהלים. הדרישה של הד"ר חדווה בר, המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, נובעת מעלייה תלולה בריביות המשכנתאות. הגבלת פעולת יועצי המשכנתאות החיצוניים על ידי הבנקים עשויה להסביר חלק מעליה זו. על פי הדרישות של בנק ישראל יוכלו יועצי משכנתאות לעבוד מול הבנקים גם ללא נוכחות הלקוח. הלקוח יהיה חיב להגיע פעם אחת לפחות במהלך הבדיקה של היועץ על מנת לוודא שהפרטים נכונים. במצב היום הבנקים אינם מאפשרים ליועצים לעבוד מולם ללא נוכחות הלקוחות. תחום יעוץ משכנתאות התרחב בשנים האחרונות. בהיעדר רגולציה יש יועצים הגורמים נזקים ללקוחות ולבנקים. בנק ישראל בחר בדרך של הטלת אחריות על הבנקים במקום בתהליך ארוך ויקר של הסדרת הרגולציה בתחום.

פרופ' דן בן-דוד (הארץ): דעה: פתרון המדינה האחת: טיטאניק עם מנועי סילון. פרופ' בן-דוד הוא כלכלן בחוג למדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב וראש מכון "שורש" למחקר כלכלי וחברתי. רוב אלה שיש להם דעה בסוגיה זו יוצאים מנקודות מוצא פוליטית. פרופ' בן-דוד בוחן את המשמעויות הכלכליות של הנושא. הוא קושר בין כלכלה לחינוך וטוען שכבר היום מצבה של מדינת ישראל בתחום החינוך רע יחסית למדינות אחרות ב-OECD. המצב הרע בא לידי ביטוי הן בהישגים במבחנים בינלאומיים והן בפערים בין אוכלוסיות חזקות לאוכלוסיות אחרות. המשך התהליך עלול לדרדר את מדינת ישראל מבחינה כלכלית.מדינה דו לאומית אחת בה יסופחו אוכלוסיות חלשות נוספות עלולה להאיץ את תהליך ההידרדרות הכלכלית של המדינה. 

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): בלי ליבה: 58% מהחרדים נושרים מהאקדמיה. בניתוח שערך איתן רגב ממכון טאוב, נמצא כי שיעורי הנשירה של גברים חרדים מלימודים אקדמיים גבוהים בהרבה משיעורי הנשירה של קבוצות אוכלוסיה אחרות, כולל נשים חרדיות. הסיבה לכך היא שהם לא לומדים לימודי ליבה בבתי הספר. את הפער שנוצר רוב החרדים מתקשים להשלים. ביטוי לפער הם הציונים הפסיכומטריים הנמוכים במיוחד שלהם באנגלית. שיעור הגברים החרדים הנושרים מלימודים אקדמיים הוא 58%. אם מנכים מזה את בוגרי מערכת החינוך הדתית-מסורתית, השיעור מגיע ל-70%. שיעור הסטודנטים החילוניים הנושרים מלימודים אקדמיים הוא 29%. שיעור הסטודנטים הערבים הנושרים מלימודים אקדמיים הוא 42%. שיעור הנשירה של נשים חרדיות הוא 33%. רגב מאשים גם את המכללות החרדיות, המקבלות ללימודים גברים ללא בגרות ופסיכומטרי. גיל התחלת הלימודים אינו מסביר את ההבדל משום שגברים חרדים וגברים אחרים מתחילים בלימודים אקדמיים בגיל דומה.

יורם גביזון (דה מרקר): רעידת אדמה בטבע: המנכ"ל ארז ויגודמן עוזב בעקבות הכישלונות. מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן, מסים את תפקידו בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס. ויגודמן מונה לתפקיד בשנת 2014 בניסיון לשקם את החברה. הרכישה הכושלת של אקטוויס והניסיון הכושל לרכוש את חברת מיילן גרמו לסיום תפקידו. אקטוויס נרכשה בשנת 2016 תמורת 37 מיליארד דולר. שוויה של טבע הוא כ-34 מיליארד דולר והחוב שלה בעיקר בגלל רכישת אקטוויס, עומד על 35.6 מיליארד דולר. ויגודמן עוזב את התפקיד חודשיים אחרי שסיגורדור אולפסון, האיש שהקים את אקטוויס ודחף לרכישתה, התפטר מעבודתו בחברת טבע. הוא עושה זאת בעיתוי בו טבע מאבדת את הפטנט שלה על תרופת הדגל שלה הקופקסון.

מעין מנלה (כלכליסט): קביעות או הייטק - אלה הם מקומות העבודה המבוקשים ביותר בישראל. על פי נתונים שסיפקה חברת גוגל לכלכליסט, הישראלים מעדיפים מקומות עבודה עם קביעות ועם ועד חזק. האפשרות השנייה המועדפת על מחפשי עבודה בישראל היא עבודה בחברות הייטק בינלאומיות. החיפוש הפופולארי ביותר בעברית היה חברת חשמל. אחריה: רכבת ישראל, הסתדרות המורים, אל על, נציבות שירות המדינה ומשרות ממשלתיות. החיפושים הפופולאריים בשפה האנגלית היו חברות הייטק. בעיקר חברות בינלאומיות. במקום הראשון Wix. אחריה פייסבוק, גוגל, לינקדאין, אינטל ו-888.

אבי בראלי (דה מרקר): "צריך להגיד לאנשים את האמת - פרויקט כביש 1 מיותר". הכותרת היא הרישא של דברי בכיר באחד ממשרדי הממשלה לדה מרקר. בהמשך הציטוט טוען אותו בכיר, שהיו ויכוחים על נחיצותו של הפרויקט עוד לפני תחילתו. פרויקט שדרוג כביש ירושלים-תל אביב יצא לדרך בשנת 2012. עלותו היא כ-2.4 מיליארד שקל. לאחר פתיחת הגשרים והמנהרות לפני מספר שבועות, מתברר כי ההבטחות להקטנת זמן ההמתנה בפקקים לא התממשו. לכל היותר הפקק זז מזרחה. קו הרכבת המהירה ירושלים-תל אביב, הצפוי להיחנך על פי הערכות משרד התחבורה בתחילת שנת 2018, עשוי להקטין את העומס בכביש ירושלים תל אביב. הפיתרון האמיתי לבעיה עשוי להיות כביש 16, שיחבר את מוצא לכביש בגין, אבל הוא אינו צפוי להסתיים בארבע השנים הקרובות.

בשורה אחת:
הלמ"ס: עדכון מדד המחירים בשנת 2017. מאז  שנת 1999 משקלות מדד המחירים לצרכן מתעדכנים אחת לשנתיים. ב-2017 משקלו של הדיור במדד יהיה 25%. 
בחודש ינואר זינוק של 35% ביבוא טלפונים סלולאריים. בהיקף יבוא כלי רכב הייתה ירידה של 63%. יבוא האלכהול עלה ב-24%..
באל על מתלוננים: הטייסים שוב משבשים טיסות. לדברי ההנהלה הם "איבדו את האחריות ואת ההגינות".
טום בריידי - חשבון הבנק שלו לא גדול כמו המורשת. גדול שחקני הפוטבול האמריקאי בכל הזמנים מדורג רק רביעי מבחינת הונו האישי.
נמאס לכם מהספאם? אלו החברות שתוכלו לתבוע. למרות חוק הספאם המכשירים הסלולאריים שלנו מוצפים בהודעות ספאם.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio