רותי שרון - 12.03.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12.03.2017


סמי פרץ (דה-מרקר): עוד מאות שקלים בחודש: מס הפחד שמטיל בנק ישראל. 
הכתבה עוסקת בעלייה התלולה של ריבית המשכנתאות בזמן שריבית בנק ישראל נמצאת בשפל יציב. לדעת הכותב, מי שמוביל את העלייה במחירי ריבית המשכנתאות הוא דווקא בנק ישראל. הבנקים משתפים איתו פעולה ברצון רב. הסיבה לכך היא הפחד של בנק ישראל מהשלכות של התפוצצות בועת הנדל"ן על יציבות הבנקים. הריבית הממוצעת על משכנתא ל-21 שנים הייתה בינואר 2016 2.75%. בינואר 2017 הגיעה ל-3.77%. ההחזר החודשי הממוצע מתיקר בכ-370 שקל. בהלוואה ל-21 שנים מדובר בתוספת תשלום של עשרות אלפי שקלים. הריבית הנמוכה במשק עודדה לווים לקחת משכנתאות והגדילה את הסיכוי להתפוצצות בועת נדל"ן. תופעת לוואי של יקור המשכנתאות היא עליה במחירי הדירות.

ענת ביין-ליבוביץ (גלובס): התוכן הוא המלך - אז מה הם המחסומים שעוצרים את השוק. בעולם האינטרנטי והדיגיטלי המודרני תופס תוכן מקום מרכזי. המגמה היא של מעבר מתוכן פרסומי-שיווקי לתוכן לא מוטה בעל ערך. חברות גדולות בארצות הברית מפרסמות תכנים אוביקטיבים, כולל פרסום על צעדים וחידושים של המתחרות שלהן. ישראל מפגרת במספר שנים אחרי ארצות הברית. בישראל של היום תתקשו למצוא חברות שמפרסמות תכנים כאלה. אם תראו תכנים כביכול אוביקטיבים, במרבית המקרים זה יהיה חומר שיווקי במסווה של תוכן אוביקטיבי. בכתבה מרואינים בכירים בענף הפרסום ובעולם הדיגיטל המנסים להסביר מדוע בישראל עדיין לא הגענו למצב בו מפורסמים תכנים אוביקטיביים. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): חרדים למשכנתא: כך שורדים במגזר את מחירי הדיור. העליה במחירי הדירות מקשה גם על הציבור החרדי. הכתבה עוסקת באופן בו מתמודדות משפחות חרדיות עם נושא הדיור. המאפינים היייחודיים של מגזר זה מחיבים דפוס התמודדות שונה. לזוגות חרדים אין אפשרות להתגורר ביחד לפני הנישואים ולכן דירה היא הנושא הראשון בו מטפלים לאחר האירוסים. ההכנסה החודשית של משפחות חרדיות נמוכה יותר. שיעור ההשתתפות בעבודה של גברים חרדים היה בשנת 2015 56.1% ושל נשים חרדיות 75.8% לעומת 87.3% בכלל האוכלוסייה. ההכנסה החציונית של עובדים חרדים נמוכה בכמעט 3,000 ש"ח מההכנסה החציונית בקרב יהודים שאינם חרדים. מי שממן את רכישת הדירה הם ההורים של בני הזוג. הם גם אלה שערבים למשכנתא ולמעשה משלמים חלק גדול ממנה. את המשכנתא משלימים בהלוואות מגמ"חים. שיעור אי העמידה בהחזר הלוואות ומשכנתאות נמוך בהרבה משיעור אי העמידה בהחזר משכנתאות באוכלוסייה. על אי עמידה בהחזר יש סנקציות חברתיות בקהילה, כולל קושי למצוא חתנים וכלות לבני משפחה אחרים.

מוטי בסוק (דה מרקר): המשק צמח ב-4% בשנת 2016 - כפול מהשיעור הממוצע במדינות ה-OECD. המשק צמח בשנת 2016 ב-4% בהשוואה לצמיחה של 2.5% בשנת 2015 וצמיחה של 3.2% בשנת 2014, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. קצב הגידול בישראל הוא יותר מכפול מקצב הגידול הממוצע של מדינות ה-OECD, העומד על 1.7%. תוצר המשק במגזר העסקי גדל ב-4.2% בהשוואה לגידול של 2.3% בשנת 2015. ההוצאה לצריכת מוצרים בני קיימה לנפש עלתה ב-17.7% בשנת 2016 בהשוואה לירידה בסך של 1.8% בשנת 2015 ועליה של 8.3% בשנת 2014.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: הנשים כבר העלו לעצמן את גיל הפרישה. ארלוזורוב חושבת שהנשים חכמות יותר מחברות הכנסת שלי יחימוביץ וזהבה גלאון. חברות הכנסת מנהלות מאבק למניעת העלאת גיל הפרישה לפנסיה לנשים. נתונים שנמסרו על ידי בנק ישראל מראים כי 83% מהנשים שעבדו עד גיל 62 עובדות גם בגיל 63, 70% מאלה שעובדות בגיל 63 עובדות גם בגיל 64. 65% מבין אלה שעובדות עד גיל 64 ו-57% אחרי גיל 65.  הנתונים של בנק ישראל מסבירים את הנתון המפתיע שפרסם המוסד לביטוח לאומי: בשנת 2015 גיל הפרישה הממוצע של נשים שעבדו בגיל 62 היה 66.6.  לדעת הכותבת, הנתונים האלה הופכים את המאבק של חברות הכנסת לארכאי ומיותר. הסיבות לעלית גיל הפרישה של נשים בשטח הן עליית תוחלת החיים, הצורך בהגדלת קצבת הפנסיה (הקצבה הממוצעת בפרישה בגיל 67 גבוהה ב-42% מהקצבה הממוצעת בפרישה בגיל 62) והמעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת.  

מעין מנלה (כלכליסט): האם אפשר ללמוד יזמות באוניברסיטה? בשנה הבאה תיפתח לראשונה בארץ במרכז הבינתחומי תכנית ללימודי תואר ראשון ביזמות. השאלה המרכזית במאמר היא: האם ניתן ללמוד יזמות או שליזמות נדרש אוסף תכונות וכישורים ייחודי? בכתבה מרואיינים שני יזמים סדרתיים ומספר מומחים מהאקדמיה. התשובה השכיחה לשאלה היא שלימודים תאורטיים בתחום היזמות עשויים להביא תועלת רבה ליזם אבל אינם תחליף לתכונות הנדרשות מיזם כמו נכונות להסתכן, רצון לשנות ויוזמה. אחוז הכשלונות של יזמים הוא כ-80%-90%. ידיעת התיאוריה והסיבות לכשלונות של יזמים אחרים עשויים לשפר משמעותית את ההתנהלות של היזם בתחומים כמו בחירת הצוות, פיתוח ושיווק ולהקטין את הסיכוי לכישלון.
 

בשורה אחת:
האמת על קרנות ההון סיכון. הלחם והחמאה שלהן הם דמי הניהול ולא האקזיטים. התחרות עם קרנות אחרות עלולה לגרום למדיניות השקעה מסוכנת לשוק.  
מדוע חשוב להפריד בין ביצועים לשכר?  לכאורה, בונוסים מבוססי ביצועים הם דרך טובה, אבל מחקר מראה כי רק 20% מהמעסיקים בצפון אמריקה מאמינים כי מומלץ לתגמל כספית ביצועים גבוהים.
צמרת שיאני השכר בחברות הציבוריות בשנת 2016: חמישה מבכירי טבע בראש הרשימה
מריוס נכט שלא תכירו. אחד משלושת מייסדי צ'ק פוינט עבר לעולם הביולוגיה. הוא אומר ש"כסף לא מייצר משפחה מאושרת".
רוצים לצמוח במהירות ? הקימו עסק בענף התכנות או ייעוץ בתחום המחשבים. רוצים שהעסק שלכם ישרוד למשך זמן ארוך? הקימו עסק בתחום הביוב.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio