רותי שרון - 12/04/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/04/15


אליצפן רוזנברג  (Ynet): בקשה לייצוגית: חברות כרטיסי האשראי מחקו נקודות. ארבע שנים אחרי שחברת ישראכרט הודיעה על  מחיקת הכוכבים בתכנית ההטבות של החברה, הוגשה נגדה תביעה ובקשה להכיר בה כתביעה ייצוגית. כחצי שנה קודם הוגשה תביעה ייצוגית נגד לאומי קארד. מסקר שערכו חברות כרטיסי האשראי,  מתברר כי 52% מהישראלים אינם משתמשים בנקודות ובכוכבים  וכ-70% אינם יודעים כמה נקודות או כוכבים צברו. מהדוחות של שתי חברות כרטיסי האשראי מתברר כי החברות חסכו כ-100 מיליון שקל באמצעות מחיקת הכוכבים והנקודות.

גד פרץ (גלובס): בזק מורידה מחירי גלישה והופכת את ה-100 מגה לסטנדרט. חברת בזק משדרגת את התשתיות של האינטרנט המהיר שלה ל-100 מגה ביט. השדרוג נעשה באופן חד-צדדי וללא תוספת מחיר.  המחיר שישלמו לקוחות קיימים של 100 מגה ביט יופחת למחיר שעולה היום תשתית של 40 מגה ביט. לקוחות שירצו להמשיך לגלוש במהירות של 40 מגה ביט, יוכלו לעשות זאת, אבל התשתית תהיה תשתית של 100 מגה ביט. ניסיון העבר, מראה כי לא כל ספקי שירותי אינטרנט "מתיישרים" עם המדיניות החדשה. במקביל שמדרגת בזק את מהירות הגלישה של גולשים במהירויות נמוכות: גולשים במהירויות של 5 ו-10 מגה ביט ישודרגו חינם למהירות של 15 מגה ביט. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): המפקחת על הביטוח יוזמת מחשבון השוואת ביטוחי החיים שצמודים למשכנתה. המפקחת על הביטוח יוזמת מחשבון להשוואה בין תעריפי ביטוח החיים הצמוד למשכנתה. חברות הביטוח יצטרכו לדווח על תעריף מקסימלי, שהן גובות. התעריף יוכנס למחשבון וייאסר עליהן לגבות תעריף גבוה יותר. כיום מנצלים הבנקים את היתרון התפעולי שלהם ומרבית נוטלי המשכנתה מבוטחים דרכם. תעריף הביטוח באמצעות הבנקים גבוה יותר. היתרון של לווה הלוקח משכנתה במספר תשלומים ומבוטח בבנק, הוא שהוא לא צריך לעדכן את חברת הביטוח בשינוי בגובה המשכנתה. המפקח על הביטוח הקודם הגביל את גובה ביטוח המבנה על המשכנתה. הבנקים הגדילו את התשלום על ביטוח החיים על המשכנתה, על מנת לפצות את עצמם על ההפסדים.   
    
אביב לוי (גלובס): דעה: 7 השנים של ניר גלעד: 143 מיליון שקל בשכר, מינוס 35% במניה. הכתב מביע את דעתו לפיה השכר של מנהלים בכירים בסקטור העסקי בישראל גבוה מדי.  ניר גלעד מנכ"ל החברה לישראל, הפך לסמל של התופעה. שכרו גבוה במיוחד והתוצאות העסקיות של קבוצת החברות בבעלות עידן עופר, שגלעד ניהל, אינן טובות. גלעד צפוי לקבל 31 מיליון שקל במסגרת פיצול החברה. לדעת הכתב, כהונתו של גלעד תיזכר בעיקר בגלל השכר המופרז ששולם לו. גלעד אינו היחיד: גם מנהלים בכירים אחרים בחברה לישראל, כולל אבישר פז, מחליפו המיועד, מרוויחים שכר גבוה במייוחד. בהמשך הכתבה, מובאות דוגמאות של מנהלים בכירים בארגונים אחרים המרוויחים שכר גבוה במיוחד. 

רון שטיין (גלובס): עובד ממוצע בביטוח מקבל פחות מ-4% משכר הבכירים. הכתבה עוסקת בשכר ובכוח האדם בחברות הביטוח. הבכירים ביותר משתכרים לא פחות מהבכירים ביותר במערכת הבנקאית. בשנת 2014, הייתה עלות חודשית ממוצעת של שכרו של עובד בחברת ביטוח 18,741 שקל. הבכירים ביותר הרוויחו פי 28 מהעלות החודשית הממוצעת של שכרו של עובד. עלות השכר החודשית הממוצעת של עובדי חמשת הבנקים הגדולים הייתה 30.5 אלף שקל. עלות שכרם החודשי הממוצע של עובדי חמשת בתי ההשקעות המפרסמים דוחות לציבור הסתכמה בכ-24.5 אלף שקל.   

ענבל אורפז (הארץ):  טירוף ההיי-טק: 8 הצעות עבודה למועמד "כמו שער שנפתח וכולם רצים בהיסטריה". על פי סקר השכר של חברת ההשמה אתוסיה, נמשכת מגמת עליית השכר בהיי-טק. החל משנת 2010 השכר עלה באופן עקבי. בשנת 2014 השכר הממוצע בהיי-טק עלה ב-5.4% בהשוואה לשנה שקדמה לה. בשנת 2015 צפוי עליה של כ-6% בשכר בענף ההיי-טק. העובדים מבינים את המצב ומוכנים לקחת יותר סיכונים ולהחליף מקום עבודה למקום עבודה בשכר גבוה יותר. מגמה נוספת היא התבססות גדולה יותר על "חבר מביא חבר", מה שמקטין את הכנסותיהן של חברות ההשמה. 

בשורה אחת:
קיבלתם מידע פנימי? זה כנראה יביא אתכם לקבל החלטות פחות טובות. כך עולה ממחקר באוניברסיטה בשוויץ.
בגלל הדולר? על הסמארטפון הבא שלכם תשלמו הרבה יותר. עליית שער הדולר מייקרת את מחירי הסמארטפונים במאות שקלים. 
בחנו את עצמכם: מה אתם יודעים על כסף?  נסו לענות על שלוש שאלות שחוברו על ידי מרצות באוניברסיטאות בארה"ב.
הטרנד החם החדש בעולם העסקים: כיצד מתנהלות חברות ללא מנהל?
יש פוטנציאל: "סטארטאפים מטורקיה שוקלים שת"פ עם ישראל". כך חושב יזם טורקי.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio