רותי שרון - 12.06.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13.06.2016


רחלי בינדמן (כלכליסט): האוצר מקים מנוע לאיתור פוליסות ביטוח נשכחות והוזלתן. הממונה על הביטוח הבמשרד האוצר, דורית סלינגר, החליטה להקים מנוע אינטרנטי שירכז את כל פוליסות הביטוח של אזרחים. מדובר בפוליסות ביטוח בתחומים: חיים, בריאות, דירה, רכב, רכוש, אובדן כושר עבודה וביטוח תאונות אישיות. המנוע עשוי להיות דומה למנוע לאיתור חשבונות פנסיה רדומים שהוקם לפני כמה שנים וצמצם את היקפם של החשבונות הרדומים ב-15%. הקמתו של המנוע לאיתור חשבונות פנסיה רדומים ארכה 3 שנים. ההערכה היא שגם הקמת המנוע לאיתור פוליסות ביטוח תארך כשלוש שנים. המנוע יאפשר השוואת מחירים, איתור כפל ביטוח ואיתור פוליסות ביטוח נשכחות שהמבוטח משלם עליהן ואינו מודע לקיומן. זהו מהלך נוסף של משרד האוצר במטרה להגדיל את השקיפות בשוק הביטוח. 

הלמ"ס: מדד אמון הצרכנים עומד בחודש מאי על מינוס  13%. מדד אמון הצרכנים לחודש מאי עומד על מינוס 13%. בשנתיים האחרונות קימת מגמת שיפור באמון הצרכנים בישראל, אבל המדד עדיין נמוך במעט ביחס לרוב מדינות ה-OECD. ברוב מדינות אירופה מדד אמון הצרכנים הוא שלילי. בשבדיה, פינלנד ודנמרק המדד חיובי. צרכנים שאינם מועסקים וצרכנים בעלי השכלה נמוכה פסימיים יותר מצרכנים בעלי השכלה גבוהה ומצרכנים שמועסקים. מדד אמון צרכנים חסרי תעודת בגרות בישראל הוא מינוס 19% לעומת מינוס 9% אצל בעלי תעודת בגרות ומינוס 11% אצל בעלי תעודה אקדמית. בקרב בלתי מועסקים עומד המדד על מינוס 18% לעומת מינוס 11% בקרב מועסקים.

אלירן מלכי (כלכליסט): עכשיו זה רשמי: גולן חתמה עם HOT על הסכם לשימוש בתשתיות. חברות HOT וגולן טלקום הודיעו רשמית כי חתמו על הסכם אירוח. גולן תשתמש בתשתיות של HOT מובייל ושל פרטנר אבל תשלם רק לHOT מובייל. אם יאושר ההסכם, גולן טלקום תהפוך למפעיל וירטואלי. ההסכם הוא לעשר שנים. את ההסכם צריכים לאשר רשות ההגבלים העסקיים ומשרד התקשורת. בשונה להסכם עם סלקום, ההערכה היא שרשות ההגבלים העסקיים לא תתנגד, משום שאין מדובר באיחוד. האתגר העיקרי של גולן טלקום הוא לקבל את אישור משרד התקשורת. במשרד התקשורת מתנהל שימוע נגד גולן טלקום בנוגע להפרת הרישיון שלה באמצעות פירוק הרשת העצמאית שלה. 

אסא ששון (דה מרקר): כפל דמי הניהול בקופות גמל מעשיר את כיסי המנהלים -אבל אינו תורם לחוסכים. במאי 2015 החליטה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, להגביל את כפל דמי הניהול שמשלמים החוסכים בקופות הגמל, קרנת הפנסיה וביטוחי המנהלים. סלינגר קבעה תקרה של 0.25% מהנכסים. מגבלה זו נקבעה כהוראת שעה לשנתיים הקרובות. כפל דמי הניהול נגרם משכירת מנהלי השקעות זרים על ידי מנהלי החסכונות הפנסיונים בישראל. לטענת מנהלי ההשקעות הישראלים, אין להם את היכולת להשקיע בשווקי חו"ל ולכן הם נדרשים לשכור מומחים. בכתבה נבדקו תוצאות החלטה זו לאחר שעברה שנה, בחינה של תוצאות קופות הגמל המובילות מראה כי לאו דווקא מי ששילם הרבה למומחים חיצוניים השיג תוצאות טובות יותר. כך למשל, ילין לפידות שדורגה בראש הרשימה עם תשואה של 20% ב-3 שנים שילמה רק 0.03% מהנכסים למנהלים חיצוניים. את התשלום הגבוה ביותר למומחים חיצוניים שילמה אקסלנס (0.33% מהנכסים). היא דורגה במקום הרביעי בתשואה עם תושאה של 16.33% בשלוש שנים. 

חגי עמית (דה מרקר): הפרוטקציונרים, בעלי המזל והמסכנים: סיפורם של  החקלאים הצמאים למים. 
אמצעי היצור המרכזי של חקלאים הוא מים. בישראל משלמים חקלאים באיזורים שונים מחירים שונים לגמרי כשלא תמיד יש קשר בין איכות המים והמחיר שמשלם החקלאי. איכות המים היא בסדר יורד מהטובה ביותר לגרועה ביותר: מיים שפירים, מיים מליחים, מי קולחין. חקלאים שמקבלים את המים מאגודות מים פרטיות שהוקמו לפני כמה עשורים משלמים מחיר נמוך בהרבה מהמחיר שמשלמים חקלאים למקורות עבור מים באיכות דומה. אגודות מים פרטיות קיימות בצפון. בדרום משתמשים בעיקר במי קולחין של השפדן. מצבם של חקלאי הערבה הוא הגרוע ביותר משום שעליהם להשתמש במיים מליחים שעלות הפקתם גבוהה. צוות בינמשרדי של רשות המים, משרדי האוצר והחקלאות והתאחדות חקלאי ישראל פועל בימים אלה על מנת למנוע את אי השיוויון הזה. הכוונ היא ליצר "אמבטיה ארצית" של מים שפירים, שתביא למחיר ממוצע של 1.90-2.00 שקל לקוב מים.

עמירם ברקת (גלובס): איזה מיתון? היבוא רותח והכנסות המדינה ממיסים מזנקות. שיא ביבוא כלי רכב בחודש מאי גרם לעודף עצום של 1.6 מיליארד שקל בגביית המיסים. מתחילת השנה הצטבר בקופת המדינה עודף בלתי מתוכנן של 2.7 מיליארד שקל מגביית מיסים. העודף הצטבר בגלל העלייה בצריכה הפרטית. בגלל עודף הגבייה עומד הגרעון התקציבי ב-12 החודשים האחרונים על 2.1% מהתוצר. אם תימשך המגמה, צפוי הגרעון התקציבי להיות קטן מיעד הגרעון של 2.9% שנקבע בתקציב. יבוא כלי רכב פרטיים בחודש מאי גבוה ב-75% מיבוא כלי רכב בחודש מאי 2015.

בשורה אחת:
מהפכה: רוכשי דירות לא יצטרכו לשלם לעורך הדין של הקבלן.  משרד הבינוי והשיכון מקדם שינויים דרמטיים בחוק המכר.
כך פעל הליך מהיר לפינוי שוכר דירה בירושלים. השוכר חתם על זכרון דברים, אבל סרב לחתום על חוזה שכירות ולתת ערבויות.
זכה ב-8.5 מיליון שקלים בלוטו - וטוען כי הבנק הפסיד את כל כספו. יועצי הבנק בחרו להפקיד בפיקדון והלוואת בריבית גבוהה כילו את הכסף.
מי זכאי לשכר וכמה? זכויות עובדים בשבועות וברמאדן. מדריך מפורט לזכויות עובדים בחגים הקרובים.
מה יש בגבינה הלבנה שלכם? הגבינה שאכלתם לפני כמה שנים שונה מהגבינה שאכלתם היום. מחירה מפוקח ולכן היצרנים עושים בה שינויים. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio