רותי שרון - 12/07/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 07/15 >> 12/07/15

חדשות כלכלת המשפחה
12/07/15


דותן לוי (כלכליסט): מגדיל ב-20%: כחלון רוצה לאשר תוספות בנייה בתוכניות עירוניות במסלול מהיר. שר האוצר, משה כחלון, יוביל מהלך להגדלת זכויות הבנייה בתוכניות מאושרות בערים, במטרה להתמודד עם מצוקת הדיור. התוכנית של כחלון דומה לתוכניות שקרויה על שמו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס. תוכנית שבס כללה מסלול מהיר להגדלת מספר הדירות ללא הגדלת השטח שאושר. תוכניתו של כחלון תאפשר הוספת 20% לשטח הבנייה שאושר. על מנת למנוע בניית דירות יוקרה בלבד בתוספת השטח, ההאוצר יחייב שלפחות 50% מהדירות יהיו בגודל של עד 75 מ"ר. גודלן של יתר הדירות בתוספת הבנייה, לא יעלה על 150 מ"ר. 

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): הנוסחה המנצחת: כך מצליחים הדרוזים לסגור פערים מהיהודים. חמישה נתונים, שמביא חוקר החינוך נחום בלס ממכון טאוב, מתייחסים לשיעור הזכאים לבגרות: בחינוך יהודי ממלכתי הוא 72.2%, במגזר החרדי הוא 9%, במגזר הערבי הוא 46.9%, במגזר הבידואי הוא 32.3% ובמגזר הדרוזי הוא  61.5%. תעודת הבגרות היא כרטיס כניסה לאוניברסיטאות ולמציאת עבודה עם הכנסה טובה יחסית. הנתון הבולט לטובה הוא שיעור הזכאים לבגרות במגזר הדרוזי, שבעבר היה דומה לשיעור הזכאים לבגרות במגזר הערבי. השינוי מוסבר בשינוי ערכי בחברה הדרוזית בישראל, שההשכלה הפכה בה לערך. לכך התווספה השקעה של המדינה שמאפשרת יום לימודים ארוך במגזר הדרוזי. בבית הספר התיכון של  הכפר הדרוזי בית ג'אן אחוז הזכאות לבגרות הגבוה ביותר בארץ. 

עמרי מילמן (כלכליסט): חישוב שגוי של משרד הפנים מכפיל את עליית הארנונה. חישוב עליית הארנונה מתבסס  על מנגנון הנקרא "הטייס האוטומטי".  המנגנון מבוסס על נתונים לא עדכניים של עליית השכר. כתוצאה מכך צפויה הארנונה בשנת 2016 לעלות ב-1.27% על אף, שעל פי נתונים עדכניים, היא אמורה לעלות רק  ב-0.65%.  לקביעת שיעור העליה באמצעות "הטייס האוטומטי" משתמש משרד הפנים בממוצע של שני מדדים: מדד המחירים לצרכן והערכת השכר הממוצעת במגזר הציבורי. עליית השכר במגזר הציבורי זמינה רק שלושה חודשים אחורה והחישוב מתבסס על הערכה לא מדויקת של העליה בשכר בחודשים שלגביהם אין נתונים. 

רותי לוי ואסא ששון (דה מרקר): השיטה הנצלנית נחשפת: כך מימן י' את חברת הביטוח דיקלה ב-850 שקל לחודש במשך שנים. י' הוא אדם בריא בן 40. חטאיו העיקריים הם להאמין לחברת הביטוח דיקלה ולסמוך על סוכן ביטוח, שאי אפשר לסמוך עליו.  זה עלה לו ב-850 שקל לחודש. י' קיבל מדי פעם שיחות טלפוניות בהם הוצעו לו ביטוחים שונים בהנחה ובמבצע. הוא קנה אותם. בין השאר מכרו לו ביטוח סיעודי בעלות של 57 שקלים לחודש עם תקופת המתנה של 60 חודשים. תקופת ההמתנה ארוכה יותר מתוחלת חייו של חולה סיעודי. מכרו לו גם ביטוחים כפולים וביטוחים שהוא לא צריך.

קרן מרציאנו (מאקו): ועדת לוקר: מהפכה בתנאי הפנסיה של אנשי הקבע. הועדה לבחינת תקציב הביטחון הגישה את מסקנותיה לראש הממשלה. עיקרי המסקנות הגיעו לידי חדשות 2. ההמלצה המרכזית היא לערוך שינויים מהותיים בפנסיה של משרתי קבע לא-קרביים. במקום פנסית גישור, הם יקבלו מענק. המענק יהיה בגובה   של 800 אלף שקל. המלצות נוספות הן הגדלת תקציב הביטחון ב-4 מיליארד שקלים ואגף השיקום יטפל רק בחיילים שנפגעו בפעילות מבצעית. בחיילים אחרים שנפגעו, יטפלו גורמים אזרחיים כמו המוסד לביטוח לאומי. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): ביטוח נסיעות לחו"ל: מהי התביעה הכי נפוצה? YNET בדק את הנושא בעזרת חברת הביטוח AIG.  התביעה הנפוצה ביותר היא דרישה להחזר הוצאות רפואיות  בגין ספורט אתגרי. התביעה הנפוצה ביותר, שלא בהקשר של ספורט אתגרי, היא החזר הוצאות טיפול חירום בשיניים. אחריה באות תביעות בנושאים הבאים (בסדר מהנפוץ לנפוץ פחות): תרופות, קיצור נסיעה, אובדן דברי ערך ועיכוב בהגעת מטען. ארה"ב היא המדינה עם מספר התביעות הגדול ביותר אחריה באות תאילנד, צרפת ואיטליה. 

בשורה אחת:
הלמ"ס: השכר הממוצע  באפריל ירד ל-9,504 שקל. בחישוב השנתי נרשמה עליה בשכר הממוצע.
התרחיש שעליו לא מדברים: מה יקרה אם יוון תצא מגוש היורו ותשגשג? התפתחות כזו תאיים על קיומו של גוש המטבע.
הגבלת העמלה הצולבת לעסקאות בכרטיס הדביט  תיכנס לתוקף ב-1.4.16 .
ועדת הבריאות אישרה: עובדים יציגו אישור מחלה מבלי שידרשו לפרט עליה. הסעיף ייכנס לתוקף תוך ארבעה חודשים.
עקב סכסוך מסחרי: קוצץ סיוע לניצולי שואה. 11,000 ניצולים קיבלו 1,350 ש"ח במקום 2,750 ש"ח.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il



 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio