רותי שרון - 12/10/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/10/14


רוני לינדר-גנץ (דה-מרקר): סטטוסקופ הזהב// כמה משתכרים רופאי המאיון העליון? נתוני השכר לשנת 2012, מראים כי הרופאים הבכירים ביותר הרוויחו שכר גבוה, המבוסס על שילוב בין עבודה ציבורית ופרקטיקה פרטית. שכרם הממוצע של כ-800 רופאים בעלי השכר הגבוה ביותר במערכת הבריאות בישראל הוא כ-1.5 מיליון שקלים לשנה. השכר הממוצע הגבוה ביותר, בתוך קבוצה זו, הוא שכרם של הרופאים הבכירים בבית החולים הדסה בירושלים, המגיע לכ-178 אלף ש"ח בחודש. עשרת בעלי השכר הגבוה ביותר, עובדים במרכז ולא בירושלים. הם משתכרים כ-5.5 מיליון שקל בשנה או כ-440 אלף ש"ח בחודש. למרות שכמחצית מהעוסקים ברפואה הן נשים, רק 5% מהמשתייכים למאיון העליון של הרופאים הן נשים. חשוב לזכור כי יש פערים גדולים בשכר רופאים. רופאים מתמחים השתכרו בממוצע כ-18 אלף ש"ח לחודש, בעבודה מרובת שעות ומשמרות. בבתי חולים בהם יש שר"פ, השכר גבוה יחסית, אבל יש משמעות לסגנון הניהול.כך למשל, רופאי שר"פ בכירים בשערי צדק בירושלים מרוויחים כ-112 אלף ש"ח בחודש, הרבה פחות מעמיתיהם בהדסה.רופאי המאיון העליון מרבים להשקיע בנדל"ן. הם משקיעים בדירות יותר מקבוצות אוכלוסייה אחרות במאיון העליון. מגמה זו בולטת במיוחד בקרב הרופאים בירושלים.

מוטי בסוק (דה מרקר): חודש מלחמה: השכר הממוצע ביולי 9,631 שקל -נמוך ב-268 שקל מהשכר ביוני. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודש יולי, החודש הראשון למבצע "צוק איתן", היה השכר הממוצע ברוטו במשק של 3.307 מיליון שכירים 9,631 ש"ח ב-2.7% פחות מהשכר הממוצע ברוטו של 3.328 מיליון שכירים בחודש יוני. ביוני היה השכר הממוצע 9,889 ש"ח. בחודש מאי היה השכר הממוצע ברוטו 9,115 ש"ח. בחודשים מאי-יולי הייתה יציבות במספר המשרות לשכירים בהשוואה לחודשים פברואר-אפריל.בענף המידע והתקשורת עלה השכר הממוצע במאי-יולי יותר מאשר בכל ענף אחר. 

ניצן סדן (כלכליסט): אבא תקנה לי אייפד: האם הילד צריך טאבלט ללימודים? בחלק מבתי הספר והאוניברסיטאות בעולם, המוסד החינוכי הוא זה המספק את הטאבלטים לתלמידים. ברוב המקרים ההורים הם אלה שצריכים לקבל את ההחלטה: האם ההשקעה הכספית בטאבלט לצרכי לימודים מוצדקת?. מחקרים מראים, שברוב המקרים הילדים ישתמשו בטאבלטים למטרות לא-לימודיות כמו משחקים. מחקר של ארגון שמטרתו לקדם שימוש בטאבלטים מצא כי 95% מהתלמידים משתמשים בהם למטרות לא לימודיות. מחקר באוניברסיטת פנסיבלניה מצא כי גם סטודנטים מיעטו להשתמש בטאבלטים, שניתנו להם למטרות לימודיות. חסרונות נוספים של הטאבלטים הם עידוד צריכה פסיבית של מידע, במקום יצירת תכנים והיותם שבירים.

מיקי פלד (כלכליסט): דורית סלינגר מפסיקה את החידוש האוטומטי של ביטוחים. החל מתחילת שנת 2015 לא יוכלו חברות הביטוח לחדש אוטומטית ביטוחי דירות, רכב ותאונות אישיות. בעתיד עשוי להיקבע עיקרון דומה על ביטוחי בריאות. במקום חידוש אוטומטי, יצטרכו חברות הביטוח להודיע למבוטח בכתב חודש לפני סיום הביטוח ולקבל את הסכמתו. במידה שלא יצליחו ליצור איתו קשר במהלך החודש, יוכלו חברות הביטוח לחדש את הביטוח ל-21 ימים בלי לגבות פרמיה.התהליך החדש יאפשר למבוטחים להשוות מחירים לפני חידוש הביטוח ולהתמקח על המחיר.

אליצפן רוזנברג (Ynet): עמלה כפולה? שינוי בהליך התלונות על בנקים. הוראה חדשה של המפקח על הבנקים בבנק ישראל, מחייבת את כל הבנקים וחברות כרטיסי האשראי בישראל, להקים יחידה לפניות הציבור ולמנות נציב תלונות.במקביל יידרשו הלקוחות לפנות בתלונות לבנקים ורק לאחר מיצוי תהליך התלונה בבנק, שלא לשביעות רצונם, יוכלו לפנות למדור פניות הציבור בבנק ישראל. הבנקים יחויבו לתת מענה לתלונות תוך 45 ימים ולשמור את המסמכים למשך 10 שנים. ההוראות החדשות הן חלק מאימוץ עקרונות לפניות הציבור בגופים פיננסיים במדינות ה-OECD.

מעין מנלה (כלכליסט): הכסף שלכם: הטיפים שיהפכו את השנה החדשה לטובה יותר. הכתבה מציגה מספר טיפים להתנהלות כלכלית בשנה החדשה. בכתבה מראוינת ד"ר אורלי רדליך, חברת האיגוד, הממליצה לחסוך בהוצאות פחות חיוניות בגלל ההאטה הכלכלית, העלולה להביא לפיטורים. הטיפים של אורלי רדליך עוסקים ב: היערכות למצב של ריבית נמוכה, מה לעשות עם שוברי מתנה לחג, פנסיה, ביטוחים, אוברדרפט והיערכות לשינויים במשפחה.

בשורה אחת:
תקציב 2015: יוטל מס על בתי החולים הפרטיים. זאת בנוסף לגידול בתקציב משרד הבריאות.
צרפת הולכת ושוקעת. סוכנות הדירוג S&P חתכה את הדירוג שלה ל"שלילי" במקום "יציב". השינוי משקף את חוסר האמון ביכולתה של כלכלת צרפת להתאושש.
דעה: עשירי ישראל חוסכים סכומים עצומים בתכנוני מס - וזו בדיוק הסיבה מדוע מדינת ישראל צריכה מיסי ירושה.  
בית המשפט חייב את הפניקס לשלם ביטוח משכנתא לאלמן, למרות הצהרה שגויה בפוליסה. נדחתה טענת החברה שאי-דווח המנוחה על אשפוזים נעשה במטרה להעלים מידע. 
כך תחסכו עד כ-18%בקניות בסופרמרקט. התמקדו במותג הפרטי. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio