רותי שרון - 13.08.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13.08.2017


אבי טיומקין  (גלובס): דעה: כפי שנפלה טבע, כך עלולה לקרוס גם כלכלת ישראל. וורן באפט אמר כי רק אחרי שהגאות נעלמת אפשר לראות מי שחה עירום. הכותב רואה דימיון בין האמירה הזו לבין מה שקרה בחברת טבע. לדעתו הסיבה לקריסה של טבע קשורה בקופקסון. חברת טבע זכתה למתנה חד פעמית בתחום של תרופות מקור שאינו עיסוקה העיקרי.(טבע היא חברת תרופות גנריות). החברה בחרה לאורך שנים באסטרטגיה לא נכונה של לנסות לשמור על מעמדה בשוק ובחרה להתעלם מניהול סיכונים. תפיסה של הקופקסון כמתנה חד פעמית שתעזור לה בתחום הליבה שלה, תרופות גנריות, הייתה נכונה יותר. הכותב חושש מתהליך דומה בכלכלת ישראל. חברות ההיי-טק הן הקופקסון של מדינת ישראל. היתרונות של ישראל בתחום הזה מצטמצמים והולכים.

ניצן כהן (גלובס): גורם מרכזי בתעשיית הפארמה: השוק לא מתמחר נכון את טבע. מניית טבע עברה טלטלה משמעותית בימים האחרונים. הכותב מציע לשים לב לכמה נקודות משמעותיות שכפי הנראה נעלמו מעיני המשקיעים במסגרת הפאניקה הכללית. ארבעה גורמים הם הבסיס לחששות של השוק מפני חברת טבע: החרפת התחרות בשוק הגנרי בארה"ב, הנמכת התחזיות לשנת 2017, הפחתת הדיווידנד והחוב העומד היום על 35 מיליארד דולר. הכתבה מתיחסת לגורמים אלה ומנסה להראות שקיים תסריט של התאוששות חברת טבע. כך למשל, השוק האמריקאי מהווה מחצית מהמכירות של החטיבה הגנרית בארצות הברית, הפעילה גם במידנות אחרות. התגברות התחרות בשוק הגנרי בארצות הברית עשויה לפעול גם לטובת טבע, למשל במקרה בו יאושרו על ידי ה-FDA כ-1,000 תרופות שלה הנמצאות בתהליכי אישור. בצד החיובי נמצאות גם הצלחות התיק האינובטיבי שהתרופות שבו אמורות לתת מענה .מסוים לסיום הפטנט על הקופקסון.  

בילי פרנקל (Ynet): מוקדם להספיד: מיסוי דירה שלישית חוזר לכנסת. שר האוצר משה כחלון סיכם עם יו"ר הקואליציה, דוד ביטן ועם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, להחזיר את החוק לקריאה שניה ושלישית בתקופה הקרובה. עוד במהלך חופשת הקיץ. שופטי בג"ץ ביטלו את חוק מס דירה שלישית לאחר שקיבלו את העמדה לפיה "נפל פגם מהותי בתהליך החקיקה". הם קבעו כי יש להחזיר את החוק לדיון בועדת הכספים. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, קבעה  כי "במקרה שלפנינו נחצו כל הקווים האדומים". 

ירון כהן צמח (דה מרקר): לפני שמתחילים כסף חינם: הניסוי הגדול של המאה ה-21. הכותב הוא ד"ר לפילוסופיה של העסקים והכלכלה. המאמר דן לעומק במודל של חלוקת הכנסה קבועה לכל אזרח על ידי המדינה. הוא מתיחס לניסיונות היסטוריים להשתמש במודל הזה ולתפיסות מימין ומשמאל של כלכלנים ושל פילוסופים התומכים במודל. הוא מתיחס גם לקשר בינו לבין החשש מאבטלה בשיעור גבוה במאה ה-21, שעשוי לתמוך במודל כזה. אחת השאלות היא מה יהיו מקורות המימון של המדינה? החשש הגדול הוא שבסופו של דבר העניים יהיו אלה שישלמו את המחיר.

רעות שפיגלמן (כלכליסט): בנק ישראל חושף: הריבית על הלוואות למשקי הבית כפולה מזו הניתנת לעסקים. בנק ישראל מפרסם לראשונה את הריבית שגובים הבנקים על הלוואות. הריבית הממוצעת על הלוואות למשקי הבית היא 5.8% בעוד הריבית על הלוואות לעסקים היא 2.7%. הריבית על הלוואות לעסקים היא פחות ממחצית הריבית על הלוואות למשקי הבית. נתוני ההלוואות יפוסמו מעתה כל חודש בדומה לדיווח על נתוני הריבית על משכנתאות. בבנק ישראל סבורים כי הפער נובע בין השאר, גם מעלויות התפעול בהעמדת הריבית וממשך תקופת ההלוואה. התקופה הממוצעת לפירעון הלוואה של עסקים היא פחות מחצי שנה בעוד משקי הבית לוקחים הלוואות שזמן פרעונן הממוצע הוא 4.5 שנים.

עירית אבישר  (גלובס): חברות כרטיסי האשראי מורידות רגל מהגז של פעילות ההלוואות. חברות כרטיסי האשראי ממשיכות לצמוח וסוגרות מחצית שנה ראשונה חיובית. הרווח הנקי של שלוש חברות כרטיסי האשראי עלה ב-13% והגיע ל-378 מיליון שקל. השימוש בכרטיסי אשראי ממשיך לצמוח וגדל ב-8.5% בהשוואה למחצית השנה המקבילה בשנה שעברה. גם תחום ההלוואות המשיך לצמוח.אבל נראה כי החברות מורידות רגל מהגז והצמיחה בתחום הגיעה רק ל-4.7%..יתכן שהחברות נבהלו מעט מקצבי הצמיחה הגבוהים המלווים בעליית ההפרשות להפסדי אשראי ומהתרעות בנק ישראל בהקשר של הגידול החד של האשראי הצרכני במשק. הצמיחה הנאה והתוצאות הטובות מסתירות את העובדה שהענף עומד בפני זעזועים.  

בשורה אחת:
הלמ"ס: סקר אמון הצרכנים  יולי 2017: מראה כי מדד אמון הצרכנים  עמד ביולי על  מינוס  13% לעומת מינוס 9% בחודש יוני.
"התעקשנו שחברת נטפים תישאר בישראל".החברה המקסיקנית מקסיכם רכשה את השליטה בחברת נטפים לפי שווי של 1.895 מליארד דולר.
כל זכות: בעקבות פסק דין: עובד זכאי לבקש ממעסיקו להמשיך לעבוד גם אחרי גיל הפרישה. המעביד חיב לבחון את הבקשה באופן פרטני ולהפעיל שיקול דעת ראוי בבחינתה. הוא אינו חיב להיענות אליה.
38 אלף שקל תמורת תיקון ניאגרה בשירותים. בית המשפט: "ארגון פשע אינסטלטורי".  נאשם אחד נשאר במעצר עד תום התהליכים.
החלב, הכלב, ארוחת הצהריים עם הבוס -  ועוד 10 דרכים להשאיר את עובדי דור Y בחברה. 49% מהעובדים הם בני דור Y. תפיסת העולם שלהם שונה מזו של המבוגרים מהם.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio