רותי שרון - 13/09/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/09/15

 

לילך ויסמן (גלובס): ועדת הכספים אישרה את הפחתת המע"מ ל-17%. ועדת הכספים אישרה את הורדת המע"מ החל מ-1 באוקטובר מ-18% ל-17%. הפסד ההכנסות הצפוי למדינה מהורדת המע"מ באחוז הוא 4.5-4.8 מיליארד שקל. ההורדה נקבעה אחרי שהצטברו עודפי הכנסות גדולים. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג התנגדה להפחתת המע"מ. באופוזיציה מבקרים את הורדת המע"מ.המתנגדים טוענים, שהורדת המע"מ לא תגרום להורדת מחירים ושהעיתוי הנוכחי, לפני סיום אישור התקציב, הוא שגוי. 

רויטל בלומנפלד (וואלה): קופות החולים במצוקה: חשש שלא יוכלו לשלם עבור תרופות ואשפוז. בשנת 2014 עמד הגרעון הכולל של קופות החולים על סך של 382 מיליון שקלים. זהו גרעון קטן מהגרעון בשנת 2013 שעמד על סך של 399 מיליון שקלים, אבל למעשה הגרעון גדל וכוסה באמצעות תמיכה של המדינה. הגרעון האמיתי ללא תמיכה ממשלתית  עמד בשנת 2014 על סך של 2,211 מיליון שקלים. המצב מאיים על המשך פעילותן התקינה של קופות החולים, שאינן עומדות בתשלומים לספקים. במשרד הבריאות ובמשרד האוצר בוחנים מודל תקצוב חדש לקופות החולים. כללית שירותי בריאות, הקופה הגדולה ביותר, נמצאת בגרעון של 523 מיליון שקלים, אחרי התמיכה הממשלתית. לשאר הקופות עודף תקציבי לאחר התמיכה הממשלתית.  

אפרת אהרוני גלובס (כלכליסט): משרד החקלאות: עד 34 שקל לק"ג דבש מחיר הוגן. בערך 40% מרכישות הדבש השנתיות נעשות לקראת ראש השנה. משרד החקלאות מפרסם את מחיר הדבש המומלץ לצרכן בישראל. על פי התחשיב של המשרד, המחיר המומלץ אינו צריך לעלות על 34 ש"ח לקילו. בפועל המחירים עוברים במקרים רבים את ה-40 ש"ח לקילו. ההמלצה של משרד החקלאות מבוססת על חישוב שרשרת הערך בענף. עלות היצור לחקלאי נאמדת ב-17 ש"ח לקילו. החלקלאי גובה מחיר של 18-19 ש"ח לקילו, בהתאם להסכמים העסקיים עליהם הוא חתום. צריך להיזהר ממחירים נמוכים בהרבה מהסף המומלץ, משום שבחלק מהמקרים הדבש הנמכר מזויף.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): שליש מהפרמיות על ביטוחי הבריאות הולך לסוכנים. שוק ביטוחי הבריאות גלגל בשנת 2014 סכום שיא של 8.2 מיליארד שקל. 3.2 מיליארד שקל מתוך הסכום הזה הוצאו על ביטוחים סיעודיים ו-2.8 מיליארד שקל על ביטוחי הוצאות רפואיות.בנוסף לכך גלגל שוק הביטוחים המשלימים של קופות החולים עוד כ-3.5 מיליארד שקל. היקף שוק ביטוחי הבריאות (בחירת רופא מנתח, תרופות מחוץ לסל וניתוחים והשתלות בחו"ל) עלה ב-247% בעשור האחרון. כשליש מתשלום הפרמיות הלך לסוכנים. בעיות מרכזיות, בנוסף לעמלת הסוכנים, הן שליטת מספר קטן של חברות בשוק, חוסר אפשרות לשנות את תכנית הביטוח במשך כל החיים וכפילויות עם הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

חיים הנדוורקר (דה מרקר): לחייל הבודד שהפך לטייס F-16 יש חלום ששווה לפחות 20 מיליארד דולר. הכתבה היא על מנהל ההשקעות טל קינן, שגם מרואין לכתבה. קינן, יליד ארה"ב, הגיע לישראל כחיל בודד ששירת כטיס F-16. החלום שלו הוא להפוך את ישראל למרכז פיננסי עולמי. הוא מתכוון לממש את החלום שלו באמצעות בית ההשקעות KCPS Clarity שייסד. לבית ההשקעות סניף בארה"ב וסניף בישראל. היעד הוא לנהל השקעות בסך 20 מיליארד דולר מהסניף בישראל. הכלים למימוש היעד כוללים התייחסות לקהילה היהודית בארה"ב ובישראל כישות משותפת והסתמכות על הנטייה של יהודים להצטיין במה שהם עושים.

אסף גלעד (כלכליסט): "הכח ההודי". המילה החמה בהייטק העולמי היה "מומבאי" ולא "8200". המנכ"לים הנוכחיים של גוגל, מיקרוסופט, אדובי, נשיא סאנדיסק ורבים אחרים, הם מהגרים מהודו. גם כמה ממנהלי קרנות הון סיכון חשובות הם ממוצא הודי. מדובר באנשים מהמעמד הבינוני בהודו שהמשפחות שלחו לארה"ב בגיל צעיר וממנו את תחילת דרכם שם. לא מדובר רק במנהלים, רבים מאנשי ההיטק המובילים הם ממוצא הודי. הכתבה מנסה להבין מדוע דווקא הודים ולא סינים למשל, מצליחים. ההסברים כוללים אונבירסיטה ברמה גבוהה במיוחד שיותר סלקטיבית מטובות האוניברסיטאות בארה"ב, המשטר הדמוקרטי בהודו, המאפשר חשיבה עצמאית, בשונה מהמשטר הקומוניסטי בסין ואת חוק המספרים הגדולים.


בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה ב-0.2% -סעיף הדיור זינק ב-0.1%.
ברוכים הבאים לעידן המונופול: נובל לא מתחייבת לפתח את ליוויתן גם אם המתווה יאושר.
התעשיינים צופים המשך נסיגה ביצוא ובתפוקת התעשייה. הצד האופטימי: צפויה קליטת עובדים ברבעון השלישי.
עוד שנה התמחות: סטודנטים בהלם, עורכי דין מברכים.  החלטה תחול על מי שמתחיל ללמוד משפטים באוקטובר.
כחלון שותה לחיים: המס על הבירה יופחת מה-9.9 ב-46%. המחיר ירד ב-15%-20%.
  
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio