רותי שרון - 13.11.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13.11.2016


נמרוד בוסו (דה-מרקר): מחקר חדש מזהיר: "יחשש למפולת במחירי הדירות". מחקר חדש של מכון שורש למחקר כלכלי חברתי מזהיר מפני מפולת במחירי הדירות וקובע כי שוק הדיור מתקרב לרוויה. מחבר הדוח,  ד"ר נעם גרובר, מזהיר גם מפני ירידת מחירי השכירות בגלל קושי למצוא שוכרים. על פי המחקר, החל משנת 2013 מספר התחלות הבניה גדול מהגידול הטבעי בביקוש לדירות. ממצאי המחקר מראים כי בגלל הריבית הנמוכה רכישות דירות על ידי משקיעים נמשכת. כמו כן מצא כי לאחוז גבוה יותר של שוכרי דירות יש דירה להשקעה, בהשוואה לבעלי שכר דומה הגרים בדירה בבעלותם. הסבר חלקי לאחוז הגבוה יחסית של שוכרי דירה המחזיקים דירה בבעלותם הוא שהרכישה על שם שוכרי דירות נעשית בגלל הטבות ברכישת דירה ראשונה, לרבות התכניות מע"מ 0, מחיר מטרה ומחיר למשתכן. כך שלמעשה התכניות הנ"ל עוזרות למשקיעים מבוססים, הרוכשים דירה על שם קרובי משפחתם.

נורית יוחנן (Ynet): התעשייה בסכנת קריסה: "לא מוצאים עובדים". בכירים במפעלים וגורמים בהתאחדות התעשיינים מזהירים בפני משבר חמור בענף בגלל מחסור מתמשך בעובדים במקצועות "מסורתיים". המפעלים מעסיקים בעלי מקצוע שכבר עברו מזמן את גיל הפנסיה. הבעיה היא שהצעירים אינם מעוניינים לעבוד במקצועות כאלה. הם מעונינים להיות אקדמאים ולא נגרים למשל. על מנת למשוך צעירים לענף נדרש שינוי תדמיתי של מקצועות כאלה ונדרשת הרחבת האפשרויות להכשרה מקצועית. במצב הנוכחי כשמגיעים צעירים הם מגיעים לתקופת ביניים לא ארוכה ועוזבים. ההכשרה שלהם יקרה למעסיק והוא אינו מפיק מהם תועלת כאשר הם מיומנים משום שה עוזבים. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): 22 בנקים ובתי השקעות יתחרו על כספי קצבאות הילדים: כלל וילין מחוץ למשחק. אגף החשב הכללי דיווח היום על גופים שיתחרו על ניהול 50 שקל מקצבאות הילדים. מדובר על 22 גופים הכוללים בנקים, בתי השקעות וכמה גופים מוכרים פחות, כגון: אינטראגמל וגוף חדש בשם "קל גמל ופנסיה". המדינה תישא בדמי ניהול נמוכים של 0.23%. כלל ביטוח, שחקן משמעותי בשוק ובית ההשקעות ילין לפידות, המוביל בתשואות לאורך זמן, אינם נכללים ברשימה. קרוב לודאי שהסיבה לכך היא החלטה אסטרטגית שלהם לא להתמודד בגלל דמי הניהול הנמוכים. השיקול העיקרי של הגופים שנגשו הוא רכישת לקוחות צעירים להם יתנו שירותים פיננסיים נוספים במשך תקופות ארוכות.

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): השכר הגבוה ביותר לבוגרי מדעי המחשב, רפואה והנדסה, הנמוך: אומנויות ועבודה סוציאלית. על פי הסקירה השבועית של  אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יש עליה משמעותית בשיעור הסטודנטים לרפואה ומקצועות עזר רפואיים. גם מספר תלמידי שנה א' במתמטיקה ובמדעי המחשב גדל. במקצועות ההנדסה נרשמה יציבות ומספר הסטודנטים במדעי הרוח והחברה נמצא במגמת ירידה. בהשוואה לארה"ב, צרפת ובריטניה ובהשוואה לממוצע מדינות ה-OECD יש בישראל שיעור גבוה של בוגרי מדעי החברה, משפטים והנדסה ופחות לומדים את תחומי הרפואה. בולט במיוחד השיעור הגבוה של לומדי משפטים בישראל, המיוחס גם לעודף רגולציה.בוגרי מדעי המחשב, רפואה והנדסה מרוויחים בממוצע יותר מבוגרי תחומים אחרים.

דפנה מאור (דה מרקר): דעה: גדול עליהם: לא קלינטון ולא טראמפ יוכלו לאתגרים האדירים של הכלכלה האמריקאית. בפני כלכלת ארצות הברית עומדות בעיות קשות. אובאמה לא הצליח להתמודד איתן. לדעת הכותבת, אין סיכוי שקלינטון או טראמפ יוכלו להתמודד איתן. הביעות העיקריות הן: גדול בחוב הלאומי לא תורמים בעיקר העליה בהוצאות של קצבות הזיקנה של הביטוח הלאומי ועליה בהוצאות בגין רפורמת הבריאות, האטה בגידול בצמיחה ובפיריון, בעיה מבנית המצמצמת את התחרות בגלל גדילת  התאגידים הגדולים,.התיקרות החינוך הגבוה, אי שיוויון הפוגע בצמיחה הכלכלית וקיטוב בחברה האמריקאית.

דובי בן גדליהו (גלובס): מחלבת מיסי הרכב: אגרות הרישוי בישראל הן הגבוהות בעולם. מחקר של מרכז המחקר של הכנסת, שהוזמן על ידי ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, מגלה כי אגרות הרישוי על רכב בישראל הן הגבוהות בעולם. אגרות הרישוי בישראל גבוהות מהממוצע העולמי בכל קטגורית רישוי: פרטי, דו-גלגלי, מוניות, אוטובוסים ומשאיות. הנתונים נכונים גם כשמתקננים אותם בהשוואה לכוח הקניה. האגרה הממוצעת לכלי רכב פרטיים, דו גלגליים ומוניות היא 984 שקל במונחי כוח קניה, לעומת 270 שקל בשאר העולם. האגרה הישראלית גבוה ב-310% מהאגרה הממוצעת בעולם. ב-12 מדינות שנבדקו אגרת הרישוי אינה תלויה בגיל הרכב בעוד שבישראל משלמים אגרה על פי שנת היצור ומחיר הרכב. על רכבים חדשים משלמים אגרה גבוהה יותר בישראל, על אף שעל פניו הם כשרים יותר מבחינה טכנית והבדיקה שלהם פשוטה יותר.

בשורה אחת:
אחרי 82 שנה: אושרה תכנית מתאר לחיפה. על פי התכנית, תגדל אוכלוסיית העיר ב-60 אלף איש עד שנת 2025..
ימי מחלה עקב לידה או הריון של בת הזוג. באתר כל זכות.
אף מילה על רגשות: המחיר הכלכלי של הבגידה בבן הזוג. ב-80% מהגירושים יש בגידה של אחד מבני הזוג.
הותר לפרסום: גיא מונסנגו הוא היזם שנעצר.במשטרה הצטבר מספר רב של תלונות על חתימת חוזים לרכישת דירה על סמך מצג שווא ותשלום מקדמות של 7% ועמלות שונות.
השינוי בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין: רק בעוד שנה. בעוד חצי שנה יתקימו בחינות במתכונת הנוכחית, בה נכשלו 70% מהנבחנים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio