רותי שרון - 13/12/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13.12.15


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): דעה: מתווה הגז אינו מושחת, לא מכרו אותנו לטייקונים. בתקשורת פרשו את תחזיות בנק ישראל לנתח של 47%-53% מהכנסות מאגר הגז תמר כעמדה מנוגדת לעמדת הממשלה. ההיפך הוא הנכון: בנק ישראל תומך בעמדת הממשלה. להערכתו חלקה של המדינה מהרווחים מהגז צפוי להיות בין 52% ל-64% בממוצע, בהתאם לתחזיות הרווחים של הממשלה. הדבר החשוב ביותר שנאמר בנושא, נאמר בכנסת על ידי נגידת בנק ישראל קרנית פלוג. פלוג אמרה: "חשוב להכיר בכך שכדרכם של הסדרים המושגים במו"מ, המתווה הסופי הוא תוצאה של פשרה - ועל כן אינו מביא לשני הצדדים את ההישג המירבי האפשרי". לדעת בנק ישראל ולדעת הכותבת, האלטרנטיבות שאינן  פשרה הן פחות טובות, משום שהיו מאטות את פיתוח המאגרים ובהתאם היו מפחיתות את הרווחים בשנים הקרובות. גם דוד גילה, הממונה על ההיגבלים העסקיים שפרש, ניסה להגיע להסדר מוסכם עם חברות הגז. הוא לא היה מרוצה מהפשרה שהושגה ולכן פרש. בדיעבד מתברר, שההסכם ממנו נסוג היה טוב יותר למדינה מהפשרה הנוכחית.   

שי ניב  (גלובס): דעה: מה בין הביטוח הסיעודי ודוח העוני. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, איים להכריז על סכסוך עבודה במשק בגין הרפורמה בביטוח הסיעודי. הרפורמה כוללת הפסקת הביטוח הסיעודי הקולקטיבי. הפסקה כזו תפגע במיוחד באנשים בגיל מבוגר, ששילמו במשך שנים רבות ביטוח סיעודי קולקטיבי. לדעת הכותב,יש קשר בין דוח העוני לבין הצעד התקדימי של ההסתדרות בהקשר של הרפורמה בסיעוד. עד עכשיו ההסתדרות הכריזה על סכסוכי עבודה רק בגין שכר ומרכיבים נלווים בתלוש המשכורת ובגין שינויים מבניים בארגונים. הסכסוך הנוכחי נוגע לתנאים נלווים, שאינם חלק  מהסכמי עבודה. דוח העוני שפורסם לאחרונה מצביע על הגדלת העוני בקרב עובדים ובקרב קשישים. אין ספק שתשלום פרמיה לביטוח סיעודי צפויה להחמיר את מצבם של חלק מהם. אנשים בגיל מבוגר שמחזיקים פוליסת פרט בביטוח סיעודי, עשויים לשלם עד 900 שקל לחודש. בעיה זו עומדת מאחורי יוזמתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, להכניס את הביטוח הסיעודי לסל הבריאות הממלכתי גם במחיר של העלאת מס הבריאות בכ-0.5%. צעדו של יו"ר ההסתדרות, עשוי לתת רוח גבית לליצמן. 

רחלי בינדמן  (כלכליסט): דמי הניהול של קופות גמל עד 7,000 שקל יקפצו בינואר. דמי הניהול של קופות גמל קטנות ולא פעילות עד 7,000 שקל יעלו החל מחודש ינואר במאות אחוזים. החל מ-1 לינואר 2016, תיכנס לתוקפה תקנה חדשה של משרד האוצר, שתאפשר לקופות הגמל  לגבות  דמי ניהול של 72 שקלים לשנה במקום דמי ניהול מינימליים של עד 1.05%. העמלה החדשה הגבוהה תקטין בהדרגה את גובה החיסכון הפנסיוני באותן קופות. הקופות הקטנות האלה מהוות 40% מכלל קופות הגמל. ניהולן יקר. משרד האוצר מעוניין לפצות את חברות הביטוח ואת בתי ההשקעות על הפחתת דמי הניהול מ-2% ל-1.05%, החל משנת 2012. הקטנת מספר הקופות הקטנות תוזיל את תפעול הקופות. החוסכים יכולים למשוך קופות גמל עד 8,000 שקלים, ללא תשלום מס על רווחים. תוקף האפשרות הזו הוארך ללא הגבלת זמן. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): הפיקוח על הבנקים: מצמצמים סניפים? חנכו את הציבור לעבור לדיגיטל. על פי סקירת מערכת הבנקאות של בנק ישראל, בסוף שנת 2014 היו בישראל 1,270 סניפי בנק. שנה לפני כן היו 1,300 סניפים. הצפי הוא להמשך הירידה בשנת 2015. הסיבה לירידה היא הרצון לצמצם בהוצאות, באמצעות העברת הלקוחות לערוצים דיגיטליים ולערוצי שירות עצמי. על פי הנתונים לשנת 2014, מספר הסניפים ל-100,000 תושבים עומד על 19. מספר זה נמוך משמעותית מהמספר הממוצע במדינות ה-OECD, העומד על 31. הנפגעים מזה הם בעיקר השכבות החלשות: קשישים ומקבלי קצבת סיעוד. בעקבות תלונות רבות, דורש בנק ישראל מהבנקים מסמך מדיניות סינוף עד לסוף חודש ינואר 2016. המדיניות צריכה לתת מענה לאוכלוסיות החלשות. נושא הסניפים אינו בפיקוח בנק ישראל. הבנק תומך במעבר לאמצעים טכנולוגיים המגדילים את יעילות הבנקים.  

אפרת אהרוני (גלובס): התנתקתם מחברה והמשיכו לחיב אתכם? אתם יכולים להרוויח. כאשר נעשית עוולה צרכנית, שעלותה הכספית אינה גדולה, מרבית הצרכנים לא יטרחו לתבוע את החברה. דוגמאות לכך הן חיוב לאחר התנתקות מהחברה, החיוב גבוה במעט מהחיוב על פי החוזה ומחיר שונה בקופה ובתווית שעל המוצר. המשותף לכל הדוגמאות לעיל הוא יכולת הצרכן לתבוע את החברה ולקבל פיצוי נאה, ללא צורך בהוכחת נזק. המונח בחוק הוא "פיצויים לדוגמה". בית המשפט יכול לפסוק עד עשרת אלפים שקל לפיצוי הנפגע. השופטת דליה אסטרייכר, שפסקה לאחרונה נגד חברת בזק וחייבה אותה בפיצוי על סך 7,500 ש"ח, כתבה בפסק הדין שלה שהציבור מעדיף לוותר על זכויותיו במקרים רבים, משום שהפיצויים שיקבל יהיו נמוכים ממידת המאמץ שיצטרך להשקיע. חברות מנצלות את זה ומנסות לגבות כסף שלא מגיע להן "בשיטת מצליח".

Software News: נתניהו מחסל את רפורמת כחלון. בסתר מחסל ראש הממשלה נתניהו את רפורמת כחלון בתקשורת. רפורמת כחלון נועדה להגדיל את התחרות בין ספקי תקשורת ולהגדיל את מחויבות כל אחד מהם ללקוחות. מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מקדם פשרה ענקית עם חברת HOT. הפשרה עשויה לחסוך לחברה הוצאות של כמיליארד שקל. הבעיה היא שהפשרה סותרת את מדיניות המשרד במשך שנים ומנוגדת למסקנות המקצועיות של המשרד. הפשרה מוותרת לחברת הוט על פריסת תשתיות תקשורת קווית באיזורי פריפריה ובמקום זה מחייבת אותה להעניק שירותים כאלה על גבי התשתית של חברת בזק. חברת הוט תצטרך לפתח פיתרון על גבי תשתית אינטנט פתוחה, בדומה למה שעשתה סלקום בטלוויזיה. היתרון של הפשרה הוא במהירות היישום ובפתיחת תחרות גם בפריפריה. החיסרון הוא שהתחרות ללא תשתיות עצמאיות היא תחרות מוגבלת.

בשורה אחת:
משתמשים בנקודה בסוף הודעת ווטסאפ? תפסיקו. מחקר מראה שמקבלי ההודעה חושבים שאתם פחות כנים.
ורדה אלשיך: "מכירת YOU לא תספיק לכיסוי גרעונות מגה". בעלי החברה צריכים לדעתה לשלוח ידיים לכיסים ולהביא כסף. 
סוף שנת המס: כך תוכלו להשאיר יותר כסף אצלכם. 
מה אין לכם בר חופשי בעבודה? חבל. על ההטבות המפנקות שנותנים מקומות עבודה לעובדים.
מפת האנג'לים הישראלים נחשפת: הכירו את האנשים שמתדלקים את ההייטק הישראלי

 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio