רותי שרון - 14.01.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14.01.2018


עמרי מילמן כלכליסט): הממשלה אישרה את תקציב 2019 - עם קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד דולר. לאחר דיונים מרתוניים, שנמשכו לילה שלם, אישרה הממשלה את התקציב לשנת 2019. התקציב כולל קיצוץ רוחבי של 5%. למרות הקיצוץ, טוען שר האוצר, משה כחלון, שהתקציב הוא תקציב חברתי. כחלון מסתמך על החרגות מהקיצוץ הרוחבי, למשל גידול של 2.5 מיליארד שקל בתקציב משרד החינוך. תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקל. תקציב הבריאות יגיע לכ-38 מיליארד שקל. תקציב הרווחה וניצולי השואה יהיה כ-13 מיליארד שקל ותקציב משרד הביטוחון יהיה כ-63 מילארד שקל. הגירעון התקציבי יעמוד על 2.9% כששוב נדחתה הורדתו לרף של 2.5%. 

ניו יורק טיימס (דה מרקר): מי רוצה להיות מיליונרית? ב-12 השנים האחרונות הוכפל מספר הנשים בארצות הברית שהצליחו לחסוך יותר ממיליון דולר בתוכניות הפנסיה שלהן. נתון מפתיע באומה ש-44% מתושביה אינם מסוגלים לחסוך 400 דולר למקרה חירום. המאמר מנתח את הגורמים לכך ומסתמך על מחקר של חברת Fidelity. חברה זו מנהלת את קרן הפנסיה הגדולה K)401). בין הגורמים לעליה הדרמטית בשיעור הנשים עם צבירה פנסיונית גבוהה: שיעור גבוה יותר של נשים המרוויחות שכר גבוה, מודעות של נשים לכך, שהן חיות יותר שנים ועובדות פחות שנים, ולכן חוסכות יותר מגברים לפנסיה והעליה המתמשכת בשוק המניות. 

מיכל מרגלית (Ynet): התחרות מחריפה: Yes מציעה מסלול עם רוב התכנים ב-199 שקל. המסלול החדש הנקרא Yes Ultimate מציע את רוב התכנים ב-199 שקלים לחודש. הייחוד של המסלול הוא, שאין צורך לבחור ערוצים הנכללים בחבילה. לא נכללים בחבילה ערוצי ספורט פרמיום, שניתן להוסיפם תמורת 45-60 ש"ח. כמו כן לא נכללים תכני ארוטיקה וסרטים חדשים. החבילה החדשה והמוזלת היא ביטוי להחרפת התחרות בשוק. החבילה מוצעת ללקוחות חדשים וגם ללקוחות קיימים. לקוחות קיימים לא יועבטר אוטומטית לחבילה החדשה אלא יצטרכו לבקש לעבור אליה.

אסא ששון (דה מרקר): האם הזעזוע במגדל היה לשווא? שלמה אליהו עשוי לא להתמנות ליו"ר. שלמה אליהו, בעל השליטה בחברת מגדל, רצה לחזור לכהן בתפקיד יו"ר החברה. הוא הודיע בחודש נובמבר על כוונתו לחזור לתפקיד זה. לצורך כך הפסיק את עבודתם של היו"ר ושל בנו שכיהן כמנכ"ל. הזעזוע גרם לנזק ישיר של של 400 מיליון שקלים למשקיעים בחברה בגלל ירידת ערך המניה וערער את אמון המשקיעים בחברה. עכשיו מתברר שדורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח, כנראה לא תאשר את מינויו של שלמה אליהו לתפקיד. הנימוק העיקרי הוא גילו. אליהו הוא בן 81. בינואר 2018 החליטה סלינגר כי קרוב של בעל שליטה בגוף מוסדי או קרוב של דירקטור בגוף מוסדי לא יוכל לכהן בתפקיד מרכזי בחברה, למעט חבר בדירקטוריון או יו"ר הדירקטוריון. זהו אחד מהצעדים של האוצר להעלאת רמת הממשל התאגידי בחברות הביטוח לרמת הממשל התאגידי בבנקים. .

רינה רוזנברג קנדל (דה מרקר): "כשיתחיל הגירוש של מבקשי המקלט, חדרי מלון ומסעדות "ייסגרו". ראש הממשלה הורה לגבש תוכנית לגירוש מבקשי המקלט מאפריקה. מנהלי מסעדות ובתי מלון אומרים שהתוצאה תהיה סגירת בתי המלון והמסעדות. הבעיה העיקרית היא שמבקשי המקלט הם כמעט היחידים המוכנים לעבוד בעבודות ניקיון. ישראלים לא מוכנים לעבוד בעבודות כאלה. המעסיקים מעדיפים עובדים ישראלים על אף ששכרם גבוה יותר. לפי הערכות 12.5 אלף ממבקשי המקלט עובדים בבתי מלון ובמסעדות. בממשלה מדברים על תוכניות חלופיות כגון יבוא עובדים זרים מהפיליפינים ועבודת ירדנים במלונות באילת..

דנה ירקצי (וואלה): 10 ימי לימודים נוספים בחנוכה ובפסח: תוכנית קיצור ימי הלימודים נחשפת. על פי התכנון התוכנית תופעל כבר השנה בגני הילדים ולכיתות א'-ג' בחופשת הפסח. ימי הפעילות השנה יהיו 25-29 במרץ במגזר היהודי. במגזר הערבי יינתנו חמישה ימי לימודים בחופשת האביב או בחנוכה בשנה הבאה. 461 אלף ילדי גנים וכמעט חצי מיליון ילדי בתי ספר יוכלו להשתתף בפעילות. העלות הכוללת של התוכנית היא 400 אלף שקלים. הורים המשתייכים לאשכולות 1-4 בתחתית דירוג הלמ"ס לא ישלמו. אשכולות 5 עד 7 ישלמו 20 שקל לכל יום פעילות ואשכולות 8-10 ישלמו 30 שקל ליוום פעילות.

בשורה אחת:
כמה אנשים נסעו השנה ברכבת העמק, שעלתה למדינה 4 מיליארד שקל? למעלה מ-2 מיליון נוסעים נסעו השנה ברכבת זו.
למה שוב צריך רישיון נהיגה בינלאומי? משרד התחבורה הוציא הודעה שעל הנוהגים בחו"ל להצטיד ברישיון בינלאומי, למרות שבמדינות רבות מכבדים את הרישיון הישראלי.
מה לשכיר ולהגשת דוח מס הכנסה? יש שכירים שחיבים להגיש דוח מס הכנסה ביוזמתם. אי הגשת דוח היא עבירה פלילית. הכתבה מפרטת את המקרים בהם שכיר חיב להגיש דוח מס הכנסה.
מכיכר המדינה לנוה שאנן. שכירות של 3,000 ש"ח לחודש במקום 6,00 ש"ח לחודש בהגרלה לדיור בר השגה שנבנה בדרום העיר.
דיווח: IBM מתכננת שינוי ארגוני במהלכו יפוטרו 10 אלפים עובדים. לא ידוע האם זו תוכנית חירום או מהלך מתוכנן.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio