רותי שרון - 14.05.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14.05.2017

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): איציק דבש - אתם לא מכירים אותו אבל הוא ויתר על מיליונים בשביל לעבוד בשבילנו. 
מירב ארלוזורוב מציגה את דמותו של איציק דבש. איש צנוע הנשאר מאחורי הקלעים ותורם תרומה ענקית לשיפור המגזר הציבורי בישראל. דבש, שהגיע לארץ עם משפחתו כעולה חודש מטריפולי שבלוב, היה אחרי קריירה מצליחה של 10 שנים בבנק קרדיט סוויס. הוא דחה הצעה של מיליונים מבנק ההשקעות הגדול בעולם גולדמן סאקס, לטובת פרויקט "עתודות לישראל" במגזר הציבורי. בשבע עשרה השנים האחרונות הוא מתפרנס מעבודה חלקית כבנקאי השקעות. דבש הוא מיוזמי וממפתחי פרויקט "עתודות ישראל" בו מכשירים עובדי ציבור במתכונת דומה לפרויקט "תלפיות" בצבא. פרויקט זה הוא תכנית ההכשרה בשירות הציבורי במגוון מסלולים כגון: חותם לחינוך, צוערים חרדים, צוערים לניהול תשתיות תחבורה, צוערים לחינוך בלתי פורמלי, ממשק -תוכנית למדענים ובכירים לשלטון המקומי.

אליצפן רוזנברג (Ynet): החסכונות שאולי שכחתם - ועולים לכם ביוקר. הכתבה עוסקת בריבוי קרנות השתלמות של אותו חוסך. בבדיקה מתברר כי יותר ממחצית החשבונות בקרנות ההשתלמות אינם פעילים. מקומות עבודה פותחים קרן השתלמות חדשה לעובד חדש, שכבר יש לו קרן השתלמות אחרת. העובד לא תמיד זוכר שיש לו קרן השתלמות ישנה. לפעמים לאותו עובד יכולות להיות 3-4 קרנות השתלמות. המשמעות עלולה להיות תשלום דמי ניהול גבוהים על קרנות לא פעילות. משרד האוצר אינו מתכוון לטפל בנושא באופן דומה לטיפול בריבוי קרנות פנסיה.לשאלת הכתב ענו, שהם ישקלו זאת רק לאחר סיום הטיפול באיחוד של קרנות הפנסיה. המאמר מציג תנאים בהם אפשר לאחד קרנות פנסיה נזילות ועל ידי כך להקטין את דמי הניהול. כמו כן מוצגים תנאים להחלת ותק של קרן השתלמות אחת על קרן אחרת. תהליך כזה מאפשר משיכת קרן השתלמות לא נזילה. לא מומלץ למשוך קרנות השתלמות בגלל שאין מס על הרווחים בהן.

מעין מנלה (כלכליסט): האם יש לכם את מה שצריך כדי להיות מנהלים מצליחים? מחקר שערך 10 שנים מצא את התכונות המשותפות למנהלים מצליחים. התכונות אינן תואמות את הדימוי המקובל של מנהל מצליח: מוחצן, כריזמטי, משכיל ובעל ביטחון. מסתבר שדווקא מנהלים פחות מוחצנים עשויים להיות מנהלים מצליחים.התכונות המשותפות למנהלים המצליחים על פי המחקר הן: קבלת החלטות מהירה ונחושה, יכולת לתקשר ולרתום את הסביבה להצלחה במטרות, הסתגלות יעילה לשינויים ואמינות בהשגת תוצאות.

אסא ששון (דה מרקר): ההוצאות הישירות במוסדיים מעודדות אותם לבינוניות. בחודש האחרון שלח מערך ייעוץ השקעות בלאומי מכתב פנימי ליועצי הבנק בנושא: "הוצאות ישירות בחיסכון הפנסיוני". הוצאות ישירות הן ההוצאות שנגבות מהחוסכים בנוסף לדמי ניהול. הוצאות אלה הן למעשה דמי ניהול שמשלם הגוף המוסדי לגורם חיצוני המשקיע עבורו לרוב בהשקעות חלופיות, כמו קרנות גידור, נדל"ן וקרנות השקעה פרטיות. לגופים המוסדיים חסרה מיומנות במכשירים פיננסיים אלה. במצב הנוכחי, בו אגרות החוב מניבות תשואה נמוכה וצפויות להניב תשואה שלילית עם עליית הריבית בארה"ב וגם בשוק המניות לא קל להשיג תשואה גבוהה, מכשירים אלה עשויים להניב תשואות נאות. כ-20%-30% מכספי החיסכון הפנסיוני מושקעים באפיקים אלה. לאומי טוען, ששימוש בגורמי השקעות חיצוניים בא על חשבון פיתוח מיומנויות השקעה בכלים פיננסיים אלה ולכן מעודד בינוניות. חלק מהגופים הפנסיוניים הצליחו לפתח יכולות השקעה עצמאיות בחלק מנכסים אלה. כך למשל, הראל ומגדל פיתחו מחלקות נדל"ן מקצועיות.

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): 50 דולר בצד כל חודש = 100 אלף בפנסיה: הישראלי שלימד מיליונים איך לחסוך. הפוסט עוסק באופן בו מצליחים הכלכלן ההתנהגותי פרופ' שלמה בן-ארצי ושותפיו לגרום לשינויים בהתנהגות הכלכלית של אנשים. השינוי נעשה באמצעות כלים פשוטים של כלכלה התנהגותית. שימוש בטכנולוגיה מאפשר מימוש עקרונות של כלכלה התנהגותית. כך למשל, חיסכון פנסיוני וולונטרי, בנוסף לחיסכון של העובד והמעביד הושג באמצעות מידע על סכום הצבירה הצפוי אבל גם באמצעות שילוב קישור שלחיצה עליו מאפשרת התחלת חיסכון בסכום חודשי נמוך. פרויקטים נוספים שלו המוזכרים במאמר: ניהול טוב יותר של מאזן הוצאות והכנסות באמצעות הצגת פעולות בנקאיות בטלפון חכם. אנשים רואים את המידע בטלפון החכם בתדירות גבוהה יותר מאשר במחשב מה שמסיע בשיפור ההתנהלות והמרצת מובטלים להגיע לראיונות עבודה. 

עירית אבישר ועמירם ברקת (גלובס): "עברנו את נקודת האל-חזור בשוק הדיור, לא נראה עליות מחיר". ללא פסיקה סופית של בג"ץ בנושא מס על דירה שלישית קיימת אי-וודאות בשוק. מומחים טוענים כי גם אם יבוטל המס, עברנו את נקודת האל חזור ומשקיעים לא יחזרו להשקיע בדירות. יציאת משקיעים משוק הדירות עשויה להוריד את מחירי הדירות. בכתבה ממליצים למשקיעים להיערך כאילו שיש החלטה שיוטל מס דירה שלישית. ברשות המיסים אומרים, שאם בג"ץ יבטל את המס, יועלה המס על משכירי דירות מ-10% ל-15% ויתכן כי גם יוקטן סף ההכנסה המחיב תשלום מס. הדרג המקצועי העדיף פיתרון של העלאת שיעור המס על מס דירה שלישית משום שזהו פיתרון פשוט יותר הניתן למימוש בקלות.

בשורה אחת:
חברות הסלולר ממשיכות למצוא מנועי צמיחה חדשים. הרפורמה בשוק הסלולאר בשנת 2010 החריפה את התחרות. החברות שנפגעו ממשיכות  לנסות למצוא אפיקים חדשים שיפצו אותן על אובדן ההכנסות.
הנהירה דרומה: כך הופכת באר שבע לעמק הסיליקון של מדינת ישראל. בשנים האחרונות באר שבע בתהליכי צמיחה ממוקדים בתחום ההיי-טק.
אפל, בעזרת שותפים עסקיים כמו ויזה, בונה שירות העברת כספים חדשני. השירות יאפשר לבעלי אייפון להעביר מהטלפון כספים לבעלי אייפון אחרים. השירות יתחרה ישירות ב-Venmo  של PayPal.
"החוסכים לפנסיה בקופות הגמל מופלים לרעה", כך טוען איגוד בתי ההשקעות לפני בג"ץ. הטענה מבוססת על הקצאת אג"ח מיועדות לקרנות פנסיה ללא הקצאה מקבילה לקופות הגמל.
התנהלות כלכלית נכונה על פי לוח החגים העברי. פרשת השבוע  מדגימה כיצד לבצע תכנון כלכלי שנתי על פי שינויים עונתיים וחגים.
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio