רותי שרון - 14/06/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 06/15 >> 14/06/15

חדשות כלכלת המשפחה
14/06/15


רוני לינדר-גנץ (דה-מרקר): התרופה לסרטן שתעלה חצי מיליון שקל - וכיצד היא תשפיע על כלכלות המערב. מחקר גדול המראה את יעילותה של תרופה אימונולוגית לסרטן העור עמד במרכז ועידה שנתית לאונקולוגיה קלינית בשיקגו. הממצאים מבססים את ההנחה שהטיפול האימונולוגי יהפוך לטיפול העיקרי לסרטן לסוגיו השונים במקום כימותירפיה והקרנות. טיפול כזה עשוי להפוך סרטן למחלה כרונית. ההערכה הגסה היא שטיפול המשלב תרופות לטווח זמן ארוך, עשוי לעלות כחצי מיליון שקל לאדם. השינוי מהווה אתגר כלכלי למשקי הבית, לממשלות ולחברות ביטוח. כך למשל, חברות הביטוח לא יוכלו לספק את התרופות הנ"ל בלי להעלות את שיעור הפרמיות במאות אחוזים.

הילה ציאון ואביטל להב (Ynet): תוכנית הדיור של כחלון: ההכנסות ממע"מ יקטנו ב-200 מיליון. חשש מפגיעה בשוכרים. הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון 8 ביוני את הצעת החוק של שר האוצר כחלון, להאריך את תוקף העלאת המיסים על רכישת דירה שנייה עד שנת 2020 במקום עד החודש הבא. העלאת מס הרכישה עשויה לגרום לרכישת יותר דירות על ידי זוגות צעירים, במקום על ידי משקיעים. ההערכה היא שהמשקיעים ירכשו כ-10 אלפים דירות פחות וזוגות צעירים ירכשו 9,000 דירות יותר. המשמעות עשויה להיות הקטנת הכנסות המדינה ממע"מ על רכישת דירות בכ-200 מיליון שקלים. החשש הוא שמחירי הדירות להשכרה יעלו, בגלל הקטנת ההיצע.  

דפנה ברמלי (גלובס): מעט היהודים שעובדים בבנייה ובחקלאות מרוויחים לא רע. דירוג של חברת כוח האדם מנפאואר, הציב בראש רשימת הדרושים את מקצועות עבודת הכפיים. העבודה הפיזית, הסטיגמה החברתית והשכר הנמוך הבריחו את העובדים היהודים מעבודה בתעשייה, חקלאות ובניין. מרבית העובדים בחקלאות ובניין הם עובדים זרים. היהודים המעטים שעובדים בתעשייה, חקלאות ובניין, מדווחים דווקא על תחושת סיפוק ועל פרנסה לא רעה. זו שאלה של ביצה ותרנגולת, אומר פרופ' משה סמיונוב מהחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב: האם היהודים אינם אוהבים עבודת כפיים? או האם העסקת מגזרים מוחלשים בשכר נמוך, גרמה ליהודים לא לעסוק בהם?  

רותם שטרקמן ואסא ששון (דה מרקר): ראיון עם חים קליר: "המנהלת שלי במחזור" - הטריקים של חברות הביטוח נחשפים. עו"ד חיים קליר הוא בעל משרד עורכי דין המתמחה בנזקי גוף ורכוש. הוא מרבה לייצג מבוטחים במשפטים נגד חברות ביטוח. הראיון עוסק בהתנהלות חברות הביטוח בישראל. עו"ד קליר טוען כי שוק הביטוח בישראל נשלט על ידי חמש חברות גדולות: מגדל, הראל, כלל, הפניקס ומנורה. אין ביניהן תחרות. התחרות ביניהן היא רק למי יש מדיניות אכזרית יותר. בכתבה חושף עו"ד קליר כיצד חברות הביטוח נמנעות מתשלום למבוטחים, שמגיע להם לקבל כספים. חברות הביטוח אינן בוחלות בשום אמצעי הן בהתנהלות הישירה מול הלקוח והן בבית המשפט.

עמי גינזבורג (דה מרקר): מדוע נשים משיגות תשואות גבוהות יותר? נשים משיגות תשואות גבוהות יותר מגברים, כך מראים מחקרים. פרופ' יצחק ונציה, ראש תחום מימון בתכנית ה-MBA של במכללה האקדמית תל-אביב יפו, ציטט בכנס מחקר כזה שנערך בפינלנד. הסיבה לכך היא שלגברים יש ביטחון רב יותר מאשר לנשים. מי שיש לו יותר ביטחון, חושב שהוא יודע דברים, שאחרים אינם יודעים. זה גורם לו לעשות טעות נפוצה, הנקראת: אפקט הדיספוזיציה. אפקט הדיספוזיציה הוא פעילות יתר של מכירת וקניית ניירות ערך. ברוב המקרים, הקנייה מתבצעת מאוחר מדי, כלומר: בשער גבוה מדי והמכירה מתבצעת מוקדם מדי לאחר ירידות, כלומר: בשער נמוך מדי. ונציה מציע גם לא לקבל החלטות ביחס להשקעות לטווח ארוך בתקופות של משבר. הסיבה לכך היא שנאת סיכון, שנמצאה במחקריהם של חתן פרס נובל דניאל כהנמן ופרופ' עמוס טברסקי כבר בשנות ה-70.

עמירם ברקת (גלובס): היפוך במגמה: ירידה של 9.7% ביצוא בחודשים מרץ-מאי. יצוא הסחורות (למעט אניות, מטוסים ויהלומים) ירד בחודשים מרץ-מאי ב-9.7% בחישוב שנתי, זהו היפוך במגמה של עליית היצוא ב- 6.8% בחישוב שנתי בחודשים דצמבר 2014 עד פברואר 2015. הנפילה הגדולה הייתה יצוא הכימיקלים ומוצריהם, ששווי היצוא שלהם ירד בהיקף של 50% לעומת שלושת החודשים הקודמים. יצוא תעשיות טכנולוגיה עילית המשיך לעלות ועלה ב-17% בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים.

בשורה אחת:
דעה: הפיתרון של כחלון למשבר הדיור עלול להביא לבכיה לדורות. התמקדות בפן הכלכלי בלבד, עלולה להביא לתוצאות הרות אסון. 
איילת שקד רוצה למחוק חובות של מיליארדי שקלים. "אנחנו מתקרבים לסיומה של שנת שמיטה ואין זמן טוב מזה להציע הצעה כה חברתית".
הבנקים יחויבו לספק מחשוב למתחרים. בנק ישראל יחייב אותם לספק את המחשוב לשחקנים חדשים במחיר מפוקח.
מנכ"ל סיסקו: 40% מהחברות ייפסיקו להתקיים תוך עשור. סטארטאפים כמו אובר ו-AIR B&B ישנו את האופן בו פועלות כל התעשיות.
האוצר מדרג את השירות בפנסיה: איזו חברה מדורגת במקום האחרון? 
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio