רותי שרון - 14.08.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14.08.2016


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): כך הצליח יו"ר ההסתדרות "למכור" לכחלון הלוואה בריבית של יותר מ-12%. אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, לא היה צריך להתאמץ על מנת לתת הלוואת גישור חלומית למדינה. שר האוצר ביקש ממנו זאת. מדובר בבקשתו של שר האוצר לדחות תוספת שכר של 1.5% במגזר הציבורי ב-14 חודשים. הדחייה חוסכת לתקציב המדינה 2 מיליארד שקל. בתמורה תשלם המדינה תוספת שכר של 1.75% משנת 2019, ללא הגבלת זמן. הסכם זה אינו היחיד בו המדינה מפסידה. הכתבת מביאה דוגמות נוספות של הסכמי שכר ופרישה על פי עקרונות דומים. המטרה של האוצר היא הקטנת הוצאות בתקציב הבעיתי לשנים 2017-2018. לדעת הכתבת, כלל ההוצאה בלבד הוא הצהרה ריקה מתוכן, משום שהממשלה ממילא אינה יכולה לעמודת ביעד שקבעה לעצמה. כך למשל, חוק ההסדרים כבר חורג מהיעד.

גלעד אלפר (גלובס): דעה: בואו ואסביר לכם למה "כסף הליקופטר" הוא רעיון שכולו ייאוש. מדיניות ההרחבה והורדת הריבית של הבנקים המרכזיים נמשכת כבר שנים רבות. זה התחיל בשנת 2003 כשאלן גרינספן נשיא הבנק האמריקאי המרכזי, הוריד את הריבית ל-1% וסיפק את הדלק לבעירה שהובילה למשבר הסאבפריים. המדיניות הזו נכשלה בארה"ב, באירופה ובמדינות אחרות. אינדיקטור לכישלון היא צניחת שיעור הבעלות על בתים בארה"ב ל-62.9%, הנתון הנמוך אי-פעם. נתון שלילי במדינה בה המדיניות המוצהרת היא להפוך אותה לאומה של בעלי בתים.הכותב שולל את הרעיון של חלקת כסף לאזרחים, המכונה באופן מטאפורי "כסף הליקופטר". "כסף הליקופטר" הפך לרעיון מקובל שמדברים עליו בעיקר בהקשר של יפן, אבל גם ביחס לאירופה וארה"ב. הכותב חושב שהדרך לפתרון המשבר היא חזרה לשיטות הקלאסיות של העלאת ריבית וצמצום תקציב. "כסף הליקופטר" הוא צעד של ייאוש שלא יפתור את הבעיות. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): האם הכסף שלנו מוגן? המצב השתפר אך המעילות בבנקים לא נעלמו. עם שחרורה של אתי אלון מהכלא 14 שנה אחרי המעילה שלה, שגרמה לקריסת הבנק למסחר, בדק הכתב האם היום הכסף שלנו בבנקים בטוח יותר? התשובה לשאלה היא שמנגנוני ההגנה הרגולטוריים והטכניים בבנקים השתפרו ולכן קשה יותר לבצע מעילות, אבל המעילות לא נגמרו. כך למשל, בשנת 2008 הסתכמו סכומי 16 מעילות שדווחו ב-32.6 מיליון ש"ח. על פי הוראות הפיקוח על הבנקים, הם חייבים לדווח רק על מעילות מעל ל-15 אלף ש"ח בארץ ומעל ל-15,000 דולר בחו"ל, כך שסכומי המעילות האמיתיים גבוהים יותר. המושא המטריד ביותר הוא חוסר הבטחה חוקית של החזר כספים לנפגעים מהמעילות. כך למשל, פיקדונות בבנקים אינם מבוטחים והבנקים אינם חייבים להחזיר למפקידים את הכסף. בפועל הבנקים מחזירים את הכספים לנפגעים.

אריק מירובסקי (דה מרקר): צניחה חופשית: המשקיעים נוטשים את שוק הדירות. שיעור המשקיעים בשוק הדירות ירד ל-19.5%. זהו האחוז הנמוך ביותר מאז החל משרד האוצר במדידת שיעור המשקיעים. כנראה שהמשקיעים מבינים שאינם רצויים בשוק הדירות עוד לפני הטלת המס החדש. הירידה במספר הדירות החדשות הנמכרות אינה מעידה על הקטנת הביקוש לדירות. הקונים עברו מקניית דירות חדשות לקניית דירות יד שנייה. במחצית הראשונה של שנת 2016 נרכשו כמעט 59 אלף דירות. זוהי ירידה של 12% בהשוואה למחצית הראשונה של שנת 2015, שנחשבה למחצית עם הכי הרבה רכישות דירות בתולדות המדינה. עם זאת, מדובר בנתון גבוה מכל נתוני מכירות הדירות בחצי שנה ראשונה, בכל השנים האחרות. הנתונים מראים כי תכנית מחיר למשתכן הכניסה את הזוגות הצעירים לשוק רוכשי הדירות. 

עמרי מילמן, ספי קרופסקי, רוני זינגר ותומר הדר (דה מרקר): הממשלה אישרה את התקציב: יכלול מיסוי בעלי דירה שלישית ומעלה. הממשלה אישרה את התקציב, כולל חוק ההסדרים. התקציב יכלול קיצוץ רוחבי של 4 מיליארד שקל. הקיצוץ הרוחבי כולל קיצוץ של 2 מיליארד שקל גם בשנת 2017. המנצח הגדול הוא שר החינוך, נפתי בנט, שתקציב משרדו יגדל ב-4.7 מיליארד שקל. ויכוחים רבים היו על תקציב משרד הבריאות. בסופם הוחלט לבטל את תכנית משרד האוצר לקבוע היטל של 200 מיליון ש"ח על שירותי בריאות נוספים וביטוחי הבריאות הפרטיים. בנוסף לכך הושגה הסכמה על שיעור הגידול בתקציב תרופות מחוץ לסל. 2.2. מיליארד ש"ח יתווספו לתקציבי קופות החולים.

מיה לנדאו (כלכליסט): עסקים קטנים - כך תשרדו את עונת המלפפונים . חודש אוגוסט ידוע בקרב בעלי עסקים קטנים כ"עונת מלפפונים", כלומר: פחות פעילות ופחות הכנסות. אי-יציבות בהכנסות היא בעיה מרכזית של עסקים בכלל ועסקים קטנים בפרט. בישראל הבעיה חמורה יותר בגלל ריבוי חגים ותקופות של מציאות ביטחונית מורכבת. הכותבת מציעה לבעלי עסקים קטנים כיצד להתמודד עם הבעיה. הצעד הראשון הוא תכנון והיערכות מראש. צעדים נוספים: עבודה אינטנסיבית יותר בתקופות שיא, תמורה טובה יותר לכספם של לקוחות, פתיחת שווקים חדשים באמצעות האינטרנט ומילוי מצברים באמצעות חופשה. 

בשורה אחת:
האוצר סידר לחברות הביטוח את הרבעון: 660 מיליון שקל יחזרו לשורת הרווח בעקבות ביטול תקנות ועדת וינוגרד
האוצר נכנע: ישנה את תנאי חיסכון לכל ילד לטובת הבנקים. ברירת המחדל בתכנית תהיה פיקדון בנקאי ולא קופת גמל.
מעט מדי, מאוחר מדי: רק שקיפות תתקן את משבר האמון ביצרניות המזון. יוניליוור וטחינת הנסיך דווחו בזמן על פי החוק, אבל דווחו מאוחר מדי.
זכויות נכים בדיור ציבורי. אנשים המרותקים לכסא גלגלים או מקבלים קצבת נכות זכאים לשכור דירה בדיור הציבורי.
לא מחכה: ויקטורי מורידה מהמדפים את כל מוצרי סלטי "שמיר" העשויים מטחינת "הנסיך" בעקבות ליקויים תברואתים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio