רותי שרון - 15.01.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15.01.2017


מעין מנלה (כלכליסט): כמה כסף צריך כדי להרגיש עשירים? עושר אינו מוגדר כצבירת סכום כסף מסוים אלא כיכולת לעשות מה שרוצים בלי מגבלות כלכליות. כך עולה ממחקר שערך בנק ההשקעות UBS. למרות שאין יחס חד חד ערכי בין צבירת נכסים כלכליים לבין תחושה של עשירים, יש קשר ביניהם. מסתבר שעל מנת שרוב האנשים ירגישו עשירים הם צריכים לצבור חמישה מיליון דולר. רק 28% מאלה שצברו פחות מחמישה מיליון דולר הגדירו את עצמם כעשירים. מבין אלה שצברו 5 מיליון דולר או יותר 60% הגדירו את עצמם כעשירים. המחקר מפריך את הטענה שמי שפורש לפנסיה בגיל מוקדם מוגדר כעשיר. רק 10% הגדירו כעשיר אדם שאינו צריך לעבוד. מרבית האנשים הגדירו כעשיר אדם שאין לו מגבלות כלכליות המשפיעות על החופש שלו לעשות מה שהוא רוצה. הדאגות הכלכליות הכספיות העיקריות של המיליונרים קשורות למימון הטיפול בהם לעת זיקנה ועזרה כספית לילדיהם ולנכדיהם. עם זאת 85% מהם בטוחים שהם ערוכים לטיפול בדאגות האלה. הם עושים זאת באמצעות תכנית מפורטת להתמודדות עם מצבים שיחיבו הוצאות גבוהות.

אורי פסובסקי (כלכליסט): תחזית: פרויקט התחזית הפסימית - המסלול המהיר למיתון: היום שבו חוסלה כלכלת העולם. המאמר מציג תסריט פסימי בו מחליט נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טרמפ להטיל מכסים על מוצרים מסין. טרמפ ואנשיו מנסים לעזור לתעשייה האמריקאית באמצעות מכסים, חרף אזהרות כלכלנים מומחים. תגובת הנגד הסינית של ביטול עסקאות עם חברות אמריקאיות פוגעת בתעשייה האמריקאית. התוצאה היא מלחמת סחר עולמית. גם מדינות אחרות מטילות מכסי מגן על מנת לתמוך בתעשייה המקומית. התוצאה היא צניחה בפעילות הכלכלית בעולם כלו. המשבר אינו פוסח גם על כלכלת מדינת ישראל. 

אייל דבי  (גלובס): דעה: המיזוגים בין בתי ההשקעות בישראל מקפיאים את השוק. הרגולציה המכבידה הובילה לעלייה משמעותית בעלויות של בתי ההשקעות ולקדחת מיזוגים בענף. כך למשל, מספרן של החברות לניהול תיקי השקעות קטן ב-40% בהשוואה למספרן בשנת 2006. כותב המאמר חושב שעודף הריכוזיות  עקב המיזוגים רע לציבור החוסכים והמשקיעים ורע לבתי ההשקעות, עד כדי כריתת הענף עליו הם יושבים. מיזוגים לרוב נכשלים והריכוזיות משתקת את יכולת התמרון של בתי ההשקעות. ככל שקטן מספר השחקנים בשוק גדלה ההסתברות שהם יחשבו באופן דומה.  

אסא ששון (דה מרקר): "מוכרים את זה כמו לחמניות": כך גייסה קופת הגמל להשקעה חצי מיליארד שקל תוך חודש. באמצע חודש נובמבר יצא לשוק המוצר של קופת גמל להשקעה. למרות שלמוצר אין רקורד של של תשואות, לפי ההערכות בשוק, הזרימו סוכני הביטוח והמשקיעים  למוצר החדש כ-500 מיליון שקל. בהיעדר רקורד של תשואות בחרו הלקוחות את הגוף המנהל לפי רקורד התשואות שלו באפיקי השקעה אחרים. אלטשלר שחם גייסה כ-200 מיליון שקל בזכות התשואות הטובות שלה בשנת 2016. סכומי הכספים שיוזרמו לקופות גמל להשקעה צפויים לגדול בגלל הפקדות במסגרת תכנית חיסכון לכל ילד. הקופה החדשה משלבת בין נזילות לחיסכון לטווח ארוך. משיכת הכספים כקיצבה בגיל הפרישה לפנסיה פוטרת את המשקיע מתשלום מס הכנסה על הרווחים. יתרון נוסף היא היכולת לעבור ממסלול ממסלול ללא אירוע מס. בשונה ממכשירים פיננסיים אחרים, אין אפשרות לקזז הפסדים מתשלום המס על רווחים.

אליצפן רוזנברג (YNET): צריכים כסף? כך פועלת שיטת מימון ההמונים. גיוס כספים הוא אחד המכשולים העיקריים ביוזמה עסקית ובמשימות רבות אחרות. קים קושי למצוא מממן וכשמוצאים מממן הוא גובה עמלות יקרות וריבית גבוהה. בשנים האחרונות התפתח בעולם, ובעקבות זאת גם בארץ, תחום של מימון המונים. מימון המונים  פותר במקרים רבים את הקושי. במימון המונים מגייסים סכומים קטנים ממספר גדול של ממנים. קיימים שני מודלים של גיוס כספים: תרומות ללא תמורה וגיוס על בסיס תמורות. בשונה ממשקיעים רגילים, במודל על בסיס תמורות, אין ציפיה לרווח כספי, במקום זה מצפים להחזר לא פיננסי, כגון: מתנה סמלית, רכישה מוקדמת של מוצר עתידי, שיעורי עזר וכיו"ב. הגיוס מבוצע באמצעות אתר אינטרנט של חברה המתמחה בתחום זה. הכנסות החברות הן מעמלה של 3%-9% ומעמלת סליקה.

איתן בייגל (גלובס): מחקר חדש חושף על מה אנשים עשירים מסתכלים ברחוב. בעידן המודרני אנשים עסוקים ומתרוצצים. האם יוצא להם לשים לב לאנשים אחרים כשהם מסתובבים ברחובות?  חוקרים באוניברסיטת ניו יורק טוענים שהתשובה לכך תלויה במצב הכלכלי שלכם. במחקרים שערכו מצאו כי אנשים ממעמד כלכלי נמוך הביטו באנשים אחרים במשך זמן ארוך יותר מאשר אנשים במעמד כלכלי גבוה. אנשים ממעמד נמוך גם מזהים מהר יותר שינויים בפרצופם של אנשים אחרים. ההסבר של החוקרים הוא, שאנשים נוטים לשים לב יותר לדברים שרלוונטיים להם. אנשים ממעמד נמוך יכולים להרוויח כלכלית וגם להפסיד כלכלית מאינטראקציות עם אנשים חדשים שהם פוגשים. לאנשים ממעמד כלכלי גבוה האנשים שהם פוגשים ברחוב פחות רלוונטיים: הם אינם מאימים עליהם והם אינם כולים להרוויח משמעותית מאינטראקציות איתם.  

בשורה אחת:
גולדמן זאקס: "במהלך 2017 הדולר יהיה שווה בערכו ליורו" המגמות המנוגדות בתחום הריבית יורידו את ערך היורו בהשוואה לדולר.
בעיות עם השכנים? חשוב שתדעו למה אתם זכאים. מדריך חדש של כל זכות על חיים משותפים באותו בנין.
הסינים בקושי מצליחים לנשום - והקיבוץ בישראל ירוויח מיליונים. רבל מקיבוץ רביבים מחזיקה ב-30%  מהשוק הסיני לשסתומים למיכלי דלק.
אנדרו הלדיין הכלכלן הראשי של בנק אוף אינגלנד קורא לשינוי עמוק במקצוע הכלכלה, בעיקר בגלל הקושי של המודלים הקיימים לחזות את המשבר בשנת 2008 ואת הברקזיט..
מדד הביג מק: הדולר מנופח לעומת לעומת רוב המטבעות בעולם, כולל השקל. על פי המדד שערו צריך להיות 3.34 שקלים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio