רותי שרון - 15/02/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/02/15

ליאור דטל (דה-מרקר): כך מנציחים את הפערים: תלמידים עניים לומדים פחות מקצועות מדעיים. דוח שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראה כי הרוב הגדול של התלמידים בישראל, אינם לומדים מקצועותת מדעיים כמו: פיזיקה, ביולוגיה וכימיה. 87.7% מתלמידי תיכונים ממלכתיים אינם לומדים כימיה. בבתי ספר ממלכתיים דתיים לא לומדים מקצוע זה יותר מ-92% מהתלמידים. גם ביולוגיה ופיזיקה לומד אחוז קטן יותר מתלמידי בתי הספר הממלכתיים דתיים. קיים פער גדול בין אחוז התלמידים בעלי רקע כלכלי מבוסס הלומדים מקצועות מדעיים, לבין אחוז התלמידים בעלי רקע כלכלי נמוך הלומדים מקצועות אלה. מקצועות אלה מהווים כרטיס כניסה ללימודים אקדמיים במקצועות מבוקשים עם שכר גבוה. כתוצאה מכך עוברים הפערים הכלכליים מדור לדור.

אליצפן רוזנברג (Ynet): משיכה קטלנית : זה מה שיפגע לכם הכי חזק בפנסיה. על פי התחשיבים, חוסך שחסך לפנסיה מגיל 27 ועד גיל 67 צפוי להגיע לפנסיה בשיעור של 60% ממשכורתו. התחשיב הוא על בסיס של הנחות אופטימיות: המעביד הפריש באופן קבוע על בסיס משכורתו המלאה של העובד, העובד עבד ברציפות, דמי הניהול היו נמוכים והתשואה גבוהה. הנחה נוספת היא שהעובד לא משך כספים מהחיסכון הפנסיוני. אם ההנחות אינן מתקיימות, העובד עלול לקבל פחות מ-50% מהכנסתו. הגורם המקטין באופן משמעותי ביותר את גובה הקצבה הוא משיכת כספים. הצבירה הפנסיונית מורכבת משני מסלולים: גמול ופיצויים. הפיצויים מהווים 34% עד 42% מהצבירה. עובדים מפוטרים רשאים למשוך את כספי הפיצויים ורבים מהם אכן עושים זאת. 

מעין מנלה (כלכליסט): סקר: שליש מלקוחות הבנקים שקלו לעבור בנק: 8% באמת עברו. לפי סקר שערך מכון TRI למחקרים אסטרטגיים עבור בנק איגוד, כשליש מלקוחות הבנקים שקלו לעבור בנק. רק 8% באמת עברו לבנק אחר. הסיבות העיקריות לרצון לעבור בנק: גובה העמלות (52%),  שירות לא טוב (20.6%) ותנאים טובים יותר שמציע בנק אחר (11.4%). הפרמטרים החשובים בעיניהם לפתיחת חשבון בנק הם: גובה העמלות (32.2 נקודות מתוך 100), ריבית על המינוס (21.7 מתוך 100) וריבית על יתרת זכות (21.7 מתוך 100). הפרמטרים הבאים הם: בנקאי קבוע שפשר להיות איתו בקשר ושעות פתיחה נוחות. נתונים אלה מראים כי הצרכן הישראלי מייחס חשיבות רבה למחיר ולתנאי ניהול החשבון, בדומה למה שנמצא בבדיקות של מגזרים אחרים.  

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): רפורמת כרטיס הדביט: האם הציבור מוכן לשינוי? כרטיסי הדביט נפוצים במדינות רבות בעולם ומהוות תחליף לכרטיסי אשראי. המדינות בהן מרבים להשתמש בכרטיסים כאלה הן: הודו (93%), הולנד (88%) ובלגיה (80%). בישראל משתמשים בכרטיסי דביט רק 1.4%. הרפורמה עליה הכריז בנק ישראל ב-10 בפברואר, מיועדת להגדיל את השימוש בכרטיסי דביט. החיוב בכרטיס הדביט הוא כמעט מידי (עד שלושה ימים) ולכן במקרים רבים הוא מהווה תחליף למזומן וחוסך משיכת ונשיאת מזומנים. לכרטיסי דביט יש יתרון לבעלי עסקים, משום שהתשלום כמעט מיידי והסיכון קטן יותר מאשר הסיכון בשימוש בכרטיסי אשראי. מי שצפויים להתנגד למהלך הם חברות כרטיסי האשראי והבנקים. חברות כרטיסי האשראי מרוויחות מפריסת ודחיית התשלומים בכרטיסי האשראי הרגילים. על מנת למנוע הכשלת הרפורמה על ידי חברות כרטיסי האשראי, מגביל בנק ישראל את גובה העמלות שיוכלו לגבות מהציבור ומבעלי עסקים.

איתן אבריאל (דה מרקר): איך ישראל לא נפלה במשבר הפיננסי - ולמה היא עלולה לפול במשבר הבא. ישראל נפגעה פחות ממדינות אחרות במשבר הסבפריים בשנת 2008. הסיבה לנפילה של הבנקים בחו"ל הייתה איגו"ח של הלוואות מסוכנות ומכירתן לציבור באמצעות חסכונות פנסיוניים. במקום להימנע מהשקעות מסוכנות או מהלוואות מסוכנות, איגח"ו אותן וגלגלו אותן לציבור. הסיבה שהבנקים בישראל נפגעו פחות הייתה חוסר זריזות. הבנק היחיד שהתחיל להיכנס לשווקים המסוכנים היה בנק הפועלים ובנק ישראל עצר אותו. לו הייתה הנפילה מתרחשת שנתיים מאוחר יותר כנראה, שגם הבנקים הישראלים היו נפגעים. עכשיו רוצים לאג"ח הלוואות מסוכנות גם בישראל ולכלול אותן בתיקי הפנסיה של הציבור. אם זה יצליח והרגולטור יאפשר זאת, ישראל וציבור החוסכים בה, עלולים להיפגע במשבר הבא.

אופיר דור (כלכליסט): עליית מחירים בדואר מחסלת את היצואנים הקטנים. בעקבות אישור המלצות ועדת רייך על ידי שר התקשורת, גלעד ארדן, הועלו תעריפי דואר ישראל ב-10%-20%. העלאת התעריפים היא צעד חיוני בניסיונות לשקם את מצבו הפיננסי הרעוע של דואר ישראל, אבל היא עלולה לחסל את עסקיהם של עסקים קטנים בתחום של מסחר מקוון באינטרנט. לאחר ביצוע עסקה באינטרנט, צריך לשלוח את המוצר שנרכש לקונה בחו"ל. התעריפים החדשים של משלוח חבילות לחו"ל, מקשים על העסקים המקוונים הישראליים להתחרות מול עסקים דומים במדינות אחרות בהן תעריפי המשלוח נמוכים יותר. זה נכון במיוחד בתחרות מול עסקים מקוונים מסין.

בשורה אחת:
תשכחו מהזהב, אג"ח ופרנק שוויצרי - השקל הוא המקלט החדש של העולם. זו דעתו של מתיו לין באתר הפיננסי מרקט ווטש.
כך תנהלו משא ומתן מוצלח על השכר שלכם.  כמו שרלוק הולמס שימו לב לפרטים הקטנים. 
חברות עושות הכל להכניס עובדים לכושר - וזה לא קורה. כמעט כל העובדים אומרים שייענו ליוזמה כזו בשעות העבודה. רק כרבע משתתפים בפועל. 
חושבים שמחירי האינטרנט יצנחו? תחשבו שוב. רפורמת השוק הסיטונאי יוצאת לדרך.
עשר חברות התעופה הטובות בעולם שאתם לא מכירים. סקר דירג את 100 חברות התעופה הטובות על פי שביעות רצון נוסעים.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio