רותי שרון - 15/03/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/03/15

תומר ורון ועומר כביר (כלכליסט): אף אחד לא מפקח על שוק ההלוואות הפרטיות. לפני כמה שבועות פורסם דוח חמור של וועדה בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט. הדוח עוסק בשוק ההלוואות הלא ממוסדות החוץ בנקאיות. מדובר בשוק של כ-20 עד 30 מיליארד דולר, כפי 4 מתיקי האשראי הצרכניים של חברות כרטיסי האשראי הגדולות וכ-10% משוק ההלוואות הבנקאיות. בשוק פועלות כ-400 חברות חלקן עם אישור חוקי וחלקן ללא אישור כזה. הבעיה העיקרית היא רגולציה לא מספקת וחוסר פיקוח. הריבית השנתית עשויה להגיע ל-100% לעומת 2.1% עד 11.6% בהלוואות בנקאיות ובין 10.1% ל-13.6% בהלוואות של חברות כרטיסי האשראי.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): תחרות או התייקרות: האם הרפורמה החדשה תוזיל את ביטוחי הבריאות? המפקחת על הביטוח במשרד האוצר הודיעה על ביטול ביטוחי הבריאות לכל החיים. מעתה יתחדש הביטוח אחת לשנתיים. למעשה המפקחת מבטלת את ביטוח הבריאות, כפי שהיכרנו אותו, והופכת אותו למשהו הדומה לביטוחי הבריאות הקבוצתיים. הצעד מוסבר בשינויים התכופים בתחום הבריאות, ההופכים לפעמים תשלומים גבוהים לחסרי משמעות, בגלל שינויים טכנולוגיים או שינויים בסל הבריאות. לחברות הביטוח מותר לייקר את הביטוח בכל חידוש בעד 20%. הכתבת מעריכה שהן ייקרו אותו ב-10% עד 15%. לדעתה המודל הנכון הוא חישוב יחס החזר תביעות (היחס בין הפרמיות לבין ההחזרים) והגבלת חברות הביטוח ליחס החזר גבוה יותר מהיחס הנוכחי. במדינות אחרות מוגבל היחס הזה ל-70% או יותר, בעוד בישראל הוא מתחת ל-40%. 

רון שטיין  (גלובס): האוצר שוקל לשנות את הרכיב הכי יציב בפנסיה שלכם. משרד האוצר שוקל לשנות או לבטל את פריסת האג"ח המיועדות, המהוות את החלק היציב ביותר בחיסכון הפנסיוני. הסיבות העיקריות לתהליך בחינה זה, הנמצא בראשיתו, הן החוב הממשלתי התופח, שהאג"ח המיועדות מהוות כ-167 מיליארד שקל מתוכו, הירידה בשער הריבית והעובדה שהאג"ח המיועדות אינן מבחינות בין חוסכים לפי גיל ולפי מצב כלכלי. במקום אגרות החוב המיועדות, שוקלים במשרד האוצר מודל אחר של רשת ביטחון, למשל: תשואה מינימלית מובטחת. 

עירית אבישר (גלובס): אפקט כחלון: הבנקים הגדולים למדו לקח מענף הסלולר. בנק הפועלים ובנק לאומי, הודיעו על הקמת בנקים אינטרנטיים ללא סניפים. הבנקים החדשים יספקו שירותים מוזלים. לפני ההשקה התלבטו הבנקים, מחשש לקניבליזציה של לקוחות קיימים, שיעברו לבנקים החדשים. ההסתברות הגבוהה למינויו של  כחלון לשר האוצר אחרי הבחירות, הכריעה את הכף בעד הבנקים האינטרנטיים. החשש הוא מרפורמה, בדומה לרפורמה שעשה כחלון בשוק הסלולרי, שתכניס מתחרים חדשים בבנקאות. לאומי והפועלים רוצים לחסום מתחרים חדשים באמצעות הבנקים האינטרנטיים, הנהנים מהתמיכה של הבנקים הגדולים והחזקים.

אסא ששון (דה מרקר): סוכני הביטוח בחרו את מנורה מבטחים לחברה המועדפת. מנורה מבטחים היא החברה שזכתה לציון הגבוה ביותר בסקר שביעות רצון סוכנים מחברות ביטוח. הסקר בדק 10 קריטריונים לשביעות רצון. שביעות הרצון של הסוכנים מחברות הביטוח הייתה נמוכה עד בינונית. אחוז הסוכנים שאינם שבעי רצון מחברת הביטוח הפניקס היה גבוה במיוחד. הסוכנים מרוצים מעדכוני המידע המקוון ומתפקוד מפקחי הרכישה. חוסר שביעות רצון בלט בנושא של הכלים שמעמידות חברות הביטוח לבדיקת עמלות ותגמולים. הבעיות הקשות ביותר איתן מתמודדים הסוכנים הן שקיפות בחישוב עמלת הסוכן והשירות של חברות הביטוח.

 Ynet: חוב, תרמית ובנק: נפלה קורבן לשקר של בעלה. בית המשפט ביטל משכון דירה של בני זוג ונזף בבנק דיסקונט. הבעל שכנע את האישה לחתום על משכון דירתם כערבות להלוואה, שעל פי דבריו, נועדה לרכישת בית. בפועל, הכסף הופנה לפעילות עסקית כושלת, שהותירה אותו עם חובות של מיליונים. כשבנק דיסקונט רצה לקחת את הדירה, פנתה האישה לבית משפט, בטענה שלא ידעה שההלוואה מיועדת לעסק. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, פסק שהבנק לא עמד בחובת הגילוי המוגברת כלפי האישה, והאישה ידעה רק בדיעבד למה שימשו כספי ההלוואה. בית המשפט ביטל את הפקעת הדירה ונזף בבנק.

בשורה אחת:
האם מחירי החמאה בבנגלדש חוזים את תנועת מדדי המניות בארצות הברית?
הלמ"ס: החשבונות הלאומיים של ישראל לשנת 2014: התוצר המקומי הגולמי עלה ב-2.8% לעומת 3.2% ב-2013 ו-3.0% ב-2012.
קרקס כאורח חיים: צפו בזוג שחי במשאית למרות שהוא יכול לרכוש דירה. 
דעה: כך תיראה כלכלת ישראל, אם כולנו נחזיר מחר את החובות. רמז: מדובר בחלום הבלהות של ראשי המשק.
גוברת התחרות והמרדף לתשלומי סלולר מתקדמים. ההערכה היא שהשנה יגיע מספר המשתמשים בארצות הברית ל-36.2 מיליון.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio