רותי שרון - 15.05.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 05/16 >> 15.05.2016

חדשות כלכלת המשפחה
15.05.2016


אסא ששון (דה-מרקר): זהירות: רווח מהיר של 70% על כוס קפה. המאמר עוסק בשיווק של מכשיר פיננסי הנקרא אופציות בינאריות. בדוגמה המופיעה בכתבה קיבל אדם, שאינו מכיר את שוק ההון,  הודעת דוא"ל לפיה ישמחו לשתף אותו במידע ביחס להשקעה המניבה 70% רווח מהיר על "כוס קפה". הקישור שצורף עוסק באופציות בינאריות. אנשים נוטים לראות את הסיכוי לרווח גדול ומהיר ולא לראות את הסיכון. זה יכול לקרות להם עם אופציות בינאריות ועם מכשירים פיננסיים מסוכנים אחרים. אופציות בינאריות הם מכשיר פיננסי במינוף באמצעות הלוואה, שבישראל מותר לסחור בו ואסור לשווק אותו. המכשיר מאפשר רווחים מהירים בגלל תנודות נקודתיות בבורסה, אבל הסיכון הוא הפסד כל הההשקעה. בבריטניה מפקחת על המכשיר הזה הרשות להימורים ולא הרשות לניירות הערך.

רן סמולסקי (דה מרקר): מלחמות הנדל"ן של הגרושים: "בלי דירה היינו נפרדים הרבה קודם". העלייה החדה במחירי הדירות יוצרת קושי מהותי במקרה של גירושים. בני זוג שמתגרשים נאלציםלמכור את הדירה ולחלק ביניהם את הכסף שמתקבל ממכירתה. הבעייה היא שבמקרים רבים אף אחד משני בני הזוג אינו יכול לרכוש דירה. כך למשל, לפני כמה שנים מכרו בני זוג דירה במיליון שקל וכל אחד קיבל חצי מיליון. היום הם ימכרו את הדירה ב-2 מיליון שקל וכל אחד יקבל מיליון, אבל ידרש להשלים מיליון שקל לרכישת דירה לעומת חצי מיליון שהיה נדרש להוסיף לפני כמה שנים. בדירה יש שותף שלישי: הבנק שנתן משכנתה, מה שלפעמים מסבך את המצב. חוסר היכולת לקנות דירה גורם לעיתים להימנעות מגירושים או לדחיית הגירושים במספר שנים. 

גולן חזני (כלכליסט): הפצצה של סלינגר: הורתה על מכירה מיידית של 5% מכלל ביטוח. דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, הורתה למשה טרי, הנאמן של כלל ביטוח, להתחיל למכור את מניות השליטה בחברה. בשלב ראשון מדובר במכירה מידית של 5% מהמניות ובהמשך ימכרו 5% ממניות השליטה בחברה כל ארבעה חודשים. הסיבה למכירה היא שלחברה אין את ההון העצמי הנדרש והחברה אינה עומדת בלוחות הזמנים למכירת השליטה בחברה.  החלטת סלינגר סותרת החלטת בית משפט על פיה הצדדים ינסו להגיע להידברות תוך 45 ימים.

הדר קנה (דה מרקר): לעבוד עד 16:00, לותר על מבצעים באינטרנט, ולא להיכנס לקניונים: האנשים שהפסיקו לקנות. ב-5 במאי פרסמה הלמ"ס כי הצריכה האינדבידואלית לנפש בשנת 2014 הגיעה ל-89.5 אלף שקל. זוהי עליה של 121% בהשוואה לשנת 2000. על פי נתונים צרכניים בארה"ב שפורסמו בשנת 2013, הצרכן האמריקאי רכש בממוצע 68 פריטי לבוש בשנה. יותר מפריט אחד לשבוע. נתונים אלה ואחרים מעידים על בולמוס קניות בחברה הצרכנית. על פי תמיר בן-שחר, מומחה לשיווק, איכותם של  מוצרי חשמל, טכנולוגיה ואופנה יורדת ותדירות ההחלפה שלהם גדלה. במקביל מתרבים הקולות כנגד צריכת היתר. הכתבה עוסקת בחמישה אנשים שהולכים נגד הזרם וצמצמו את צריכת המוצרים שלהם למינימום ההכרחי.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): איזו חברת ביטוח תשלם לכם בזמן צרה ומי לא? הבחירה של ביטוח באמצעות השוואת מחירים אינה בחירה מיטבית. ביטוח הוא מוצר יוצא דופן: אנחנו מעונינים להיות במצב שלא נעשה בו שימוש. פרמטר חשוב הוא הפרמטר של היענות חברת ביטוח לתביעות במקרה של התרחשות אירוע ביטוחי. הוא חשוב במיוחד בישראל, בה חברות הביטוח מנסות לפעמים להתחמק מתשלום תביעות מוצדקות. מדד השירות שמפרסמת המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, מדרגת את החברות לפי שיעור ההיענות לתביעות. החברות מדורגות בנפרד בסוגי ביטוח שונים: נסיעות לחו"ל, ביטוח דירות, הוצאות רפואיות, סיעוד, נזקים רפואיים, ביטוח חובה לרכב, ביטוח רכב רכוש. על פי הניתוח של מירב ארלוזורוב חברות הביטוח הראל ומגדל מדורגות גבוה יחסית בהיענות לתביעות. הפניקס וכלל מדורגות נמוך. בולטת במיוחד לרעה חברת הפניקס הישראלי בהיענות ל-57% מהתביעות בתחום הביטוח הסיעודי.    

עמירם ברקת (גלובס): בין מרכז לפריפריה: מדוע ההכנסה יורדת ככל שמתרחקים מתל אביב? האם ההחלטה היכן להתגורר בארץ - במרכז, בצפון או בירושלים - משפיעה על רמת ההכנסה העתידית? לפי בנק ישראל התשובה לשאלה זו היא חיובית. ככל שמתרחקים מהמרכז קטנה ההכנסה העתידית. בנק ישראל גם מציע נוסחת קירוב לפערי ההכנסה: על כל 100 קילומטר שמתרחקים מתל-אביב ההכנסה יורדת ב-15%. משרד האוצר מעריך את פערי השכר בין המרכז לפריפריה ב-50% לשנה. בהסתכלות רב שנתית בנק ישראל מוצא שפערי ההכנסה בין המרכז לפריפריה מתרחבים. בעתיד יתכן שהפערים יצטמצמו בגלל השקעות הממשלה בפריפריה. פרויקטים לדוגמה: מפעל אינטל בקרית גת והעברת בסיסי צה"ל מהמרכז לדרום. ההסברים לפערים הם שיעור התעסוקה הגבוה במרכז וסוג התעסוקה: ענפי השירותים מרוכזים במרכז הארץ.

בשורה אחת:
משפחות נפגעי פעולות איבה יש לכם זכויות. ריכוז זכויות לרגל יום הזיכרון לחללחי מערכות ישראל נפגעי פעולות איבה באתר כל זכות. 
בגלל התחזקות השקל: היצוא צנח בכ-22% בחודשים פברואר-אפריל. השקל התחזק לעומת הדולר ב-2.4% בפברואר-אפריל.
לקראת 12 אלף דירות: עסקת ענק בפי גלילות. קבוצת עזריאלי מוכרת לקבוצת טריגו שטח ברמת השרון שיופשר לבניית 12 אלף דירות.
כלכליסט: 50 הסטארט-אפים המבטיחים בישראל.
כלכליסט ושנקר השיקו מחשבון פנסיה. בעזרת המחשבון תוכלו לחשב את הפנסיה האמיתית שלכם. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio