רותי שרון - 15/06/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/06/14


איתן אבריאל (דה-מרקר): ביום שהריבית השלילית תגיע אלינו. כולם מדברים על ההחלטה חסרת התקדים של יו"ר הבנק האירופי מריו דרגי. דרגי קבע ריבית שלילית נמוכה על פיקדונות בבנק. אבריאל מנתח כיצד זה עלול להשפיע על המשק הישראלי. הריבית השלילית בשוק האירופי, נועדה לדחוף את הבנקים להלוות כספים. ההלוואות עשויות לשמש לצורך צמיחת הכלכלה האירופית. רבים מחכים כבר לצעד הבא, בהנחה שריבית שלילית לא תספיק לפתרון הבעיות. ההשפעה הצפויה על ישראל היא המשך הורדת הריבית. אבריאל מציג כמה תסריטים אפשריים במשק הישראלי, אם וכאשר הריבית בארץ תהפוך לאפסית או שלילית. בין התסריטים האפשריים: עליית מחירי הדירות, הגדלת ההשקעה באג"ח ומניות קונצרניים והגדלת הצריכה הפרטית.

גלית חנן (גלובס): מחקרים קובעים הדרך להצלחה עוברת בדחייה. המאמר מביא מספר רב של דוגמאות של אנשים שהצליחו ולפני כן נדחו. בין הדוגמאות: הביטלס, ג'רי סיינפלד ואופרה וינפרי. במחקר שנערך באוניברסיטת ג'ון הופקינס, ביחד עם חוקרים מאוניברסיטת קורנל, נמצא כי דחייה יכולה להוביל לחשיבה יצירתית אצל אנשים עם נטייה לעצמאות. חווית הדחיה לא רק מגדילה את היצירתיות. היא גם מגדילה את ההסתברות להצליח. ההבדל בין אלה שמצליחים לאחר דחייה לבין אלה שאינם, הוא יכולתם של המצליחנים ללמוד מהדחייה.  

יניב מגל (גלובס): שוק הספרים 2014: ההוצאות חבולות המכירות צונחות. קיימת ירידה חדה במספר הספרים החדשים היוצאים לאור: מאז פברואר 2014 יצאו 200-250 ספרים לעומת כ-4,000 בשנה רגילה. אחד הגורמים למצב הרע הוא החוק החדש, האוסר מכירת ספרים חדשים (שיצאו בשנה וחצי האחרונות) במבצעים של מספר ספרים במחיר מוזל. החוק שבא להיטיב את מצבם של הסופרים, פגע בהוצאות ובסופרים משום שהקטין באופן משמעותי את המכירות. הסיבה לכך היא שילוב בין עיתוי אומלל, במצב שבו ממילא יש האטה במשק, לבין חוסר שיווק נכון של החוק. כל שינוי מצב למצב בו קונים משלמים יותר מחייב הסברה. בהיעדרה פשוט קנו פחות.

דעה: מיכאל שראל (דה מרקר):  בועת הנדל"ן, העברת הון מהעשירים לעניים והכלכלן שלא מאמין  ליאיר לפיד. גיא רולניק מדה מרקר מפרסם בבלוג שלו מאמר של ד"ר מיכאל שראל. שראל היה הכלכלן הראשי של משרד האוצר והתפטר בגלל התנגדותו לתכנית הפטור ממע"מ של שר האוצר לפיד. לדעתו התכנית תגרום לעליית מחירי הדירות ותגדיל את הטבת המס הקיימת, ממילא לטובת רוכשי דירות. שראל טוען כי כל רוכש דירה, בין אם הוא רוכש אותה לצורך מגורים ובין אם הוא רוכש אותה לצורך השכרה למישהו אחר, הוא משקיע. מערכת המיסוי הקיימת כבר מפלה לטובה רוכשי דירות בהשוואה למשקיעים בשוק ההון.

כלכליסט: מדענים בגרמניה: ספרד או גרמניה יזכו במונדיאל בגלל שווי השוק של שחקניהן. קבוצת מדענים מהאוניברסיטה החופשית של ברלין ואוניברסיטאות נוספות בגרמניה, בנתה מודל על פיו היא מנבאת תוצאות במשחקי המונדיאל שנפתח בברזיל. המדענים בנו סימולטור של תוצאות כשהם מדרגים את הנבחרות על פי פרמטרים שונים ומנבאים תוצאה במפגש בין נבחרות על פי הדירוג. בניתוח פרמטרים שונים המשפיעים על דירוג הנבחרות, הגיעו למסקנה, שהפרמטר המנבא טוב ביותר את הצלחת נבחרות כדורגל הוא שווי השוק של שחקניהן.  פרמטרים אחרים, למשל: הומגוניות תרבותית, תורמים גם הם לניבוי הצלחה, אבל תרומתם נמוכה יותר. כששווי השוק של שחקנים בנבחרת קרוב סיכויי ההצלחה גבוהים יותר מנבחרת שבה שווי השוק של שחקן אחד גבוה ושווי השוק של שחקנים אחרים נמוך ("אפקט רונלדו") . על פי המודל מובילות ספרד וגרמניה ואחריהן ברזיל, ארגנטיהנ וצרפת.

זאב ויזל (כלכליסט): גיל 40 סוף הקריירה או רק ההתחלה? בגיל 40 מסומנים אנשים כאלה שיצאו ממעגל העבודה ומתקשים במציאת משרה. גם הסביבה נעשית פחות סובלנית למצבו של מחפש העבודה ועם הזמן מפסיקה את תמיכתה בו. כותב המאמר מציע לגילאי 40 או יותר לנהל את הקריירה שלהם בעצמם, תוך ניצול היתרונות הנובעים מניסיונם וקשריהם. זוהי הזדמנות להגשים חלומות בעבודה ולהמשיך לעבוד עוד שנים רבות.

בשורה אחת:
ביחד אבל לחוד: הזוגות של היום לא מאחדים חשבונות בנק.
גייםאובר זאוס// כדאי שתבדקו: וירוס חדש מעלים כסף מחשבון הבנק. מתפשט במהירות בין מחשבים .
השראה: כולנו מופרעים. וכמה כסף מרוויחות מזה חברות התרופות וחברות הביטוח.
עוד סימן להאטה במשק: ירידה של 7.6% בייבוא כלי רכב פרטיים במאי.  
מובטלים מחוץ לסטטיסטיקה: אדם העובד שעה בשבוע לא נכנס לסטטיסטיקה. גם מי שלא מצא עבודה שנתיים והתייאש.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio