רותי שרון - 15/07/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/07/13

 

דעה: עזרי לוי (דה-מרקר): במקום להרוס שטחים פתוחים לעודד התחדשות עירונית. המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אישרה לאחרונה רפורמה מקיפה בהליכי התכנון והבנייה. הרפורמה נועדה לתת מענה למחסור ביחידות הדיור. התוצאה הבלתי נמנעת של רפורמה זו תהיה העצמת הליכי פרבור הרסניים במחיר של פגיעה בתהליכי תכנון ראויים ופגיעה בשטחים פתוחים. רוב השטחים הפתוחים הם במשבצות חקלאיות של קיבוצים ומושבים. הפיכתם לשטחים לבנייה, במסגרת מערכת ההחלטות הקיימת במנהל מקרקעי ישראל, עלול להתארך למספר רב של שנים. לדעת הכותב על המדינה להסיט את המאמץ העיקרי לתחום ההתחדשות העירונית. ההתחדשות צריכה להיעשות באמצעים פרוייקטים של פינוי-בינוי, הרחבה וחיזוק מבנים, דוגמת תמ"א 38. נתונים שהוצגו לאחרונה על ידי האדריכלית  נעמה מליס, מראים כי כל  שקל שמושקע בהתחדשות עירונית חוסך 17 שקל בבנייה לפרבור. שינוי לכיוון של התחדשות עירונית מחייב טיפול מעמיק במכשולים מנהליים ורגולטוריים המפריעים למימוש תוכניות התחדשות.

רחלי בינדמן (כלכליסט): זינוק של 27% בהלוואות על חשבון הפנסיה. מבדיקה של נתוני  שלושת החברות הגדולות בשוק קופות הגמל (פסגות, כלל והראל) עולה כי בשנה האחרונה חל זינוק חד בנטילת הלוואות על ידי הציבור, באמצעות שיעבוד קופות הגמל. סך ההלוואות של הציבור משלוש החברות הגדולות הגיע השנה ל 705 מיליון ש"ח. נתונים של עלייה חדה בהלוואות הציבור נרשמו גם בגופים אחרים המנהלים קופות גמל וגם בקרנות ההשלתמות. לטענת גורמים בענף, ההלוואות פוגעות בצבירת החיסכון לטווח ארוך ולטווח בינוני.  הנתונים מעידים על מצוקה תזרימית של הציבור. מצוקה זו משתלבת עם התנאים הנוחים של הלוואות קופות הגמל ומחסור שינויים רגולטריים, המקשים על לקיחת הלוואות.        

חן פונדק (כלכליסט): מי אביבים יחזירו 1% מע"מ לתושבי תל-אביב. תאגיד המים של תל-אביב, מי אביבים, חייב תושבים ב 18% מע"מ על צריכת מים בחודשים ינואר עד מאי.חלק מהתושבים, קיבל חשבונות בתחילת יוני עם מע"מ של 18%. החשבונות התייחסו למים שנצרכו גם  בחודשים ינואר עד מאי. לפי חוקי רשות המיסים, שיעור המע"מ שנגבה לפי חוקי רשות המיסים  שיעור המע"מ נקבע על פי תאריך הוצאת החשבונית ולא על פי התקופה בה צרכו אותם. לאחר בדיקת העיתון כלכליסט, החליטה מי אביבים להחזיר 1% של מע"מ על צריכת מים בינואר עד מאי. לטענת חברת מי אביבים הם עושים זאת לפנים משורת הדין. גובה ההחזרים מוערך במאה אלף ש"ח או בממוצע 45 ש"ח  לתושב.  

עו"ד חיים קליר (Ynet) : שירביט למבוטח: הרכב טבע בנחל באשמתך? אין כיסוי. חברת שירביט לא הסכימה לפצות מבוטח שרכבו התדרדר לנחל חדרה ויצא מכלל שימוש, ללא אפשרות לתקנו. לטענת החברה המבוטח החנה את הרכב קרוב לנחל תוך שימוש בבבלם יד בלבד. לטענתה, רשלנותו היא שגרמה לנזק ולכן אין לפצותו. טענתה, אינה עומדת במבחן החוק, משום שעל חברת הביטוח לפצות גם מבוטחים רשלנים שנגרם להם נזק.  לחברה מותר לא לפצות מבוטח רק במקרים בהם גרם במתכוון לנזק ובמקרים בהם צויין במפורש בפוליסה, שהחברה לא תפצה את הלקוח במקרה של רשלנות. המקרה הנוכחי  אינו עונה לתנאים אלה. כותב המאמר מלין על כך שחברות הביטוח, מנצלות באופן ציני, סדקים שהשאיר הממונה על הביטוח במשרד האוצר, אחרי שהנחה אותן במפורש, להימנע מהצדקת סירוב להיענות לתביעה על בסיס רשלנות המבוטח. לטענת הכותב גלגול מקרים  כאלה לפתחם של בתי משפט, מבזבז את זמנם וגורם לפיגורים. 

צבי לביא (Ynet): "האח הגדול" יפקח על חלפני כספים. הצעת חוק  תקדימית, צפויה לעלות להצבעה בכנסת השבוע. על פי ההצעה חלפני כספים יתבקשו לדווח לרשות המיסים על כל פעולה מעל ל 50,000 ש"ח שיבצע לקוח שלהם. על פי ההצעה המקורית, גם חברות כרטיסי האשראי התבקשו לדווח על עסקאות שמעל ל 50,000 ש"ח, אולם חלק זה של ההצעה הושמט לפני העלת ההצעה להצבעה. המטרה היא לתפוס אזרחים מעלימי מס ולא חלפני כספים מעלימי מס. ההנחה היא שהחלפנים ממילא מדווחים על הכנסותיהם. הנתונים צפויים להיאגר במאגר נתונים מיוחד, שיוקם ברשות המיסים. לפקידי המס תהיה גישה לצורך שליפת נתונים, רק במקרים בהם קיים חשד להעלמת מס. החשש הוא שחוק כזה יבריח רוכשי מטבע זר תמימים.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): בדיקה ברשתות השיווק: הליכה של 265 מטר יכולה לחסוך 100 שקל. בדיקת המועצה הישראלית לצרכנות, מגלה כי צרכנים רבים מחפשים מבצעים, אבל לא מטריחים את עצמם לסוע עוד כמה קילומטרים לסופרמרקט זול יותר. עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, מעריך כי  משפחה יכולה לחסוך כ 5,000 ש"ח לשנה בסל הקניות המשפחתי, "אם בוחרים את הסניף המשתלם ולאו דווקא של רשת כלשהי". בבדיקה שערכה סיירת המועצה לצרכנות, נמצא כי בנסיעה של 3-4 ק"מ כדי לעבור מסניף עירוני של רשת מזון לסניף מוזל, נחסכו עד 160 ש"ח לסל הכולל 40 מוצרים. הבדיקה התבצעה בכ-160 חנויות של רשתות המזון.  נמצאו פערי מחירים של 43% בין חנות יקרה לחנות  זולה ופערים גדולים במחירים של סניפים שונים באותה רשת. עוד נמצא כי שופרסל היא הרשת היקרה ביותר ורמי לוי הזולה ביותר.

בשורה אחת:
הדסה נלחם על חייו : המרכז הרפואי בגירעון של 350 מיליון ש"ח      
מה קורה כשמפריטים את החינוך? מחשבים במקום מורים, עסקות נדל"ן במקום השקעה בתלמידים. 
נוסעים לאירופה ורוצים לחסוך בהוצאות הסלולר? קנו SIM מקומי  
לפיד וברוורמן סיכמו: אזרחים וותיקים שמצבם הכלכלי גרוע יקבלו הנחה בתעריפי מים.
רשתות האופנה הגדולות מתחזקות, הקטנות מתרסקות    


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio