רותי שרון - 15.10.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15.10.2017

אסא ששון (דה-מרקר): בעקבות סופות ההוריקן: איך הפכה השקעה בקטסטרופה לאטרקטיבית? שתי סופות ההוריקן שהיכו בארצות הברית, אירמה בטקסס והרווי בפלורידה, הותירו הרס רב. הנזקים נאמדים במיליארדי דולרים. באופן פרדוקסלי, דווקא התגברות התדירות של נזקי טבע הופכת את ההשקעה בקטסטרופות לאטרקטיבית. את מרבית הנזקים  יכסו חברות הביטוח. רוב חברות הביטוח אינן מסוגלות לשלם סכומים כאלה ולכן ביטחו את עצמן אצל מבטחי משנה, שישאו במרבית הנזקים. מבטחי המשנה הן חברות הביטוח הגדולות בעולם. חברות אלה צפויות להעלות באופן חד את הפרמיות לביטוח. התוצאה היא שגם החברות הקטנות יותר כולל החברות בישראל יעלו את תעריפי הביטוח. יש גם השקעות באג"ח קטסטרופה הנקראות קאט בונד.נכון לאמצע שנת 2017, שוק אג"ח מסוג זה הוא כ-80 מיליארד דולר, בעיקר בתחומי רעידות אדמה, סופות ושריפות. 
 
קרן צוריאל הררי (כלכליסט): ראיון: פרופ' ריצ'רד ת'יילר: "סלידה מהפסד היא הכוח הכי חזק בעולם הכלכלה". הכלכלן האמריקאי ריצ'רד ת'יילר מאוניברסיטת שיקגו זכה בפרס נובל לכלכלה. במשך שנים הממסד האקדמי בכלכלה לעג לתיאוריות שלו על פיהן ההתנהגות הכלכלית האנושית אינה רציונאלית. ת'יילר הוא מאבות הכלכלה ההתנהגותית, שצמחה ממחקריהם של חתן פרס נובל לכלכלה פרופ' דניאל כהנמן ופרופ' עמוס טברסקי ז"ל. ת'יילר העריץ אותם והמשיך את דרכם המקצועית. ת'יילר תיאר הטיות וביצע ניסויים המראים כי אנשים אינם מתנהגים באופן רציונאלי. בראיון מתאר ת'יילר מחקרים המראים כי מחיר מוצר הוא תלוי הקשר. המוצר יכול להיות גם מניה בשוק ההון. בהחלטות השקעה בבורסה מעורבים גורמים רגשיים שהחזק בהם הוא שנאת ההפסד. בשנת 2004 בנה תוכנית המעודדת אמריקאים לחסוך לפנסיה. התוכנית הביאה בחשבון את הגורמים בגללם אנשים אינם חוסכים לפנסיה וזכתה להצלחה. לדבריו בראיון לעיתון, התוכנית התבססה על כך שהחוסכים חשבו, שזה עוזר להם לחסוך בעתיד בעוד שלמעשה הם חסכו יותר בהווה.
 
גיא רולניק (דה מרקר): גיא לרר ויוסי ורשבסקי מגלים למי שייכים מיליון העוקבים של "הצינור". גיא לרר, כמו כוכבים אחרים, עזב את ערוץ 10 לטובת תוכנית דומה ל"צינור" בערוץ אחר. כוכבים עוזבים את ערוץ 10 משום שעל מנת לשמור אל איזון תקציבי הוא חיב להגביל את המשכורות. ערוצים אחרים יכולים לשלם יותר. הסכסוך המעניין בינו לבין ערוץ 10 הוא בשאלה: מי הוא הבעלים של דף הפייסבוק של הצינור? סכסוך זה הגיע לבית המשפט. שני הצדדים הגיעו לפשרה לפיה יהיו בפייסבוק שני עמודים של הצינור: אחד של ערוץ 10 ואחד של לרר. פשרה כזאת תאפשר לשני הצדדים להרוויח מהמספר הרב של העוקבים אחרי הדף. פשרה זו תלויה בנכונותה של פייסבוק לאפשר שני דפים בשם זהה. למעשה, פייסבוק היא זו השולטת בדפים. ברצותה יקטן מספר העוקבים וברצותה יגדל מספר העוקבים. אם תרצה יהיו שני דפים בשם זהה ואם לא אז לא יהיו. גיא רולניק מתאר את הפיאודליזם החדש של גוגל ופייסבוק. המעניקים לאנשים ולחברות שירותים בחינם אבל שולטים במידע עליהם.
 
אליצפן רוזנברג (Ynet): כרטיס אשראי נטען לשימוש בחו"ל: משתלם? בדקנו. בנסיעה לחו"ל אפשר להשתמש בכרטיס נטען במקום בכרטיס אשראי. המאמר עורך השוואה בין שתי החלופות. המסקנה היא שברוב המקרים עדיף כרטיס אשראי רגיל משום שהעמלות בכרטיס נטען גבוהות יותר. שוק הכרטיסים הנטענים נשלט בארץ על ידי בנק הדואר. בנק הפועלים מציע אף הוא כרטיס כזה אבל ההצעה שלu פחות אטרקטיבית מההצעה של בנק הדואר. כרטיס נטען מתאים לצעירים ולבני נוער שאין להם חשבון בנק ואין להם כרטיס אשראי. במקרה של גניבה הנזק מוגבל לסכום שהיה טעון בכרטיס וטרם נוצל. מגבלות הכרטיס הן הסכום המקסימלי המוגבל בטעינה ראשונית והעמלות הגבוהות במיוחד במשיכת כספים בכספפומט. מתוך  22.3 מיליארד שקל בעסקאות בכרטיסי אשראי בחו"ל רק עסקאות בסך 29 מיליון ש"ח בוצעו בכרטיס נטען.
 
 
מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): האם הצרכנים מזמינים פחות טיסות מחברות תעופה בקשיים? מנתונים שהעביר מנוע השוואת המחירים טרווליסט לגלובס עולה כי צרכנים מזמינים פחות טיסות מחברות בקשיים כמו: אייר ברלין, אלאיטליה ומונרך (שכבר פשטה את הרגל). כך למשל, מספר ההזמנות מאייר ברלין ירד ב-50% אחרי שהכריזה על חדלות פירעון. המסקנה היא שצרכנים ערים למצבן הקשה של חברות תעופה ומנסים להימנע ממצב של אי-וודאות. מהבדיקה עולה כי לא ניתנה הנחיה לסוכני נסיעות להפסיק למכור טיסות של חברות בקשיים, אולם הסוכנים ביוזמתם הסירו או הקטינו את הנוכחות של טיסות של אותן החברות באתרי האינטרנט. החשש של הסוכנים הוא שהם ישאו בנזקים במקרה שהטיסות יבוטלו. חברות הביטוח אינן נושאות בנזקים של ביטול טיסות במקרה של פשיטת רגל של חברת תעופה.
 
 
רייצ'ל תומס (אלכסון): מדוע נשים עוזבות את ההייטק? הכותבת היא ד"ר למתמטיקה מאוניברסיטת דיוק. היא עבדה בהייטק ואהבה את העבודה אבל עבדה בחברה שלא התאימה לה מבחינה תרבותית וסבלה מספיק בשביל לחפש קריירה אחרת. אין מדובר רק בה אישית: התופעה של נשים העוזבות את עולם ההייטק היא תופעה נפוצה. החוקרת קרין סניידר ראיינה 716 נשים שפרשו מעולם ההייטק אחרי שעבדו בממוצע במשך 7 שנים. הן ציינו את האפליה בעבודה כסיבה העיקרית לעזיבה. נדיה פואד ערכה מחקר שבו השתתפו 5,300 נשים בעלות תואר בהנדסה. רק 38% מהן עובדות כמהנדסות. גם במחקר זה ובשורה של מחקרים נוספים נחשפת אפלית נשים. הכותבת מדברת על הנזק הנגרם מעזיבת נשים. היא מתיחסת גם לנושא של גיוון תעסוקתי באופן רחב יותר ומדגישה את הצורך למניעת אפליה אתנית בנוסף למניעת אפליה מגדרית..

בשורה אחת:
משלמים שכר דירה של עד 6,500 ש"ח בחודש ואין בבעלותכם נכס? לפי הצעת חוק חדשה תקבלו נקודת זיכוי למס הכנסה.
כחלון פספס בכוונה? 2017 תיגמר בעודף תקציבי של 10 מיליארד שקל. גם 4 השנים הקודמות הסתימו בעודף תקציבי.
מסלול עוקף מדינה: האזרחים שארגנו לעצמם תחבורה ציבורית בשבת. שתי עמותות ללא כוונת רווח גיסו כספים במימון המונים ומפעילות 10 קווי תחבורה בשבת.
ועדת המחירים: להוריד את מחיר הדלק ב-8 אגורות. מרווח השיווק צפוי לרדת ב-8 אגורות החל מ-1 בינואר. עמלת תדלוק בשירות עצמי תרד ל-16 אגורות.  
עליבבא תקים מרכז מחקר ופיתוח בישראל. תשקיע 15 מיליארד דולר בהקמת 8 מרכזי מחקר ופיתוח בעולם.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio