רותי שרון - 15/11/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15.11.15

אליצפן רוזנברג (Ynet): מרגישים בטוח להשתמש באפליקציה בנקאית? לקראת כנס בנושא מיזמים חדשים בתחום הפיננסי, ערך סיטי בנק בשיתוף עם מכון גיאוקרטוגרפיה סקר בנושא שימוש באמצעים דיגיטליים לניהול פעילות בנקאית. בסקר נמצא כי 90% מהציבור משתמשים באמצעים דיגיטליים לניהול פעולות בנקאיות. 75% מרגישים בטוחים לבצע פעולות, כגון: העברת כספים לחו"ל וביצוע הפקדות כספים באתר האינטרנט של הבנק בו יש להם חשבון. כאשר מדובר באפליקציה בנקאית בסמארטפון רק 46% מרגישים בטוחים לביצוע פעולות. גברים מרגישים בטוחים יותר מנשים בביצוע פעולות באפליקציה בנקאית. שיעור הבטוחים יורד כשעולה הגיל וכשיורדת רמת ההשכלה.

רון שטיין ועמירם ברקת (גלובס): המדינה חותכת את תקרת הטבות המס בפנסיה צוברת. ועדת הכספים של הכנסת אישרה רפורמה בתחום הפנסיה הצוברת במסגרת חוק ההסדרים. תקרת המס על הפקדות לפנסיה ירדה מפי 4 מהשכר הממוצע לפי 2.5 מהשכר הממוצע. משמעות השינוי היא שעובדים שכירים ישלמו מס על הפקדות המעסיק לפנסיה החל משכר של 24 אלף שקלים לחודש במקום תשלום מס החל מ-38 אלף שקלים לחודש. כתוצאה מהשינוי יחסכו תקציבית 480 מיליון שקל, שיופנו למטרות אחרות, כגון: המשך סיוע לרופאים העוברים לפריפריה וסבסוד המשכנתאות לזכאים ב-0.5% נוספים. במשרד האוצר מתכוונים להקטין בעתיד את תקרות המס להפקדות פנסיוניות לגובה השכר הממוצע במשק. 

קרן צוריאל הררי (כלכליסט): ראיון עם ריצ'רד וייג: "אנחנו ניצבים בפני צמיחה אפסית הפיתרון הוא מחיקת חובות". ריצ'רד וייג ביצע שני אקזיטים מחברות כרטיסי אשראי שהקים ונמכרו לבנקים. כמי שהיה שם הוא מבין את המשמעות של אשראי. לאחר האקזיט השני הוא גייס קבוצה של כלכלנים, שערכו מחקר שתכליתו זיהוי מנבאים למשברים פיננסיים. המחקר שלהם זיהה שני סימנים פשוטים המנבאים משבר: אשראי פרטי (כולל משכנתאות) שגדול ב-50% מהתמ"ג וגידול של 17% במשך חמש שנים רצופות ביחס חוב/תמ"ג.  כששני התנאים מתקיימים המשבר בפתח. וייג טוען שהשימוש במנבאים שלו מתאים למשבר ביפן ולמשבר הסאבפריים. באמצעותם ניבא את הנפילה בבורסה הסינית. הוא צופה למשברים נוספים בכלכלה הסינית ובכלכלות המייצאות אליה. הפיתרון של וייג לבעיה שנוי במחלוקת. הוא מציע מחילת חובות חלקית ביחד עם פטור רגולטורי, המאפשר מחיקה הדרגתית של החובות הנ"ל במשך 20-30 שנה. 

נמרוד בוסו (דה מרקר): אושרה התוכנית הדרמטית: עוד 50 אלף דירות במושבים ובקיבוצים. ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים אישרה הקמת 50 אלף יחידות דיור נוספות במושבים ובקיבוצים. הועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבניה לאשר הקמת יחידת דיור שלישית בנחלה. מדובר בכ-430 ישובים כפריים. כעשרת אלפים מהדירות יבנו במרכז הארץ. על פי ההמלצה, במושבים במרכז הארץ תיגרע יחידת הדיור השלישית ממנין היחידות המקסימלי. את יחידת הדיור השלישית בנחלה יוכלו לבנות רק אלה ששילמו לרשות מקרקעי ישראל דמי היוון.

קרן צוריאל-הררי (כלכליסט): המשפחה שהפסיקה לקנות. הכתבה עוסקת בניסוי מיוחד שערכה משפחת דאנמילר מנאשוויל בטנסי שבארה"ב. ההורים החליטו שבמשך שנה שלמה המשפחה לא תקנה דבר, למעט דברים מתכלים. המשפחה הצליחה לעמוד באתגר למעט ארבע חריגות במשך שנה. האתגר הגדול היו הילדים, שלא שותפו בהחלטה וחיו בסביבה שבה משווים דברים חומריים, כגון: מתנות. הצד החיובי היה שהמשפחה של הורים קרייריסטים (שזנחו את הקריירה לשנה לטובת התנדבות מיסיונרית בגואטמלה, שהשפיעה עליהם לכיוון קבלת ההחלטה הצרכנית החריגה) ביצעה הרבה יותר פעילויות משותפות, למשל לצורך הכנת מתנות במקום קניית מתנות .

הלמ"ס: האוכלוסיה האתיופית בישראל לרגל חג הסיגד. ביום שלישי ה-10 בנובמר חל חג הסיגד של האוכלוסייה האתיופית בישראל. לרגל החג פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודעה לעיתונות ובה נתונים על אוכלוסיה זו ונתונים השוואתיים מול אוכלוסיות אחרות בישראל. האוכלוסיה האתיופית בישראל מנתה בסוף שנת 2014 138.2 אלף איש, המתגוררים בעיקר במרכז ובדרום. ההוצאה הממוצעת לתצרוכת של משפחה אתיופית הייתה 10,075 ש"ח לעומת 15,093 ש"ח בכלל משקי הבית. 91% מהתלמידים ממשפחות יוצאי אתיופיה נבחנו בבחינות בגרות לעומת 93% בכלל האוכלוסיה, אבל שיעור הזכאות שלהם נמוכים יותר: 56% לעומת 75% בכלל האוכלוסיה .

בשורה אחת:
תאונה הזויה שגרמה למותו של אורח ב- Airbnb חשפה את הבעיה החמורה ביותר של השירות .
ברשות המיסים שכחו להחזיר עודפי מס. כך טוען דוח מבקר המדינה. אולי גם לכם מגיע החזר משנת המס 2012.
עד 80% פחות: מדריך ליום הקניות הכי חזק באינטרנט. ב-11 בנובמבר חל חג הרווקים והקניות הסיני.
ההונאה הגדולה של רפורמת הסלולר. הרפורמה היא לא רק הורדת המחירים אלא הפסקת ההתנהגות הבריונית של חברות הסלולר.
מה שאתם לא יודעים על האיש היושב לידכם בישבה בחברה.  אולי הוא החוליה החלשה, שתאפשר פריצת פושעים ממולחים לחברה

  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio