רותי שרון - 16/02/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/02/14


נמרוד בוסו (דה-מרקר): חוקרים  בטכניון: ב 100% מהדירות בישראל יש ליקויי בניה. במחקר שערכו פרופ' יחיאל רוזנפלד וד"ר חנן בן-עוז מהטכניון עבור משרד השיכון. רק 3% מהליקויים נמצאים על ידי גורמי פיקוח וכ 20% על ידי הדיירים. תיקון הליקויים כרוך בעלויות גבוהות מעלויות פיקוח נאות. בבריטניה בוחרים יותר מ 80% מהקבלנים לשלם לגוף פרטי הנקרא  NHBC (המועצה הלאומית לבניית בתים), על מנת שיפקח על הבנייה. העלות היא כ 0.7%  מהעלות הכוללת של הבנייה. לקבלנים נחסכות עלויות גבוהות יותר של תיקונים לאחר הבנייה ולרוכשים עלויות ועגמת נפש. הגורמים העיקריים למצב בישראל הם  חוסר מקצועיות של עובדים ואי אכפתיות של הרגולטור. משרד השיכון, הרגולטור, אינו דואג לאכיפה ואינו מנהל נתונים המתייחסים לנושא.

עמית טסלר (גלובס): איך קופה"ג של אלטשולר שחם וילין השיגו תשואה של 26%. קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם ושל ילין לפידות השיגו תשואה של 26% בשנים 2011-2013 במסלול הכללי. ממוצע התשואה בשוק היה 15%. המאמר מנסה לנתח האם זה קרה בגלל כישורים טובים יותר או לקיחת יותר סיכון? המסקנה העיקרית היא שכאשר הציבור מעביר כספו לבית השקעות מסוים, קל לו יותר להשיג תשואות גבוהות. תזרים המזומנים הנוח, מאפשר לו להיפטר מהשקעות מוצלחות פחות ולרכוש ניירות ערך עם פוטנציאל לתשואה טובה יותר. מי שמעבירים את קופות הגמל ממנו למתחרה, נאלץ למכור נכסים טובים. הגודל מהווה חיסרון. גופי השקעות גדולים ("הממותות") יכולים להיות גמישים פחות מגופים קטנים מהם כמו אלטשולר שחם וילין לפידות. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): כדאי שתדעו: שליש מכם לא יזדקן בכבוד אחרי גיל 75. כרבע מאלה שמגיעים לגיל 65 יהפכו לסיעודיים. כשליש מאלה שיגיעו לגיל 75 יהפכו לסיעודיים. לפי נתוני משרד הבריאות העלות של אשפוז של אדם במצב סיעודי מגיעה ל 12 אלף שקל בחודש. תוחלת החיים של חולה סיעודי היא שלוש שנים. נתונים אלה מחייבים ביטוח סיעודי, על מנת לעמוד בעלויות הגבוהות. המאמר דן בביטוחים הסיעודיים הקיימים בשוק: ביטוח של קופות החולים, ביטוח קיבוצי (צפוי להיות מופסק בשנת 2014) וביטוח פרטי. הכותב ממליץ להתחיל ביטוח סיעודי לילדים צעירים, משום שעלותו נמוכה וכשמפסיקים אותו נשמרים ערכי סילוק.

אשר שכטר (דה מרקר): אשלית המוביליות//  אם סבא שלך היה עני, גם אתה ונכדיך לא תגמרו את החודש. ספרו חדש של ההיסטוריון הכלכלי גרגורי קלארק מנתץ מוסכמות. בספרו, The Son also Rises, טוען קלארק, שהמעמד החברתי של הדורות הקודמים במשפחה הוא המנבא הטוב ביותר לרמת ההכנסות שלנו בעתיד. על פי הטענה, החלום האמריקאי של שיוויון הזדמנויות, הוא מיתוס. ספרו של קלארק אולי מתפרץ לדלת פתוחה: התפיסה הרווחת היא שב 20 השנים האחרונות, נשחקה האפשרות למצות את פוטנציאל הכלכלי, ללא קשר לנסיבות כלכליות-חברתיות.   

עירית אבישר (גלובס): שער הדולר נקבע ל 0 - ומערכת סליקת האשראי קרסה. 10% מבתי העסק לא הצליחו לסלוק ב 13.2 עסקאות כרטיסי אשראי. הסיבה לכך היא תקלה במסופים המשתמשים במערכת ריטליקס. לטענת ריטליקס, מקור התקלה הוא בקובץ שהגיע מחברת שירותי בנקים אוטומטיים (שב"א).  הנתון השגוי, היה אמור לשבש רק עסקאות במבטע חוץ, אבל שיבש גם עסקאות בשקלים באמצעות מערכת ריטליקס. בגלל התקלה, לא היו בתי עסק יכולים לאפשר ללקוחות להשתמש בכרטיסי אשראי ונגרמו להם נזקים.  

כלכליסט:  מחקר: יותר אנשים בוגדים בבני הזוג בחשבון הבנק מאשר בחדר המיטות. יותר אנשים בארצות הברית בוגדים בבני זוגם בנושאים פיננסיים. כך עולה ממחקר חדש שפרסם הארגון הלאומי לחינוך פיננסי  (NEFE)  בארצות הברית בשיתוף עם מכון האריס אינטראקטיב. במחקר נמצא כי כשליש מהנשאלים ביצעו רמאויות פיננסיות בחשבון הבנק המשותף. כ 35% דווחו כי רומו על ידי בן הזוג או בת הזוג. עלייה של כ 2% או 3% לעומת השנה הקודמת. התרמית השכיחה ביותר הייתה הסתרת רכישה קטנה (הודו בה 53%).  11% הודו בהסתרת רכישה גדולה מבן הזוג. כ 16% הכחישו קיומו של חשבון בנק. הסיבות לבגידה עשויות להיות גם לצורך הגנה על בן הזוג באמצעות הסתרת חובות או קשיים. לבגידה הפיננסית עלול להיות גם מחיר אישי: ריבים על כסף הם מדד מוביל לחיזוי גירושים.    

בשורה אחת:
הפתעה: מדד המחירים בחודש ינואר ירד ב 0.6%. התחזיות המוקדמות היו לירידה של 0.3%.   
כשרות: הכירו את המנגנון  שאת מחירו משלם כל אזרח ישראלי. הוא לא רק מייקר אלא גם פוגע בתחרות. 
הכפריים בסין מתמכרים למתנות ונשארים רעבים. העשירון העליון בסין מרוויח פי 21 מהעשירות התחתון. 
הצעת חוק: הגבלת משכירים  בהעלאת שכר דירה. הצעת החוק של ח"כ סתו שפיר מגדירה לראשונה מהי דירה ראויה למגורים. 
פרופ' מיכל שניידר-בארי: זה דבר מטורף לקחת בן 65 ולהוציא אותו משוק העבודה. הוא נמצא בשיא הפעילות האינטלקטואלית.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio