רותי שרון - 16/03/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/03/14

מירב ארלוזורוב (הארץ):הממונה על התקציבים מודה: המשאבים המוקצים לערבים אינם שיוויוניים. הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אניר לוי, אמר בשיחה עם דה מרקר כי "שיטות ההקצאה כלפי ערביי ישראל אינן שוות. יש פערים גדולים במשאבים המוקצים בתחבורה הציבורית, בחלוקת ההכנסות מארנונה עסקית, באזורי תעשייה משותפים ליישובים ערביים  ויהודיים, ובחינוך". זו הפעם הראשונה שבמשרד האוצר מודים באפליה התקציבת כלפי המגזר הערבי.  לדברי לוי זו אפליה הקיימת כבר יותר מחמישים שנה ויש צורך לבצע תיקון מהותי בתקציבים המופנים לאוכלוסייה הערבית.

מירב קריסטל (Ynet): מגה ושופרסל ייקרו אוזני המן ביותר מ 30%. בבדיקה שערכה סיירת  המועצה לצרכנות נמצא כי מגה ושופרסל ייקרו את מחיר אזני ההמן בלמעלה מ 30% לעומת השנה שעברה. רמי לוי ויינות ביתן דווקא הוזילו את מחירי אזני ההמן. המחיר הזול ביותר הוא ביינות ביתן המוכרים 100 גרם אזני המן ב 2 שקלים. היקר ביותר בשופרסל שלי המוכרים אותו ב 4 שקלים. המחירים משתנים בין חנויות באותה רשת.    
שאול אמסטרדמסקי ודותן לוי (כלכליסט): המדינה תקנוס קבלנים שלא בונים על קרקע בבעלותם. קבלנים המחזיקים בקרקע ולא בונים עליה, יחויבו במס מיוחד הנקרא "היטל עיכוב בנייה". המטרה היא לתמרץ אותם לבנות על מנת להגדיל את היצע הדירות ולהוזיל את מחירן. ההיטל יוטל על קרקעות, שיש להן את כל האישורים לבנייה ובעליהם מעכבים בנייה במשך שלוש שנים או יותר. שיעור ההיטל עשוי להגיע עד ל 10% מערך הקרקע. ההיטל יגבה לאחר מכירת הדירות שייבנו. משרדי האוצר והשיכון לא מצאו פתרון לגלגול ההוצאה על קוני הדירות, אבל הם מעריכים שקונים לא יהיו מוכנים לשלם 10% יותר ממחיר השוק. מקור ההמלצה לגבות היטל כזה היא ועדת טרכטנברג. החוק צפוי להיכנס לתוקף כחמש שנים לאחר שהועדה הגישה את המלצותיה.

אליצפן רוזנברג (Ynet): עליה בהיקף המשכנתאות: 4.26 מיליארד ש"ח בפברואר. סכום המשכנתאות, שלקח הציבור בחודש פברואר, עומד על  מיליארד 4.26 ש"ח. עלייה של 13% בהשוואה לחודש ינואר. 2.44 מיליארד ש"ח נלקחו במשכנתאות בריבית משתנה. 1.82 מיליארד ש"ח נלקחו בריבית קבועה. העלייה בהשוואה לחודש פברואר 2013 היא 9.5%. בנק ישראל נקט צעדים שונים במטרה להקטין את היקף המשכנתאות החדשות. בנוסף להורדת הריבית, ננקטו צעדים המגבילים את היקף המשכנתא על פי אחוז ההחזר החודשי מסך ההכנסות החודשיות ועל פי אחוז המשכנתא משווי הנכס. על פי התוצאות, ייתכן כי הצעדים שננקטו אינם מספיקים על מנת לבלום את הגידול. בנק ישראל עשוי לשקול צעדים נוספים במטרה למנוע את הגידול בהיקף המשכנתאות.    

אליצפן רוזנברג (Ynet): הארנקים שלנו מלאים בכרטיסי אשראי לא משומשים. כמה הבנקים מרוויחים מזה? על פי בדיקת Ynet, יותר ממליון וחצי כרטיסי אשראי, שישראלים מחזיקים הם כרטיסים לא פעילים. גם על כרטיסים לא פעילים משלמים עמלה. הגובה הממוצע של עמלה כזו הוא כ 200 שקל לשנה. סך כרטיסי האשראי התקפים בסוף שנת 2013 היה 8.2 מיליון. הכרטיסים הלא פעילים הוו 18.3% מסך הכרטיסים. מרבית הכרטיסים הלא פעילים הם כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים. הם נרכשים בעקבות מבצעי שווק אגרסיביים, בעיקר של מועדוני לקוחות. בשנה הראשונה הרוכשים אינם משלמים עמלות על שימוש בכרטיס. בשנים הבאות הם משלמים דמי שימוש. בחלק מהמקרים הם שוכחים כי רכשו כרטיס אשראי ולא משתמשים בו וכך נוצרים כרטיסים לא פעילים.    

שמחה סיגן (גלובס): ארה"ב יוזמה ייחודית לעידוד תעסוקה - בית ספר למובטלים. גורמי ממשל בארה"ב תומכים בתכניות דומות, אחרי שיוזמה ייחודית של ג'ו קרבון, מנכ"ל WorkPlace במדינת קונטיקט, הצליחה במציאת מקומות עבודה למובטלים כרוניים. תנאי הקבלה לתכנית הם אבטלה לפחות במשך 99 שבועות (פרק הזמן בו משלמים דמי אבטלה בארה"ב). בתכנית עוברים המובטלים תכנית הכשרה בת חמישה שבועות בבית ספר למובטלים. התכנית מטפלת גם בהיבטים מנטליים, משום שאנשים שאינם מוצאים עבודה לאורך זמן, חווים חווית כישלון אישי ותופסים את עצמם כחסרי ערךלאחר סיום בית הספר, ענתה Workpalce למודעות דרושים בשם בוגרי בית הספר והבטיחה לממן את שמונת השבועות הראשונים של העסקתם. 53 מתוך 100 בוגרי המחזור הראשון מועסקים במשך חמישה חודשים שהמעביד משלם עליהם (לאחר שמונת השבועות שהמעביד לא שילם). 

בשורה אחת:
קשישים סיעודיים ישלמו יותר על המטפלים הסיעודיים שלהם. הביטוח הרפואי של המטפלים שלהם מתייקר בכ 500 ש"ח לשנה.
הצמיחה של סין והייצוא של ישראל: הגידול הצפוי בייבוא של סין ושל מדינות מתפחות אחרות והשלכותיו על הייצוא מישראל.
ביהמ"ש: "חברת פורקס היא פלטפורמה ואינה חברת ביטוח". בפסק דין בו דחה תביעה של לקוח שהפסיד את כספו.
מה מבטיחים הכיתובים על אריזות המזון ומה הם לא מגלים? כמה סוכר יש במוצרים ללא סוכר?
מה הופך חברות מצטיינות להשקעה גרועה ולהיפך.  


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio