רותי שרון - 16.04.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16.04.2017

 

אביב גוטר (כלכליסט): למ"ס: ירידה של 16% בהיקף רכישת דירות חדשות בפברואר. מנתוני הלמ"ס עולה כי נרשמה ירידה של 22% בהיקף מכירת דירות חדשות בחודש פברואר בהשוואה לחודש ינואר וירידה של 16% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד. מהנתונים עולה שנמכרו 2,142 דירות מקבלנים ומיזמים והחלה בנייתן של עוד 1,229 דירות שלא למכירה. במחוז חיפה נמכרו הכי הרבה דירות מקבלנים ויזמים. נמכרו במחוז זה 533 דירות. זוהי עליה של 29% בהשוואה לנתון של שנה שעברה. לעומת זאת במחוז המרכז נמכרו כ-50% דירות פחות מאשר בשנה שעברה. בחודשים דצמבר-פברואר נרשמה עליה של 13% בהיקף התחלות הבניה של דירות שלא למכירה בהשוואה לשנה שעברה. 

רועי גוטמן (דה מרקר): דעה: הגיל כן קובע - ודווקא לטובה. בעבר פסקו בתי דין לעבודה לטובת עובדים שפוטרו עקב גילם. פסק דין תקדימי של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוסיף לכך דרישה להשתמש בגיל מבוגר לכף זכות, כלומר: לנסות לחפש חלופות אחרות במקום פיטורי עובדים בגיל מבוגר. בית הדין חייב מעסיקה לשלם לעובדת שפוטרה בגיל 63 פיצויים משמעותיים בסך 160 אלף שקל. הוא קבע שההחלטה לפטר את העובדת הייתה נגועה באפליה אסורה בגלל גילה של העובדת. העובדת, אם חד-הורית לילד עם מוגבלוות, הועסקה במשך 18 שנים אצל מעבידתה. היא פוטרה בינואר 2016 במסגרת תהליכי צמצום והתיעלות בהם בוטלה משרתה. בית הדין קבע כי על אף שהוכח שהפיטורים נעשו במסדרת צמצומי ייעול, היה על המעסיקה לשקול התיחסות "חיובית" לגילה של העובדת כחלק ממכלול השיקולים.  

רון שטיין (גלובס): הגדולות בביטוח התאוששו ב-2016, אך נסחרות מתחת להון. שש קבוצות הביטוח הגדולות במשק הגדילו את רווחיהן בשנת 2016. וחוו מתחילת אותה שנה ועד היום עליה דו ספרתית בערך מניותיהן. שני הרבעונים האחרונים היו רווחיים. העליה ברווח הכולל בשנה כולה הסתכמה ב-17%. היא הגיעה לסך מצרפי של כ-1.7 מיליארד דולר. במקביל העליה ברווחים הביאה לעלייה גורפת בהון העצמי של כל שש קבוצות הביטוח הגדולות במשק. למרות הרווחים הגבוהים מניות חברות הביטוחהמסורתיות נסחרות במכפיל נמוך מההון העצמי שלהן משום שהרווחיות שלהן קטנה מהרווחיות בעבר ומשום שמצפים ששינויי הרגולציה יקטינו את הרווחים שלהן. חברת אי.די.איי (ידועה בשם ביטוח ישיר) שונה מחברות הביטוח המסורתיות הפניקס, הראל, מגדל, מנורה וכלל.

עמרי מילמן ןמשה גורלי (Ynet): היועהמ"ש על בג"ץ מס דירה שלישית: נפל פגם חמור אבל אין לבטל את החוק. בדיון בצו על תנאי, שהוצא נגד חוק מיסוי דירה שלישית, מודים נציגי מחלקת בגצ"ים בפרקליטות, בשם היועץ המשפטי לממשלה, כי נפל פגם חמור בתהליך החקיקה אבל לטענת היועץ המשפטי הפגם החמור אינו מגיע לרף הגבוה המחיב את ביטול החוק. המדינה מבקשת לבטל את הצו על תנאי ולחיב את העותרים, ביניהם חברי כנסת מסיעות האופוזיציה בהוצאות המשפט. טענת המדינה היא שבית המשפט אינו צריך להתערב בתהליך החקיקה בכנסת. עוד טוענת המדינה, שבמקרים קודמים לא התערב בית המשפט בתהליך החקיקה בכנסת.

אורן דורי (דה מרקר): הפגישה המכרעת: האם הרכבת הקלה בירושלים תולאם? אחרי משא ומתן של שנתיים בין חברת סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, לבין משרד האוצר מתקרב רגע ההכרעה. השאלות העומדות על הפרק הן: מי ייבנה את המשך הקו האדום הקיים לבית החולים הדסה? האם להוציא למכרז את הקו הירוק הצפוי להיבנות והאם המדינה תממש את האפשרות להלאמת הקו האדום הקיים המהווה חלק מהחוזה בין הצדדים? הפער בין הצדדים הוא 260 מיליון שקל. האוצר מעונין שחברה אחת תנהל את כל הקוים ולכן הוצאת מכרז לקו הירוק כרוכה בהלאמת הקו האדום הקיים. ההערכה היא שאם סיטיפס לא תבנה את המשך הקו האדום מועד הפעלתו ידחה. 

משה גורלי (כלכליסט): ראיון פרישה עם עו"ד רמי בן-נתן: עורך הדין הבכיר שעזב את המשרד לאהבתו הישנה הנגרות. סדרת מיזוגים הפכה השנה את משרד עורכי הדין ארדניסט, בן נתן, טולידאנו ושות' לאחד המשרדים הגדולים בשוק ואז החליט השותף המיסד עו"ד רמי בן-נתן לעזוב את המשרד ולחזור לעסוק בנגרות. בראיון מסביר עו"ד בן-נתן מדוע בחר לעזוב תפקיד יוקרתי והכנסה גבוהה ומסכם את פעילותו רבת השנים בתחום עריכת דין. לדבריו של בן-נתן שני הגורמים העיקריים שהביאו אותו לעזוב בגיל 60 הם פטירתו של אביו השופט המחוזי לשעבר נתן קליינברגר ואובדן ההתלהבות, האהבה והתשוקה לעריכת דין. לפני שלמד משפטים למד בן-נתן בבצלאל ועבד לפרנסתו בנגרות. בן-נתן מצטרף למשפטנים בכירים נוספים שפרשו ועזבו משרות יוקרתיות: עו"ד מיה ליקוורניק ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות' ושופטי בית המשפט העליון צבי זילברטל ויורם דנצינגר.

בשורה אחת:
מי אני שאגיד למובילאיי "בגלל ציונות הייתם צריכים לגדול לבד". ראיון עם ד"ר אורנה ברי על ההייטק הישראלי ועל אקזיטים.
למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים וימשיכו להיכשל בעתיד? שיעור הכישלונות של סטארטאפים בישראל גבוה משיעורם במדינות אחרות.
כרבע ממשתמשי האינטרנט באירופה עורכים קניות ברשת מדי שבוע.  כך מראים ממצאי מחקר Masterindex של Mastercard.
דעה: למה אסור לתרום לעניים בפסח? מי שצריכה לדאוג למחסורם של העניים זו המדינה. התרומות מנציחות את המצב בו המדינה אינה דואגת להם.
תווי שי לחג: האם משתלם? קבוצת קניוני עזריאלי
 מאד רוצה שתרכשו את גיפט קארד עזריאלי? 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio