רותי שרון - 16/06/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/06/13


דן אריאלי (כלכליסט): למה אנחנו מרמים יותר כשאנחנו לובשים מותגים מזויפים. המאמר הוא פרק מתוך ספרו החדש של דן אריאלי: האמת על באמת. הפרק עוסק באופנה ובאופן ספציפי יותר בקשר בין התנהגות לבין שימוש במותגי אופנה מזויפים. בניסויים המוצגים בפרק נמצא כי יש מתאם חיובי בין שימוש במותגים מזויפים לבין רמאות בנושאים אחרים.

אבי בר-אלי (דה-מרקר): סערה באוצר: דו"ח פנימי קבע שלא צריך לייצא את הגז - והוסתר. ד"ר מיכאל שראל, ראש האגף  לכלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר, הגיש חוות דעת לפיה שמירת כל עתודות הגז לשימוש בארץ, עדיפה מבחינה כלכלית על ייצוא חלק מהגז ורכישת דלק חלופי בעתיד. שראל בחן מספר תרחישים של ייצוא גז: את התרחיש על פי מסקנות וועדת ייצוא הגז (וועדת צמח), הממליץ על ייצוא 50% מהגז, תרחישים של ייצוא אחוזים קטנים יותר מהגז ותרחיש האוסר על ייצוא גז. המסקנה היא שהיעדר ייצוא יחסוך למשק הוצאות עודפות על אנרגיה, בהשוואה לייצואו ושמירה על רווחי מיסוי. הדוח הסותר את העמדה הרשמית של המשרד כפי שהוצגה, הוסתר.        

מעיין מנלה (כלכליסט): דקה לפני היציאה לפנסיה: השאלות שאתם חייבים לשאול את עצמכם. לפני היציאה לפנסיה חשוב לתכנן את ההתנהלות הכלכלית. רבים מהפורשים לגימלאות, בעיקר שכירים שהתרגלו לקבל משכורת במועד קבוע, מתקשים להתמודד עם תכנון כלכלי של תקופת הפנסיה. במאמר מוצגות השאלות החשובות, אותן צריך לשאול במסגרת התכנון. השאלות עוסקות במשאבים כספיים ביחס לצרכים: כמה  כסף צריכים לשנות הפנסיה? מה המקורות הכספיים לאחר הפרישה?  מה החלומות  שלכם ומה המשמעות הכספית שלהם? האם לעבוד במשרה חלקית אחרי הפרישה? האם אתם מכוסים מפני סיכונים כגון: ביטוח סיעודי למקרה שתגיעו למצב כזה? כיצד לתכנן את הקטנת המס על כספי הפיצויים, שמקבלים עם הפרישה? האם בני משפחה אחרים מבינים לקראת מה הולכים והאם הם שותפים לכך? האם העברת הנכסים מדור לדור מסודרת והאם היא מסודרת בהתאם לרצונכם?

רון שטיין (גלובס): מסתמן: סוכנויות הביטוח שבבעלות חב' הביטוח ייבלעו בתוכן. אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, נוטה להורות, שסוכנויות הביטוח הגדולות שבשליטת חברות הביטוח יהפכו ל tied agents (סוכניות קשורות) של החברות המחזיקות בהן. כסוכניות קשורות הן יוכלו למכור מוצרים פנסיוניים רק של חברות האם, בשונה מהמצב הנוכחי בו הן מוכרות מוצרים של  מספר חברות. ההמלצה המסתמנת נובעת ממצאים קשים יבחס להתנהלות סוכנויות הביטוח הגדולות, שנתנו העדפה למוצרי החברות בעלות השליטה. היות שמרבית הסוכנויות הגדולות הן  בשליטת חברות ביטוח, מהלך כזה עשוי להשפיע על מאות אלפי חוסכים. מדובר בעיקר בסוכנויות שבבעלות שלוש קבוצות הביטוח הפנסיוני הגדולות: מבטח-סיימון, שגיא-יוגב, שחם, פלתורס ועוד שבשליטת מגדל, אגם, שקל, אורן מזרח ועוד שבשליטת הפניקס ותמורה שבשליטת כלל ביטוח.  סוגנויות אלה הן הסוכנויות הגדולות ביותר.

מחקר: נמרוד בוסו (דה מרקר): שוק הדירות לא עוצר: עלייה של 9.1% במחיר הריאלי. ניתוח כלכלי, שפרסם השבוע משרד השיכון, מראה כי עליית מחירי הידרות נמשכת ומתגברת. במהלך 12 החודשים ממרץ 2012 ועד פברואר 2013, עלו מחירי הדירות, ריאלית, ב 9.1%. על פי הניתוח לרבעון הראשון של שנת 2013, שהכין האגף למידע וניתוח כלכלי של משרד השיכון, המחיר החציוני של דירה הוא 1.38 מיליון שקל , גבוה ריאלית ב 5.5% מהמחיר החציוני לדירה ברבעון הראשון בשנת 2012. המחיר החציוני לדירה חדשה הוא 1.5 מיליון שקל, גבוה ב 9% מהמחיר החציוני לדירה. מספר המשכורות החודשיות הנדרשות לקניית דירה, הגיע ל-135 לעומת 129 לפני שנה. הניתוח מסביר את העלייה בהגדלת הפער בין ההיצע לביקוש. 

עו"ד חיים קליר (
Ynet): כך הפך ביהמ"ש העליון את הטריק של חברות הביטוח. פסיקתו שופט בית המשפט העליון, צבי זילברטל, עשויה למנוע מחברות הביטוח שימוש ב"טריק" שהשתמשו בו כלפי מבוטחים, שתבעו אותן במסגרת פוליסות ביטוח בריאות. חברות הביטוח תובעות בבית משפט לחשוף את שמות התובעים בתביעות כאלה בשם "עיקרון פומביות הדיון". המבוטחים עומדים בפני הברירה לקבל תשלום מזערי במסגרת הסכם פשרה או חשיפת שמם. בעידן האינטרנט, עלול להיגרם לתובעים נזק רב, עקב חשיפת פרטיהם הרפואיים. במקרים רבים בעבר, קיבלו שופטי בית המשפט את בקשת חברות הביטוח לחשיפת שמות התובעים. כך עשתה גם השופטת דליה גנות, בתביעה של בני זוג שהפכו לנכים בתאונת דרכים נגד חברת הביטוח אליהו. הבעל עו"ד במקצועו, ערער בבית המשפט העליון. לטענתו חשיפת שמו ונכותו עלולה לפגוע בפרנסתו. השופט זילברטל קיבל את תביעתו ואף הרחיב ופסק, שגם ללא פגיעה אפשרית בפרנסתו  הוא היה זכאי להימנעות מחשיפת שמו.  


בשורה אחת:
נסגרה עסקת וייז עם גוגל: מרכז הפיתוח יישאר בארץ
ברזיל: 20 שנות הישגים כלכליים בסכנה 
מתדלק העתיק פרטי כרטיסי אשראי ועקץ ב 90 אלף ש"ח
דעה: נדב פרץ: יותר גרועים ממכסיקו
דרושים: עובדים אוטיסטים
         

 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio