רותי שרון - 16.10.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 10/16 >> 16.10.2016

חדשות כלכלת המשפחה
16.10.2016

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): למה כדאי לשלם קצבאות ביטוח לאומי גם למיליונרים. הצעתו של ח"כ אלי אללאלוף לא לתת קצבאות זקנה וקצבאות ילדים לאנשים עשירים עוררה התנגדות מכל הכיוונים: גם מהימין הקפיטליסטי וגם מהצד הסוציאל-דמוקרטי. בכתבה מסבירים ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר, מהצד הימני וד"ר מומי דאהן מהצד השמאלי, מדוע זה לא טוב. המשמעות היא הרבה יותר עקרונית: הפסקת תשלומים כאלה הופכת את המוסד לביטוח אלומי מגוף ביטוחי לגוף הגובה מיסים. יש נימוקים קונקרטיים רבים להתנגדות לצעד הספציפי המוצע על ידי ח"כ אלאללוף. בהשוואה בינלאומית מגלים כי ברוב המדינות משולמות קצבאות זיקנה ללא מבחן הכנסה.

בלומברג (דה מרקר): בוועידה שנועדה להציל את אירופה, אפילו מרקל כבר לא בטוחה בעתיד. אפילו המנהיגה החזקה ביותר באירופה לא בטוחה בעתיד האיחוד האירופי. בדרכה לועידה בברטיסלבה, מרקל אמרה לעיתונאים "אנחנו צריכים להיות מאוחדים" "הפסגה נועדה להראות שאנחנו יכולים להשתפר בתחומים כמו ביטחון פנימי וחיצוני - להילחם בטרור לשתף פעולה בהגנה ואנחנו יכולים לשגשג יותר בתחומי הצמיחה והתעסוקה". דבריה של מרקל עוסקים באחד משני הנושאים המרכזיים המאימים על האיחוד האירופי: הטרור. הנושא השני בעית הפליטים קשור לנושא הטרור. שני הנושאים האלה דוחפים לסגירת גבולות בין מדינות אירופה וקושי במעבר ובהגירה. הגבולות הפתוחים בין מדינות הם מרכיב מהותי באיחוד האירופי. לדברי פיליפ גודין, הכלכלן האירופי הראשי בבנק ברקליס בפריז, הבחירות בשנת 2017 בצרפת, גרמניה והולנד עשויות להקשות על השגת התקדמות שתחיה את האמון בעתיד האיחוד האירופי. 

אורן דורי (דה מרקר): הפיתרון של המדינה לפקקים: חצי כביש לאוטובוסים וחצי כביש לעשירים. הכתבה עוסקת במצב התחבורה החמור במדינת ישראל, שבה צפיפות כלי הרכב על הכביש היא היא הגדולה ביותר במדינות ה-OECD. בכתבה מנותחת תכנית לפיתרון בעיות הפקקים בגוש דן והבעיות שיווצרו בעטיה, לפחות לתקופת ביניים של כמה שנים. הבעיה המרכזית היא שהתחבורה הציבורית אינה יעילה ועד שתהיה יעילה אזרחים אינם מוכנים לותר על נסיעה ברכב פרטי. ניסיון לשפר את התחבורה הציבורית באמצעות נתיבי תחבורה ציבורית ייעודיים מקשה עוד יותר על נהגי רכב פרטי, משום שהוא מצמצם את נתיבי התחבורה האחרים ומקטין את מספר החניות. הצעד המשלים להגדלה מסיבית של נתיבי התחבורה הציבורית הוא כבישי אגרה דוגמת מקטע הכניסה לתל-אביב בכביש ירושלים-תל אביב.

אהוד בקר (מרכז המחקר של הכנסת): הפעלת מכונות מזל אלקטרוניות ("חיש גד אלקטרוני") על ידי מפעל הפיס. המאמר עוסק בנושא ההימורים בכלל ובנושא מכונות ה"חיש גד האלקטרוני" בישראל בפרט. במכונות ה"חיש גד האלקטרוני" מבצעים תהליך דומה לתהליך הגירוד בכרטיסי "חיש גד" רגילים. המחקר משווה בין מדינת ישראל למדינות אחרות, שבחלקן יש מגבלות על מכונות מסוג זה. נזק מהותי של הימורים הוא התמכרות העלולה לגרום לנזקים כלכליים קשים למהמר. פריסת מכונות החיש גד האלקטרוני מראה, שרובן נמצאות ביישובים מאשכולות חברתיים נמווכים, כלומר: מיועדים לאוכלוסייה ענייה יותר. בירושלים (אשכול חברתי נמוך) ובתל-אביב (אשכול חברתי גבוה) יש מספר גדול יחסית של מכונות ולכן הן מנותחות בנפרד. גם בהן ממוקמות רוב מכונות ה"חיש גד האלקטרוני" באזורים עניים. 

לאה אחדות, דבי בן נון וערן פוליצר (מכון ון ליר): פרופיל ההוצאה על בריאות לפי גיל בישראל ובמדינות ה-OECD. במחקר מדיניות זה משווים החוקרים בהוצאות הציבוריות לבריאות בישראל להוצאות הציבוריות לבריאות במדינות ה-OECD. במסגרת הדיון הציבורי, המתנהל בישראל בנושא השחיקה בהוצאה הציבורית על בריאות, הועלתה הטענה, שהסיבה העיקרית להוצאות הנמוכות בישראל היא הרכב הגילים הצעיר יותר. במחקר נבחנה טענה זו. ללא תקנון לפי הרכב גילים, ישראל נמצאת במקום השלושים מבין מדינות ה-OECD בהוצאה הציבורית על בריאות. התאמה להרכב הגילים באוכלוסייה אינה משנה מהותית את דירוגה של ישראל, אבל משפרת במעט את מקומה.התחשבות בהרכב הגילים מעלה את ישראל למקום ה-27 בין מדינות ה-OECD בהוצאה הציבורית לבריאות. 

מנהל תעשיות משרד הכלכלה: סקירת ענף התוכנה בישראל. ענף התוכנה מהווה תחום משמעותי ואחד ממנועי הצמיחה בישראל. בשנים 2003 עד 2012 צמח ענף התוכנה צמיחה שנתית ממוצעת של 8.2% לעומת צמיחה של 4.6% בתמ"ג בכללותו. באיחוד האירופי צמח ענף התוכנה בצמיחה ממוצעת של 4.9%. נקודת החוזק של תעשיית התוכנה בישראל היא זמינות כוח אדם איכותי של מהנדסים ומדענים. הסביבה הרגולטורית הקשיחה היא בין נקודות החולשה .שני האיומים העיקריים על תעשיה זו הם ההתדרדרות המתמדת באיכות ובהיקף כוח האדם הזמין ושער החליפין הגבוה של השקל.

בשורה אחת:
האהבה תחכה: זוגות  חושפים כיצד התגברו על המבוכה ודרשו הסכם ממון. כשאחד מכל שלושה ישראלים מתגרש יותר ישראלים מתעקשים להציף את הנושא הטעון.
גלובס: 50 הנשים המשפיעות בישראל בשנת 2016. במקום הראשון ד"ר קירה רדינסקי, מייסדת סיילס פרדיקט.
הקטארים מהמרים על מנהטן: רכשו 9.9% מהאמפייר סטייט בילדינג. זו אינה הרכישה היחידה שלהם שם. גם גורמים זרים אחרים קונים נכסים במנהטן. 
העצה שתעזור לכם להימנע מקניות שאחר כך תחחרטו עליהן. העצה היא בעקבות "האדם מחפש משמעות".של ויקטור פרנקל.
"רגע לפני" התמוטטות הרפואה הציבורית. על הפגיעה ברפואה הציבורית בגלל שילוב עבודה ברפואה ציבורית ופרקטיקה פרטית. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio